Türk-İş Başkanı istifa etti

TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU İÇİNDE YAŞANAN BÖLÜNMEDE SON PERDE

Türk-İş Başkanı istifa etti
02 Eylül 2013 Pazartesi 19:47

Türk-İş yönetimi içerisinde yaşanan tartışmalar Genel Başkan Mustafa Kumlu’nun istifasıyla sonuçlandı. Kumlu’nun istifasının ardından Genel Mali Sekreter Ergün Atalay’ın Genel Başkanlık için adı geçiyor

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu istifa etti. Türk-İş Yönetim Kurulu içindeki tartışmalar, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nın TBMM'de görüşüldüğü sıralarda su yüzüne çıktı. Kumlu, yönetimden habersiz Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşerek gizli bir protokol imzaladı. Bu protokolün ortaya çıkmasının ardından Türk-İş Yönetim Kurulu içinde başlayan tartışmalarda Türk-İş'in yıprandığı ileri sürülerek sorunun çözümü için Kumlu'nun istifa etmesi istenmişti. Kumlu, istifa etmeyeceğini, seçimle geldiğini ancak seçimle gideceğini söylemişti. 2012 Ekim ayı içerisinde başlayan tartışmalar sonucunda ne olağanüstü genel kurul kararı alınabilmiş ne de Kumlu istifa etmişti. Aradan geçen zaman içerisinde Türk-İş Yönetimi çeşitli defalar "Olağanüstü genel kurul kararı alacağız" dese de, asıl amacın Kumlu'nun istifa ettirilmesi olduğu ortaya çıktı. Türk-İş Yönetim Kurulu'nun üç üyesi (Ergün Atalay, Pevrul Kavlak ve Nazmi Irgat) olağanüstü genel kurul kararını imzalamış olmalarına karşın, kararı deftere kaydetmeyerek, istifa için baskı aracı olarak kullandılar. Kumlu'nun istifa etmemek de ısrarı üzerine olağanüstü genel kurul kararı da geri çekildi.

Mustafa Kumlu'yu istifaya götüren süreç bununla sınırlı kalmadı. Türk-İş Yönetimi'nin pasif tutumu ve özellikle Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) içindeki sendikalara karşı hükümet tarafından yürütülen operasyonlarda alınan tutum da bu süreçte önemli rol oynadı. En son kamu toplu iş sözleşmelerinde yüzde 4 oranında zamma imza atması Kumlu'nun köşeye sıkışmasına neden oldu. Genel Başkanlığı'nı yaptığı Tes-İş Sendikası hükümet ve Türk-İş arasında imzalanan çerçeve protokolü kabul etmedi.

İstifaya götüren süreç

Mustafa Kumlu, Türk-İş Başkanlığı'ndan istifa edeceğini ilk olarak 21 Ağustos'ta Tes-İş Sendikası Başkanlar Kurulu'nda açıkladı. Başkanlar Kurulu'nun istemesi üzerine Tes-İş Başkanlığı'ndan da istifa edebileceğini belirten Kumlu, olağan genel kurula kadar kendisine süre verilmesini istedi. Mustafa Kumlu'nun istifasının istenmesine hakkında hazırlanan yüklü miktarda yolsuzluklara ilişkin dosyaların yanısıra, AKP hükümetine payandalık yapması ve Türk-İş'i bölünmeye götürecek bir çizgi izlemesi gösteriliyor.

Şimdi Türk-İş tüzüğü gereği Yönetim Kurulu'nun ilk yedek üyesi olan Koop-İş Başkanı Eyüp Alemdar'ın Yönetim Kurulu'na çağrılması bekleniyor. Ardından Yönetim Kurulu kendi arasında görev dağılımı yapacak. Genel Başkanlık için Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay'ın adı uzun zamandır konuşuluyordu. Kumlu'nun istifasının ardından dün akşam Ankara Sürmeli Otel'de SGBP dışında kalan 21 sendikanın genel başkanı biraraya geldi. Bu toplantıda görev dağılımının da açıklandığı söyleniyor.

'Bu bir AKP hükümeti operasyonudur'

Mustafa Kumlu'nun Türk-İş başkanlığından istifasının ardından Türkİş'in içinde bulunduğu durumdan nasıl çıkacağı yeniden gündeme geldi. Aydınlık'a konuşan Türk-İş'e bağlı sendikaların genel başkanları çözümün Türkİş'in yeniden kurulması olduğunu söylediler. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş'te istifanın çare olmadığını söyledi. Türkel Aydınlık'a yaptığı değerlendirmede çarenin, sendika içi demokrasiyi işleterek acilen olağanüstü genel kurula gitmek olduğunu ifade etti. Aksi bir davranışın genel kurulu es geçmek olacağını belirten Türkel, yedekten çağrılarak tamamlanan bir yönetim kurulunun Türkiye emekçilerinin ve işçilerinin karşı karşıya bulunduğu sorunları çözemediği gibi yeni sorunlar yaratacağının da altını çizdi. Türkel, "Varlığı tartışılan bir Türk-İş'i bu noktaya bu yönetim kurulu sürüklemiştir. Başta Kumlu olmak üzere yönetim kurulu Türk-İş'i AKP'lileştirmişlerdir. Bu bir hükümet operasyonudur ve bu operasyona alet olan herkes tarih önünde yargılanacaktır. Bu nedenle görev Tükiye işçi sınıfına, Türk-İş'in gerçek sahiplerine düşüyor" dedi.

Yeni bir Türk-İş için genel kurul

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Kumlu'nun istifasının Türkİş'teki krizi çözebilecek bir durum olmadığını belirtti. "Malumun açığa çıkmasıdır bu istifa. Krizin sorumlusu olarak Kumlu'yu gösteriyorlardı" diyen Öztürk şunları söyledi: "Ama herkes biliyor ki bu istifa durumu kurtarmaya yetmez. İşçiye saldırırken sesi çıkmayan, tek görevi, iktidarla uzlaşmaya ve sınıfa yönelik saldırıları meşrulaştırmaya çalışan bir yönetim mevcut. Bu sendikal anlayış değişmediği sürece sorun çözülmeyecektir. Türk-İş yeniden ayağa kaldırılmak isteniyorsa genel kurul toplanmalı. Türk-İş'i işlevsiz hale getiren, emek karşıtı yasaların geçmesini sağlayan tavrın özeleştirisi verilmeliyken Kumlu istifa ettirildi. İsim değişikliği Türkİş'te hiçbir şeyi değiştirmeyecektir."

'Türk-İş'i ayağa kaldıracak bir yönetim gelmeli'

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Kumlu'nun istifasıyla bunalımın aşılacağına inanmadığını belirtti. Olması gerekenin olağanüstü genel kurulun toplanması olduğunu ifade eden Öztaşkın şöyle konuştu: "Olağanüstü genel kurula giderkende geçmiş dönemin özeleştirisinin iyi yapılarak Türk-İş'te birliği sağlayacak, Türkİş'in yeniden sınıf kimliğine bürünerek mücadelesi ile ön plana çıkmasını sağlayacak, Türk-İş içerisinde farklı düşünce ve eğilimleri biraraya getirecek bir ekibin işbaşına gelmesi gerekir. Bu ekip kısa sürede Türkİş'i ayağa kaldırmanın yanında yeniden yapılandırılmasını da sağlayacak Türk-İş'te sorun kişilerin değiştirilmesiyle çözülecek düzeyde değildir. Tüzüğün yeniden yapılması, sendika içi demokrasinin yeniden oluşturulması, değişen koşul ve şartalara göre her şeyin sorgulandığı ve yenilendiği bir Türk-İş kurulmalı. Bunun için kongre toplanmalı ama öncesinde yoğun bir tartışma ortamı sağlanmalı. Bu sürecin içerisine taban da katılmalı ve bu geniş tartışma ortamının ardından Türk-İş'i yeniden yapılandıracak yönetim oluşturulmalı."

'Erdoğan'ın sendikalara doğrudan girişimi'

İşçi Partisi Sendika Bürosu Başkanı Yıldırım Koç da, Kumlu'nun istifasını, özellikle Sendikalar Kanunu'nun görüşüldüğü sırada imzaladığı 6 maddelik protokol nedeniyle çıkan uyuşmazlık sonucunda beklenen bir tavır olarak yorumladı. "Ancak bu protokol esasında, Türk-İş yönetiminin tümünü bağlayan çok ciddi hataların yalnızca biriydi ve bardağı taşıran damla oldu" diyen Koç, değerlendirmesine şöyle devam etti: "Ayrıca bu istifanın arkasında Başbakan'ın sendikalarda daha doğrudan etki sağlama girişiminin olduğunu zannediyorum. Türk-İş'in 2011 Aralık'taki Olağan Genel Kurulu'nun iptali için açılan davadaki gelişmeler ve Mustafa Kumlu'nun mal varlığı hakkındaki tartışmalar da bu süreci hızlandırdı. Dileğimiz Mustafa Kumlu'nun istifa etmek zorunda kalmasının başka bazı sendikacılara da ders olmasıdır." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.