Varlık Barışı AKP’nin SEÇİM YATIRIMI -(TAMAMI)

Varlık Barışı’nın 2014’te yapılması planlanan üç seçimle bağlantılı olduğunu savunan Ankara SMMMO Başkanı Mehmet Koç, bunun aynı zamanda bir vergi affı olduğuna dikkat çekti

Varlık Barışı AKP’nin SEÇİM YATIRIMI -(TAMAMI)
24 Mayıs 2013 Cuma 17:58

AKP Hükümeti’nin hazırladığı ve yurt dışındaki kayıt dışı paraları aklayan Varlık Barışı Yasası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Böylece, kayıt dışı para veya diğer ekonomik varlıklarının 15 Nisan 2013’ten önce yurt dışında olduğunu belgeleyebilen herkese, yüzde 2’lik cüzi bir vergi ödeyerek paralarını temizleme ve Türkiye’ye sokma imkânı sağlandı.

Varlık Barışı Yasası’nın ayrıntılarını Aydınlık’a değerlendiren Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Mehmet Koç, hükümetin Varlık Barışı yasası çıkarmasının ‘seçim yatırımı’ anlamına gelebileceğini söyledi.

Cari açığın finansmanı için

Varlık barışı uygulamasının daha önce 2009 yılında gündeme geldiğini hatırlatan Koç, aradan çok kısa bir süre geçmesine rağmen ikinci bir varlık barışının yapılmasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Varlık barışının gündeme geldiği sürecin iyi izlenmesi gerektiğinin altını çizen Koç, “Türkiye sürdürülemez bir cari açıkla karşı karşıya. Cari açığın gayri safi milli hasılanın yüzde 8’ine yakın olabileceği şeklinde uyarılar var. Diğer gerçeklik de daha üç gün öncesinde siyasi iradenin söylediği gibi, 2014’te üç sandıkla karşı karşıya kalınabilir. İşte böyle bir ortamda yurt dışındaki varlıkların ekonomiye kazandırılması girişimi ile Türkiye yeniden bir varlık barışı ile yüz yüze geldi’’ dedi.

‘Bu yasa bir vergi affıdır’

Bu düzenlemenin sadece bir varlık barışı değil aynı zamanda bir vergi affı olduğunu savunan Koç, bu iddiasını şöyle açıkladı: “Yasadaki, ‘1 Ocak 2013 tarihinden önceki dönemlere ilişkin vergi incelemeleri ile takdir komisyonu kararları uyarınca Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi yönünden tespit edilen matrah farkından, bu madde kapsamında beyan edilen tutarlar, bu tutarlara ilişkin tarh edilen verginin vadesinde ödenmesi koşuluyla mahsup edilerek tarhiyat yapılacak’ düzenlemesi bunu göstermektedir. Bu yüzden de Varlık Barışı Yasası aynı zamanda bir vergi affıdır.

Yurt dışındaki kaynakların Türkiye’ye getirilmesine ilişkin de bilgi veren Koç, Şubat ayında kara paranın önlenmesine ilişkin terörün finansmanı ismiyle bir yasanın da TBMM’den geçtiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Yurt dışından gelen kaynaklar, nerden kazanıldığına, nerden elde edildiğine bakılmaksızın herhangi bir incelemeye tabi tutulmadan yurt içerisine getirilebilecek. Daha iki ay önce kara paranın düzenlemesine ilişkin bir yasal düzenleme çıkartıyorsun ardından yurt dışındaki kaynakları herhangi bir incelemeye tabi tutulmadan gelmesini sağlıyorsun.’’

Ekonomide işlerin ters gittiğinin göstergesi

Bu durumun, Türkiye ekonomisinin 2014 yılında seçim sürecine giderken söylenenlerin aksine çok kötü performans gösterdiği anlamına geldiğini belirten Koç, “Seçim dönemin de canlı bir ekonomiyle girmek istiyorsanız eğer, bunu yaparsınız. Bu açıdan varlık barışı aynı zamanda bir seçim yatırımı gibi de görünüyor” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.