Türkiye'yi böldürmeyiz

Çünkü et ve tırnak olduğumuzu çok iyi biliyor.” İlyas Gümrükçü / Mardin

Türkiye'yi böldürmeyiz
02 Ağustos 2014 Cumartesi 12:07

kurtasiretleri

Aydınlık’a konuşan Dekorya ve Kalender aşiretlerinin reisi, ‘AKP’nin açılımı Türkiye’yi bölme sürecinden başka bir şey değildir. Biz Kürtler, Türkiye’nin bölünmesini asla istemiyoruz. Kürtler ve Türkler Irak’tan ders çıkarmalıyız’ dedi
Mardin’in merkeze bağlı Alakuş köyünde Dekorya aşireti reisi Abdülkadir Yıldız ve Kalender aşireti reisi Celalettin Keleş, Aydınlık’a konuştu. Türkler ile Kürtlerin birlikte yaşaması gerektiğini savunan aşiret reisleri, AKP’nin PKK açılımının Türkiye’yi bölünme noktasına getirdiğini ifade ettiler.
Kürtlerin Türkiye’den kesinlikle ayrılmak istemediğini belirten Dekorya aşireti reisi  Abdülkadir Yıldız, Ortadoğu’daki bölünme çalışmalarının halklara zarar verdiğini söyleyerek, “Türkiye önce yanı başındaki komşularına baksın önce. Irak’a baksın, Suriye’ye baksın. Özellikle Irak halkına bakalım ve oradan ders çıkaralım. Eğer onlar hayatından memnunsa biz de bölünelim o zaman. Suriye’nin başına gelene bir bakalım. Suriye’nin bölünüp parçalanması için Türk hükümeti elinden geleni yapıyor. Paradır, silahtır, teröristtir, her türlü desteği veriyor” diye konuştu.
‘AÇILIM BÖLME PROJESİDİR’
Yıldız, “açılım süreci”ne de karşı olduğunu vurgulayarak, “AKP’nin açılım politikaları  Türkiye’yi bölme sürecinden başka bir şey değildir. Biz Kürtler, Türkiye’nin bölünmesini asla istemiyoruz. Kürtler ve Türkler Irak’a baksınlar” dedi.
Kalender aşireti reisi Celalettin Keleş de, AKP’nin Suriye’yi bölme politikalarının bölgeyi olumsuz etkilediğini kaydederek şunları söyledi: “Türkiye halkı başımızdakilere, ‘Gidin Suriye’yi bölün, Irak’ı bölün, Türkiye’yi bölün’ diye oy vermedi. Başımızdakilere, birlik ve beraberlik içinde yaşamamız için oy verdik. ‘Ayırım yapmayın’ diye oy verdik. Ayakkabı kutularını doldurun ve bizi süründürün diye mi oy verdi bu halk onlara.  Bu topraklar bizimdir. Bu insanlar da bizimdir. Bu bayrak da bizimdir, bu vatan da bizimdir. Biz bu topraklarda insanca ve kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bizim tek istediğimiz budur.  Evet biz Kürdüz ve bundan da onur duyuyoruz. Ama Kürt halkının bir ‘Kürt devleti kuralım’ diye bir derdi yoktur. Biz bu topraklardan gitmeyeceğiz ve bu toprakları böldürmeyeceğiz. Bu topraklardan gidecek olanlar, bölücülük yapanlardır. Bizi bölmek isteyenler, başımızdaki insanlardır.”
‘TEK BAYRAK İSTİYORUZ’
Aydınlık’ın “Türkiye’nin batısında az olsa bir grup tarafından Kürtlerin bölücülük yaptığı savunuluyor. Bu yanlış bakış açısı hakkında neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Celallettin Keleş, “Yahu nerede bölmüşüz, nereye sınır koymuşuz? Bu bakış açısı çok yanlış bir bakış açısıdır. Biz bu vatanda bu bayrağın altında yaşayacağız. Onlar ne derse desin, ne düşünürse düşünsün biz buradayız. Hatta böyle düşünenler bu toprakları terk etsin” diye tepki gösterdi.
‘TÜRKLER BUNU ANLAMALI’
Abdülkadir Yıldız da “Kürt halkının bölünme diye bir sorunu, bir derdi yok. Türkiye’yi bölmek ve böldürmek isteyen Türkiye’nin başındakilerdir ve Amerika’dır. Türkiye’yi bölmek isteyen Kürt halkı değildir. Türkiye’yi bölmek isteyen Amerika ve onun Türkler ve Kürtler içindeki işbirlikçileridir. Bu vatanı bölmek isteyen bir parti hâlâ Türklerden bu kadar çok oy alıyorsa ve onu iktidar yapıyorsa ben o Türk kökenli vatandaşa da Türk demeye utanıyorum” diyerek AKP’ye oy verilmemesi çağrısı yaptı.
Son olarak Türk halkına seslenen Yıldız ve Keleş şöyle konuştu: “Türk halkına şunu diyorum. Biz bir vücuduz. Bizim tek sorunumuz, bu vatana hainlik yapanlarla var. Başka hiç kimseyle sorunumuz yok. Türkler bizi dışlamasın. Bizi Kürt diye kenara itmesin. Biz atalarımızdan, dedelerimizden kardeşçe yaşamayı öğrendik ve bu hep böyle gidecek.  Bizi bölmek isteyenler, bizi yönetenlerdir. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor. Türkler biz Kürtlere terörist gözüyle değil, insan gözüyle baksınlar.”

'BÖLÜCÜLERLE KÜRTLERİ KARIŞTIRMAYIN

Aydınlık ile beraber aşiret reisleriyle görüşen İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Mercan, Kürtlerin birlikten yana olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Ben sürekli bu bölgedeyim ve Güneydoğu’nun bütün illerini geziyorum. Buralar hiç de sizin düşündüğünüz gibi değil. Biraz önce Abdülkadir ve Celalettin beylerin söylediklerini duydunuz işte. Bölge insanı ve Kürt halkının ‘Ayrı bir devlet kuralım’ diye bir derdi yok. Bölgenin şu an tek sorunu var; o da ekonomik sorunlar.
‘BÖLÜCÜ ARIYORSAK ZATEN O BAŞIMIZDA’
Sorun, bölgeye yatırım yapıp yapmama sorunudur. Bölgeyi ve bölge halkını kalkındırdığınız zaman sorunlar en asgariye iner. Türk halkı şunu iyi bilmeli. Gönül rahatlığı ile gezmek istiyorsanız,  misafirperverlik arıyorsanız, dost arıyorsanız, insanlık arıyorsanız Güneydoğu’ya gelin ve Kürtler ne istiyor görün. Burada bölücülerle Kürtleri karıştırmayalım. Evet, bölücü arıyorsak başımızda.
Bölücülük yapan, Kürt halkı değil; Kürt halkı Türklerden daha çok beraberlik ve kardeşlik istiyor. Beraber yaşamak için bizden daha çok çırpınıyor.
Çünkü et ve tırnak olduğumuzu çok iyi biliyor.”

İlyas Gümrükçü / Mardin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.