Türk-İş’in yeni başkanı Atalay

MUSTAFA KUMLU’NUN İSTİFASININ ARDINDAN YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Türk-İş’in yeni başkanı Atalay
03 Eylül 2013 Salı 19:16

Genel Başkan Mustafa Kumlu’nun istifasının ardından yeni yönetim belirlendi. Yönetim Kuru’nun ilk yedek üyesi Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar’ın çağrılmasının ardından yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Genel Başkanlık görevine Türk-İş Genel mali Sekreterlik görevini yürüten Demiryolİş Genel Başkanı Ergün Atalay seçildi. Türk-İş Yönetimi’nde görev dağılımı şöyle gerçekleşti:

Ergün Atalay Genel Başkan
Pevrul Kavlak Genel Sekreter
Ramazan Ağar Genel Mali Sekreter
Nazmi Irgat Genel Eğitim Sekreteri
Eyüp Alemdar Genel Teşkilatlandırma Sekreteri

İstifanın ardından Türk-İş

Türk-İş’teki görev değişiminin ardından Aydınlık’a değerlendirme yapan genel başkanlar, Türk-İş yönetimi içinde yapılacak isim değişikliklerinin sorunları çözmeyeceğini hatta daha da derinleştireceğini vurguluyorlar. Bu istifanın bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini de savunan sendika başkanları var. Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya, yedek üye çağrılarak oluşturulan yeni yönetimin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini düşünüyor.

‘İstifa fırsata dönüştürülebilir’ Akkaya Aydınlık’a şunları söyledi: “Türk-İş Yönetimi’nin son yıllardaki performansı kamuoyunun malumudur. 2011 yılında seçildi arkadaşlarımız ama, o günden bugüne kadar güçlü ve kararlı bir liderlik sergileyemedi. Bu süreç içerisinde Türk-İş’in Türkiye siyaseti, endüstriyel ilişkilerde işçi sınıfını temsil etme, onlar adına taraf olma ve tepki koyma gücü oldukça zayıfladı.

Hatta biz bu gerekçelerle Sendikal Güçbirliği Platformu olarak, 2011 seçimlerinde muhalif olduk. O süreçte Türk-İş yönetiminde yapılacak değişikliğin sorunu çözmeyeceğini, yeni yönetime ihtiyaç olduğunu, Türk-İş’te olağanüstü seçim ve program gündemiyle toplanması isteğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Ama olmadı. Burada bir liderlik sorunu olduğu açıktı. Benim bu konudaki görüşüm aynen devam ediyor ama, Mustafa Kumlu’nun başkanlıktan istifası sonucu mevcut yönetimin eline bir fırsat geçti. Bu fırsatı değerlendirip, güçlü bir Türk-İş için adımlar atmaya başlaması halinde ön yargılı davranılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çözüm arayan bir sendika olarak destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Yani aslolan sendikalarımızın temsil ettikleri kitlelerle yabancılaşmadan onların sorunlarını tartışıp çözebileceği bir mücadele dinamiğinin Türk-İş’e kazandırılmasıdır. Türk-İş Başkanlığı çok önemli bir kurumdur. Başkanın çok önemli bir etkinliği vardır. Türk-İş’te kim ne derse desin başkanın taraf olmadığı bir konu Türk-İş’in görüşü olarak kamuoyunda yer almaz. Bu sorunlar bir liderlik eksikliğinin sonucu olarak olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada bizim ayrışmaya değil birleşmeye bütünleşmeye ihtiyacımız var. Ama bunu sağlayacak olan da eline bu yeni fırsatı geçirmiş olan mevcut yönetimdir.”

‘Kumlu görevini tamamladı’

Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Mustafa Kumlu’nun istifa etmesinin arkasındaki nedenlere dikkat çekerek şunları ifade etti: “Mustafa Kumlu’nun istifa etmesi normal. Çünkü o zaten bir görev için seçildi ve görevini tamamladı. Genel Kurul’un alınması için aday oldu, istenilen sonuç alındı o da görevini böylece tamamladı. Ama zannediyorlarsa Türk-İş’i sınıftan uzaklaştırmanın, hükümetin dumen suyuna sokmanın, bir işçi örgütü olmaktan çıkarmanın faturasını Kumlu’nun sırtına yükledik ve onu da istifa ettirerek bu işten kurtulduk; çok yanılıyorlar. Türk-İş’in anlayış değişikliğine ihtiyacı var. İsimlerin değişmesi bir anlam ifade etmez. Haksızlığı kim yaparsa yapsın tavrını ortaya koyan, yüzünü işçiden yana dönmüş, gerçek bir işçi örgütü olmak için çalışan bir yönetim anlayışı hakim olmalı. Türk-İş büyük bir kurum. 34 sendikadan oluşuyor. Bu 34 sendikanın genel başkanlarının hepsi sorumluluk altında. Farklılıklarımızı, ayrıntıları bir tarafa bırakıp birlikte hareket etmek zorundayız. Başkalarının emirleriyle, söyledikleriyle değil, işçi sınıfının çıkarlarının gereğiyle hareket etmeliyiz.

‘İstifanın nedenleri açıklanmalı’

Mustafa kumlu neden istifa ettiğini açıklamalı. İstifasının gerekçesini açıklarsa bize de, sendikacılığın geleceğine de hizmet etmiş olur. Türk-İş camiasının bilmesi gereken Bir şey varsa çıkıp açıklamalı. Çünkü Türk-İş bilinçli bir şekilde yıpratılıyor, zayıflatılıyor, işçiden uzaklaştırılıyor.Bu yüzden kumlu’nun istifası bir anlam taşıyor ve gerçek neden açıklanırsa bu Türk-İş’in daha fazla yıpratılmasını durdurabilir.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.