Uyuşturucuyla mücadele Allah'a emanet

Sempozyumun ardından telefonla ulaştığımız Yaman şunları söyledi, "Bağımlılıkla mücadelede tarikatların ve cemaatlerin çalışmaları azımsanamayacak kadar çok. Bu konuda en çok çalışma yürüten tarikat ise İsmailağa  tarikatı....

Uyuşturucuyla mücadele Allah'a emanet
01 Ekim 2014 Çarşamba 02:30

uyusturucuylamucadele

Uyuşturucuyla mücadele stratejilerinin tartışılması ve küresel ölçekte çözüm geliştirilmesi amacıyla Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin düzenlediği sempozyumda, din eksenli yöntemler anlatıldı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin düzenlediği Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu önceki gün başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Eğer din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri olsun mu olmasın mı diye tartışılacaksa, uyuşturucu bağımlılığından neden neden şikayet ediliyor? Zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini kaldırırsanız çok tabii olarak onun yerine uyuşturucu gelir, onun yerini doldurur" dedi. Ardından "Uyuşturucu Kullanımında İnanç Temelli Yaklaşımlar ve Uygulamalar başlıklı oturum yapıldı. Madde bağımlılığında dini yöntem kullanan ülkelerden gelen konuşmacılar yöntemlerinin başarılı bir uygulama olduğu savunuldu.

'MANEVİ MÜDAHALEDE BULUNDUK'

Sempozyumda Malezya'da uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede Manevi Güçlendirme ve Rehabilatayon programı kapsamında İlaç Destekli Tedavinin (Mat) Yaygınlaştırılmasında Cami Platformunun kullanılması modelini anlatan Dr. Rusdi  AbdRashid, bu uygulama yönteminde camilerin rahabilasyon merkezi haline getirildiğini dile getirdi. Dr. AbdRashid, camilerdeki rehabilatasyon merkezlerinde bağımlıların madde yoksunluğu yaşamalarını önlemek için eczacıların dozajını ayarladığı başka bir uysşturucu madde (metadon) verildiğini söyledi. AbdRashid yöntemle ilgli şöyle konuştu: "Uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili yeni modeller geliştirmek istedik. Matedonu camilerde kullanarak daha iyi sonuçlar almak ve dini kitleyi de bu sürece dahil etmek istedik. Sadece müslüman hastaları kullandık. Mücadelede metadon verdiğimiz hastalara manevi müdahalelerde bulunduk. Bu müdahaleler de bağımlılara abdest aldırmak, namaz kıldırmak, dualar okutmak, yeni dualar ezberletmek oldu. Böylece bağımlıların dini hissiyatlarını güçlendirerek onları bu hastalıktan kurtarmaya çalışıyoruz. Ve rehabilasyon merkezlerindeki tedavilarin başarı oranından daha yüksek bir başarıya ulaştık."

'EN ÇOK ÇALIŞAN İSMAİLAĞACILAR '

Sempozyuma katılan İstanbul Ünivrsitesi Sosyal Hizmetler Üğretim Üyesi ve Sosyolog Ömer Miraç Yaman, Türkiye'de madde bağımlılığı ile mücadelede dini yöntemlerin rehabilitasyon merkezlerinde uygulanmadığını ancak bunu cemaatlerin, tarikatların ve sivil toplum kuruluşlarının yerine getirdiğini kaydetti.
Sempozyumun ardından telefonla ulaştığımız Yaman şunları söyledi, "Bağımlılıkla mücadelede tarikatların ve cemaatlerin çalışmaları azımsanamayacak kadar çok. Bu konuda en çok çalışma yürüten tarikat ise İsmailağa  tarikatı. Uyuşturucu bağımlılığında manevi rehabilitasyon Türkiye'de yeni bir uygulama. Türkiye'de Yeşilay Cemiyeti'nin düzenlediği Uyuşturucu ile Mücadele Küresel Sempozyumu'nda ilk defa tartışmaya açıldı bu konu. Akademik olarak maneviyat ve din eksenli bir mücadele için Türkiye yolun çok başında. Avrupa ve Amerika'da bu yöntemi devlet kiliseler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütüyor. Devlet doğrudan bu uygulamayı yapmıyor. Türkiye'de ise bu uygulamanın devlet tarafından hayata geçirilmesi çok çok uzun zaman alır çünkü bununla ilgili bir model ve alt yapı çalışması yok. Ama  5- 20 sene içinde hayata geçmesi bile büyük bir başarı olur Türkiye için."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.