Uzmanlar ve siyasetçilerden Aydınlık'a çarpıcı açıklama! Suriye helikopteri neden düşürüldü?

Şam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Yuva, Rusya-Amerika Birleşik Devletleri anlaşmasından sonra İtalya'da İsrail istihbaratı MOSSAD'ın da bulunduğu ve kışkırtma kararının alındığı bir toplantı yapıldığı iddiasını...

Uzmanlar ve siyasetçilerden Aydınlık'a çarpıcı açıklama! Suriye helikopteri neden düşürüldü?
17 Eylül 2013 Salı 02:41

uzmansiyasetci

Şam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Yuva, Rusya-Amerika Birleşik Devletleri anlaşmasından sonra İtalya'da İsrail istihbaratı MOSSAD'ın da bulunduğu ve kışkırtma kararının alındığı bir toplantı yapıldığı iddiasını gündeme getirdi

Türk jetlerinin Suriye ordusuna ait helikopteri vurması sonrası Şam Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva gelişmeleri Aydınlık'a değerlendirdi. Rusya ve ABD'nin anlaşmasından sonra İsrail, Suudi Arabistan istihbaratları ve ÖSO yetkililerinin İtalya'da buluşarak Suriye'ye yönelik provakasyon girişimlerini görüştüklerini belirten Yuva, toplantıda silahlı müdahaleyi tekrar nasıl gündeme getirebileceklerine yönelik planlar yapıldığını açıkladı. Yuva, toplantıya Türkiye'den birilerinin katıldığı konusunda kesin bir bilgi olmadığını belirtti.

Filistinli El Fetih örgütünün yayın organı olan El Minar gazetesinde de İtalya'daki toplantının yapıldığına dair haberler yer aldı.

AKP'nin birden çok amacı var

Suriye helikopterinin vurulmasının birçok amacı olduğunu ifade eden Yuva, şöyle konuştu:

"Bu anlamıyla kimyasal silah hadisesinin bittiği, Suriye savaş ihtimalinin en aza düşürüldüğü, Cenevre görüşmelerinin olası olduğu bir dönemde AKP iktidarının bütün bu gelişmelerden uzak tutulması AKP'nin hem Amerika'ya hemde Rusya'ya bir mesajı da olabilir. 'Madem ki beni bu oyunun dışarısında bıraktınız ben de bu tür provokasyonlarla sizi rahatsız etmeye devam ederim ve kurmuş olduğunuz oyunu bozarım' demeye de getiriyor."

Yuva, Suriye'nin kuzeyindeki İslamcı grupların Türkiye sınırına doğru geçmelerinin Türkiye'yi gelecekte çok önemli bir güvenlik tehlikesiyle de karşı karşıya bırakacağının altını çizerek "Bunların en azından Cenevre 2 görüşmeleri sonuçlanıncaya kadar orada tutulmalarını sağlamak yönünde de bir adım olabilir" diye konuştu.

Olayla ilgili yapılan diğer değerlendirmeler şöyle:

Suriye karşılık vermez

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl

Uluslararası anlaşmalara göre nasıl bilmiyorum ama 400 metre sınır ihlali gerektirir. Helikopterin orada ne iş yaptığına bakmak gerekir. O helikopterin orada bulunuş amacı neydi? Suriye buna karşılık vermeyecektir.

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu

Sınır ihlali değil ama uçuşa yasak bölge ilan edilmişti eğer öyleyse aykırı bir durum. Askeri angajman kurallarına uymuyan bir durum varsa düşürülebilir. Suriye böyle nazik bir ortamda buna bir cevap vermez.

AKP İsrail birlikte çalışıyor

Hatay milletvekili Refik Eryılmaz:

Uludere olayı ile ilgili görüntüleri izlediğimizde her şey net olarak görülüyordu. Burada durum öyle değil. Tüm görüntülerin yayınlanması ve helikopterin düşürüldüğü yerin net olarak görülmesine ihtiyaç var. Bu provokasyonun Suriye'de barışı engellemek amaçlı olduğu çok açık. Suudi Arabistan, Katar, İsrail ve AKP Cenevre barışını engellemek için ortak hareket ediyor. AKP ile İsrail işbirliği yapıyor.

Suriyeli gruplar bile düşürür

Suriyeli Gazeteci Hüsnü Mahalli

Türkiye geçen yıl Suriye'de uçağının düşürülmesinin ardından açıkladığı angajman kuralları gereği sınırına 5 kilometre yaklaşan uçağın vurulacağını açıklamıştı. Bir yıldır hiçbir Suriye uçağı sınıra 5 kilometre bile yaklaşmıyor. Uçağın Türk hava sahasına girmesi mantıklı değil. Bu bir provokasyondur. Suriye böyle küçük oyunlara gelmez. Uçağın geçtiği söylenen Hatay bölgesinde muhalifler her türlü ağır silaha sahip. Türkiye'nin düşürmesine gerek yok. Muhalifler zaten düşürür.

Zamansız, yersiz bir eylem

Nüzhet Kandemir

TSK'nın ve hükümetin iddiası Türkiye sınırına girdi çıktı şeklinde. Demekki Suriye helikopteri içerideyken vurdular. Eğer Suriye toprakları üzerinde düşürüldüyse Paris'te halen devam eden barış müzakerelerine aykırı bir durumdur. Burada Türkiye'yi zor duruma sokar. Suriye'den Türkiye'ye bir takım suçlamalar gelebilir. Zamansız, yersiz, gereksiz bir eylem.

Türk milleti ile AKP farklı düşünüyor

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Başkanı Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş

Tabiatıyla arzu edilen bir olay değil. Suriye'nin cevap vereceğini değerlendirmiyorum. Bu konuda hükümetle milletin arasında fark var. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Suriye ile savaşı istiyor, millet istemiyor. O nedenle umarım Suriye iktidarı da sağduyulu davranır.

Suriye BM'ye taşıyabilir

Prof. Dr. Hasan Ünal

ABD ve Rusya'nın savaşsız çözümde anlaştıklarını söyledikleri dönemde böyle bir olayın olması son derece düşündürücü. Yapılan açıklamada Türkiye'nin geçen yıl açıkladığı angajman kuralları için mi yoksa Türkiye hava savasındayken mi düşürüldüğü tam belli değil. Eğer Suriye hava sahasında düşürüldüyse uluslararası hukuk açısından vahim bir durum. Bence Suriye'nin buna askeri bir yanıtı olmaz. Suriye görüntüleri inceleyip kendisini haklı göreceği bir durum tespit ederse Türkiye'yi barış ortamını zedelemekle suçlayıp BM Güvenlik Konseyi'ne gönderebilir.

Önce çuvalın intikamını alın

Doç. Dr. Sait Yılmaz

Bence burada uluslararası hukuka aykırı bir durum. Hiç bir angajman direkt ateş etmeyi gerektirmez. Önce uyarılmalı, söz konusu taciz devam ediyorsa en son çare olarak düşürme yoluna gidilmelidir. Bence 2012 Haziran'ında düşürülen Türk jetinin intikamı alınmaya çabalanıyor. Bu girişimin zamanlaması çok yanlış. Türkiye-Suriye arası çatışma hali mevcut değilken yapılan bu hareket bir kışkırtmadır. Birilerinden intikam alınacaksa Süleymaniye'de Türk askerine çuval geçirenlerden alınmalı. Bu süreçte Suriye, Türkiye'ye göre daha akıllıca bir tavır sergiliyor. Suriye kendi iç sorunları devam ederken Türkiye'ye doğrudan saldırmaz. Terörü destekleyerek dolaylı yoldan misilleme yapabilir.

Şam yönetimi tuzağa düşmeyecektir

TKP Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan

AKP hükümetinin, ABD ve Rusya arasında Suriye konusunda varılan anlaşmadan dolayı hazımsızlık çektiği açıktı. Yeni bir provokasyon peşinde koşacakları da. Suriye helikopterini düşürmeleri bu eksende değerlendirilebilir. Ancak bunun kimyasal silahlar konusundaki anlaşmayı bütünüyle boşa çıkaracak gelişmelere neden olması çok güç. Daha çok, gerilimi sürekli tutma, Suriye'deki teröristlere "bu iş bitmedi" mesajı verme ve yerlerde sürünen prestijini kısmen toparlama amacına hizmet edecektir. Türkiye'nin provokasyonları karşısında son derece soğukkanlı ve etkili siyaset yürüten Şam yönetiminin tuzağa düşeceğini de, boynunu bükeceğini de sanmıyorum.

İLGİLİ HABERLER

HASAN BASRİ ÖZBEY: DÜŞEN BİR HELİKOPTER DEĞİL, BÖLGEMİZE ATILAN YANGIN BOMBASIDIR 

DÜŞÜRÜLEN HELİKOPTERLE İLGİLİ GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

AKP VURDU, SURİYELİ TERÖRİSTLER ÖLDÜRDÜ

SURİYE HELİKOPTERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE TWİTTER'DA BÜYÜK TEPKİ

SURİYE HELİKOPTERİ DÜŞÜRÜLDÜ! İŞTE O GÖRÜNTÜLER

KIŞKIRTICILAR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.