Ülkenin dört köşesinden çağrı: 8 Nisan’da Silivri’ye -(TAMAMI)

Şehit aileleri, BMC işçileri ve 2B köylülerinden çağrı

Ülkenin dört köşesinden çağrı: 8 Nisan’da Silivri’ye -(TAMAMI)
03 Nisan 2013 Çarşamba 13:29

İzmir’de şehit aileleri, 2B mağduru köylüler, BMC işçileri ve emekli komutanlar 8 Nisan’da yapılacak Ergenekon duruşmasında tüm yurttaşları Silivri’ye çağırmak için dün İşçi Partisi İl Başkanlığı’nda buluştu.

Görev başına

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tugay Şen Silivri, Hasdal, Maltepe, Sincan ve İzmir’de yurtseverlerin değil, Türkiye’nin tutsak olduğunu söyledi. Türkiye’nin çözümünün Silivri duvarına dayandığını vurgulayan Şen, şöyle konuştu:

“Ergenekon’dan çıkış için 8 Nisan’da Silivri’deyiz. İşçi Partisi görev başındadır. Yurttaşlarımızı, kitle örgütlerimizi, sendikalarımızı, siyasi partileri göreve çağırıyoruz. Bu, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısıdır. Barolarımız, Mustafa Kemal’in avukatlarıyla savunmaya! Türk-İş, DİSK, emek örgütleri, direnen işçi sınıfı, 2B mağduru köylüler, Atatürk Gençliği, Cumhuriyet Kadınları, Mustafa Kemal’in Askerleri görev başına! Bir olalım, birlik olalım. Hep birlikte Ergenekon’dan çıkalım.”

Partisinin il ve ilçe merkezlerinde irtibat masaları açtığını hatırlatan Şen, Silivri’ye gitmek isteyen yurttaşların bu masalara başvurmalarını ya da 0232 483 9545 numaralı telefonu aramalarını istedi.

‘Ordu’ya Kirpi üreten vatan bekçileriyiz’

Av. Şen’in ardından söz alan BMC işçisi Hümmet Pintiler, bölücü anayasaya izin vermeyeceğini belirterek, “Tayyip Erdoğan kimlikten Türklüğü çıkarmak istiyor. Ben Türküm, Türk doğdum, Türk öleceğim. Türklüğümü ne kimlikten ne yüreğimden çıkaramazsın. Silivri’de Türkiye sevdalıları yatıyor. 8 Nisan’da Silivri duvarlarını yıkmaya gideceğim. Tüm halkımızı çağırıyorum” diye konuştu.

BMC işçilerinden Ahmet Çelik de kendi mücadelelerini hatırlatarak şunları söyledi: “Biz Kirpi üreten vatan bekçileriyiz. Silivri’de de bizim gibi vatan bekçileri zindanda. O mücadeleye katkıda bulunmak zorundayız. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmek zorundayız. Tüm Türkiye’yi Silivri’ye çağırıyorum.”

Bornova Yakaköy’den 2B yasasıyla mağdur edilen haksahibi Ümraün Akar da “Hep beraber Silivri’ye” dedi.

Ardından Şehit babası Emekli Astsubay Özcan Uluca söz aldı. Oğlu Kara Pilot Üstteğmen Gürcan Uluca’yı anan şehit babası, “Bizim evlatlarımız vatan için şehit olurken Tayyip Erdoğan Türküm demekten aciz. Başbakanın idaresindeki hükümet Türkiye’yi felakete sürüklüyor” diye konuştu.

Emekli Tuğgeneral Ahmet Cengiz Aycan da Hükümetin BOP’u hayata geçirmek için uğraştığını belirterek, “Eğer BOP gerçekleşirse bölünme kaçınılmaz olur. Türk ulusun elinde kalan Lozan’ı Türkler hep koruyacaktır. 8 Nisan’da yurtseverlerimiz için Silivri’de olacağız.” dedi.

Foça’da 8 Nisan seferberliği

İzmir’in Foça ilçesinde CHP, İşçi Partisi, DSP ve BBP yöneticileri ile ADD, CKD, TÜKODER ve TEMAD temsilcileri, “Atatürk’te birleştik” sloganıyla dün Demokrasi Meydanı’nda toplanarak, tüm yurttaşları 8 Nisan’da Silivri’ye gitmeye çağırdı. Eyleme katılan tüm kurumlar adına ortak açıklamayı ADD Foça Şube Başkanı Neşe Uprak yaptı. Uprak, yurttaşlara “Milli bağımsızlığımızı çiğniyorlar, uyanın! Haklarınızı savunmak için birleşin, düşmanın karşına dikilin” diye seslendi.

Son aylarda yaşanan bölücü gelişmeleri anlatan Uprak, bu Meclis’in anayasa yapmaya yetkisi olmadığını söyledi. Uprak’ın konuşması sık sık “Ne Mutlu Türküm Diyene”, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Herkes İş Başına” sloganlarıyla desteklendi.

İllerde, ilçelerde, mahalle ve köylerde kamuoyunu bilgilendirici çalışmalar yapacaklarını söyleyen Uprak, “İlk adım olarak 8 Nisan’da Silivri’de buluşacağız. Müebbet yazan kağıtları, tarihin çöp sepetine atmaya, Silivri duvarlarını yıkmaya gidiyoruz” dedi.

Öte yandan Foça’dan Silivri’ye gitmek isteyen yurttaşlar için, 7 Nisan Pazar akşamı saat 20.00’de pazaryerinden ücretsiz otobüsler kaldırılacak. Kayıtlar, Reha Midilli Caddesi Sevgi Yolu’nda açılan masalarda yapılıyor.

MHP’den Silivri’ye Halk Yürüyüşü

MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri, 8 Nisan’da “Silivri’ye Halkın Yürüyüşü” adlı program düzenlediklerini duyurdu. Aydınlık’a konuşan Yeniçeri, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Vicdanımızı elimize aldığımızda yaşananların nasıl büyük bir aldatmaca olduğunu, Türkiye üzerinde oynanan bölücü bir oyunun parçası olduğunu görmemiz çok kolay” dedi.

Denizli Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı İbrahim Açıkgöz de Ergenekon tertibiyle yargılananların halk tarafından sahiplenildiğini belirterek, “İnsanlar açlığa susuzluğa tahammül edebilirler, ancak adaletsizliğe tahammül edemezler. Bir konuda halk bir reaksiyon gösteriyorsa buna kulak vermek lazım. Farklı siyasi görüşlere mensup insanların aynı noktada aynı isyanı dile getirmesi de bunun haklı bir isyan olduğunu gösterir” diye konuştu.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Denizli Şube Başkanı Yücel Güngör de tüm yurttaşları 8 Nisan’da Silivri’ye gitmeye çağırdı. Güngör, “Haydi Türkiye! Kuvayi Milliye ruhu ile Silivri ve Hasdal’da yatan yurtseverlerimizi kurtarmak ve Silivri duvarlarını yıkmak için 8 Nisan’da Silivri’de buluşalım”

‘Görevimiz Silivri zindanını kuşatmak’

24 örgütün oluşturduğu İskenderun Kardeşlik Platformu 7 Nisan’daSilivri’ye araç kaldırılacağını açıkladı. Kardeşlik Platformu Başkanı Bayram Özarslan, İşçi Partisi İl Disiplin Kurulu Üyesi Kadir Vardar ve TGB İskenderun Şube Başkanı Barış Özer çalışmalarını Aydınlık’a anlattı.

Belediye başkanlarının çalışmalara destek verdiğini ifade eden Bayram Özarslan “Silivri’deki komutanlarımızı, aydınlarımızı, zindanlardan çıkartmak için gidiyoruz” dedi. Barış Özer, yurttaşların eyleme ilgisinin büyük olduğunu söyledi. Özer, şöyle konuştu: “13 Aralık’ta Silivri zindanlarını sallamıştık. Şimdi ise bu zindanları işbirlikçilerin kafalarına geçirmeye gidiyoruz. Biz gençliğin önemini biliyoruz, orada öncü kuvvet gençlik olacaktır. TGB’ye çok iş düşmektedir. Mücadele çok sert, çok yoğun ama bizin en önemli görevimiz Silivri zindanını kuşatmaktır.” Kadir Vardar da yurttaşlara şöyle seslendi: “ABD emperyalizminin AKP eliyle uyguladığı adaletsizliği yıkacağımıza inanıyoruz. Bütün yurtseverlerin, antiemperyalistlerin, yeniden Cumhuriyetimizi kurmak için bu mücadeleye, güç vermelerini bekliyoruz.”

Gültepe esnafı sokağa dev bayrak astı

 

8 Nisan’da Silivri’de yapılacak eylem için İzmir’de yoğun bir çalışma yürüten İşçi Partililer, Konak’ın Gültepe semtinde yürüyüş yaptı. Esnafa bildiri dağıtan partililer, sokağa da Türk bayrağı astı. Semtte bakkallık yapan iki kız kardeş, Hacer Kartal ve Kezban Ercine, parti üyelerine kendilerinden önce sokağa esnafın astığı dev Türk bayrağını gösterdiler. “Bayrağımıza, askerimize sahip çıkıyoruz” diyen kardeşler, İşçi Partisi’nin çalışmalarına destek vererek “Yurtseverler için tüm Türkiye Silivri’ye akacak” dediler. Hayrettin Kurtuluş adlı esnaf da BDP’nin Diyarbakır mitingine atıfta bulunarak, “Bayrağımız her yerde dalgalanmalı. Bizler de bayrağımıza sahip çıkmak için sokağa büyük bir bayrak astık. 8 Nisan’daki duruşmaya çok büyük bir katılım bekliyoruz. Halkımız orada bir arada olacak” diye konuştu.


 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.