TÜSİAD toplantısından Aydınlık’a özel kulis bilgileri

TÜSİAD'ın toplantısına katılan Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Başkanı ve üyelerinin konuşmalarını hatırlatarak isim vermeden kurumu eleştirdi. Konuşmasının sonunda ise kutuplaşmayı bırakarak, 'Yeni Türkiye'ye' destek vermelerini...

TÜSİAD toplantısından Aydınlık’a özel kulis bilgileri
19 Eylül 2014 Cuma 12:30

tayyiptusiadpatron

TÜSİAD'ın toplantısına katılan Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Başkanı ve üyelerinin konuşmalarını hatırlatarak isim vermeden kurumu eleştirdi. Konuşmasının sonunda ise kutuplaşmayı bırakarak, 'Yeni Türkiye'ye' destek vermelerini istedi

Kamuoyunda Patronlar Kulübü olarak da anılan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) dün düzenlenen Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısına Tayyip Erdoğan'ın konuşması damga vurdu. Başbakanlığı boyunca TÜSİAD başkanları ile arasında soğuk rüzgarlar esen Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra katıldığı TÜSİAD toplantısında eski defterleri yeniden karıştırdığını gösterdi. Erdoğan'ın ağır sözleri sonrası hiçbir TÜSİAD üyesi kayda değer yorumda bulunmazken, konuştuğumuz üyeler ise konuşmanın sonundaki uzlaşma vurgusuna önem verdiklerini ifade ettiler.

Toplantı sonrası konuştuğumuz bir TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ise, ''en azından uçakta konuşacağına, yüzümüze söylemiş oldu'' dedi

TOKALAŞMA ZAMANI

Konuşmasında TÜSİAD üyelerini isim vermeden adeta fırçalayan Erdoğan, teşvik kapsamındaki bölgelere yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Erdoğan, ''Yeni Türkiye'' vurgusu yaptığı konuşmasının sonunda ise, "Yeni bir Türkiye inşa olunurken, TÜSİAD'ın da engin tecrübesiyle, bu tecrübeden istifade ederek, Türkiye'nin yenilenmesine, daha fazla refaha, daha ileri demokratik standartları yakalamasına katkılar sağlayacağına yürekten inandığımı ifade etmek istiyorum. Eski Türkiye'nin alışkanlıklarını bir yana bırakarak, yeni Türkiye'nin vizyonunu paylaşalım'' dedi. Erdoğan konuşmasını ''Zaman yumruklar sıkma zamanı değil tokalaşma zamanıdır'' diye bitirdi.

YÜCAOĞLU'NDAN PARALEL YAPI VURGUSU

Toplantı saati 10.15 olarak belirtilmesine rağmen Erdoğan salona 11.35'de salona teşrif etti. İlk konuşmayı yapan TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu; bir hukuk devletinin, kendi içinde yaygın deyiş ile bir "paralel devletin" oluşmasına ve böylesi bir yapının hukuku kendi gündemi doğrultusunda eğip bükmesine izin vermesinin mümkün olmadığını ifade etti. "Aslında devlet yönetimi hiçbir gücün vesayeti altında olmamalıdır" diye devam eden Yücaoğlu'nun konuşmasında önceki konuşmalarına nazaran özellikle dış politika konusunda daha yumuşak ifadeler kullanması dikkat çekti.

DİNÇER, KUTUPLAŞMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Yücaoğlu'ndan sonra konuşan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, TÜSİAD olarak parti gözetmeksizin hükümetlerle sadece politik anlamda yakın çalışmaya ve görüşlerini sunmaya özen gösterdiklerini söyledi. Sanayinin ekonomi içindeki payının son 15 yılda olağanüstü gerilediğine işaret eden Dinçer, "Bu son derece tehlikeli bir gelişmedir" uyarısında bulundu.

Özellikle bankacılık sektöründe güvensizlik yaratacak asılsız dedikoduların üzerine kararlılıkla gidilmesi gerektiğini belirten Haluk Dinçer, konuşmasının son bölümünde Erdoğan'a hitaben şunları söyledi: "Son yıllarda belki de hepimizin katkısıyla oluşmuş bu ağır kutuplaşmanın bize zarar vereceğinden kaygı duyuyoruz. Kutuplaşmanın bertarafı konusunda eğer somut bir ilerleme kaydedemezsek, korkarım ki üzerinde uzlaşmalar gerektiren reform alanlarında, örneğin; çözüm sürecinde, yeni anayasada yol alamayız diye düşünüyoruz."

ALKIŞLAR MESAJ MI?

Dinçer'in konuşmasının ardından salondan gelen yoğun alkış dikkat çekerken, daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Erdoğan'a yapılan alkış ise sönük kaldı. Diğer yandan hem Yücaoğlu'nun hem de Dinçer'in konuşmalarında kendilerinin ''çözüm süreci'' olarak adlandırdıkları AKP'nin ''açılım sürecine'' destek vermeleri dikkat çekti.

YÜCAOĞLU'NA 'PARALEL' TEŞEKKÜR

Konuşmasına 28 Şubat sürecini hatırlatarak başlayan Erdoğan'ın; sık sık darbe, iç ve dış mihraklar ve komplo örgüsüyle bezeli söylemleri salonda buz gibi bir hava estirdi.

Konuşmasında ağırlıklı olarak "Paralel Yapıyla" mücadeleye değinen Erdoğan, Yücaoğlu'na dönerek, "Hukuk sistemindeki mevcut sorunlardan şikayetçi olması gereken en başta iş dünyası olmalıdır. Ancak bakıyoruz, hukuk sisteminin içine sızmış paralel uzantılara dair iş dünyasından bugün ilk defa kararlı bir ses duyuyorum. Onun için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Erdoğan daha sonra TÜSİAD üyeleri nezdinde ''paralel yapıyla'' mücadele etmek için tüm iş dünyasından destek istedi.

Toplantı sonrası konuşma fırsatı bulduğumuz Yücaoğlu, Erdoğan'ın konuşmasının o kısmını beğenmiş olabileceğini söyledi. Yücaoğlu, ''Hukuk devleti olursa zaten paralel yapı olmaz. Konuşmam da hukuk devleti vurgusu daha önemli'' dedi.

ERDOĞAN'DAN DİNÇER'E CEVAP

Daha önce ''faiz lobisi'' olarak itham ettiği TÜSİAD'daki konuşmasında, ''Açık söylüyorum içeride ve dışarıda birileri 'sadece biz kazanalım millete ne olursa olsun' dediler. Yüksek faizle 'kazanalım' dediler. Anadolu'da palazlanan yatırımlardan dahi rahatsızlık duydular. Bunların da önünü kesmeye çalıştılar" ifadelerini kullanan Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Dinçer'in ''kutuplaşma'' vurgusuna cevaben; ''Türkiye'de ötelenmiş, itilmiş az önce de hani kutuplaşmalar deniliyor ya hatta unutulmuş kesimler vardı. Hepsinin elinden tutmanın gayreti içinde olduk'' diye konuştu.

Konuşmasında, ''2023 hedeflerine ulaşmak asla hayal değildir'' Erdoğan'ın bu vurgusu ise, hafta içinde yaptığı bir konuşmada ''Reformlar yapılmazsa 2023 hedefleri hayal'' diyen Dinçer'e yanıt olarak algılandı.

SUZAN SABANCI 'DUYMAMIŞ'

Hafta içinde yaptığı bir konuşmada, ''Son 1.5 yılda maalesef seçim ortamından kaynaklanan kutuplaşmaların yoğunlaşması sebebiyle çıkan hadiseler, ülkemizin son yıllarda elde ettiği başarılara gölge düşürmüştür'' diyen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Başkanı Dinçer'in eşi Suzan Sabancı'yı isim vermeden eleştiren Erdoğan, "Mesela bir bankamızın yönetim kurulu başkanı çıkıyor. Son yıllarda istikrara güvenliğimize, birliğimize yönetim kurulları olarak bu tür yönelik saldırılara atıfta bulunarak, son derece karamsar bir tablo ortaya koyuyor. Neymiş? Elde edilen başarılara gölge düşmüş. Neymiş? Türkiye'nin yurt dışında itibarı zedelenmiş. Neymiş? Hukuk sistemi sorgulanmaya başlanmış. Bunu söyleyen şahsın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı banka için bir inceleme yaptırdım, son 12 yılda aktifleri 8 kat, mevduatı 6 kat büyümüş. Şimdi değerli arkadaşlar; kusura bakmayın. Yani artık yan gelip yatan bir başbakan yok, şimdi Cumhurbaşkanıyım, cumhurbaşkanı da yok'' dedi.

Suzan Sabancı'nın ise; toplantı sonrası gazetecilerin Erdoğan'ın sözlerini hatırlatması üzerine gülümseyerek, ''ben o kısmını duymadım'' diyerek yanıt vermesi şaşkınlık yarattı.

KOÇ'A 'TESBİHLİ, ANANASLI MESAJ'

"Bizi kıyasıya eleştirenlerin, 'ananas' meselesinde ağızlarından bir söz çıkmadı. Her türlü hakareti yapanların 'tesbih' meselesinde, 'rafineri' meselesinde ağızlarını bıçak açmadı" diyen Erdoğan'ın; 17 Aralık sonrası ortaya çıkan ve Fethullah Gülen'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında Koç Grubu'nun da adının geçtiği bir rafineri ihalesini ve Koç Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'na Gülen tarafından hediye edilen tesbihi ve işadamlarına gönderilen ''ananasları'' hatırlatması dikkat çekti.

Mustafa Koç, toplantı sonrası soruları yanıtsız bıraktı.

Erdoğan ayrıca, ''17-25 Aralık darbe girişimi... Belli sermaye çevrelerinin belli işadamlarının, holdinglerin bugün dahi bu paralel yapıyı, bu ihanet şebekesini maalesef görmezden gelmesi... Hatta hatta bir kısmının kol kanat gerdiğini hatta açık açık desteklediğini görüyoruz'' dedi.

'O BANKA BATMIŞ ZATEN'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bank Asya'ya ilişkin açıklamasını hatırlatan Erdoğan, "İşte 2000'li yıllarda malum, 26 bankanın battığını söylüyor beyefendi, şimdi diyor, '1 bankanın batırılması için çalışılıyor'. Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka, şu anda batmış zaten. Fakat bu taşıma suyla ayakta durmaya çalışıyor'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Gezi eylemlerine desten verenleri ise ''milli iradeye cephe almakla'' suçladı.

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.