Türk Hava Yolları’nda anlaşma sinyali -(TAMAMI)

Şimdi karar THY yönetiminin

Türk Hava Yolları’nda anlaşma sinyali -(TAMAMI)
03 Nisan 2013 Çarşamba 07:59

THY’de grev çanları çalarken Hava-İş Sendikası işverene bir kere daha görüşme çağrısı yaptı. THY yönetimi bu çağrıya olumlu yanıt verdi. Hem 305 kişinin işe iadesi için hem de Toplu Sözleşme için umut doğdu. Tarafların anlaşma için bir araya gelmesi bekleniyor

29 Mayıs 2012 sabahı Atatürk Havalimanı’nda uçaklar kalkmadı. AKP hükümeti, havacılık iş koluna getirdiği grev yasağına havacılık çalışanlarından sert bir karşılık almıştı. İşçinin bu resti karşısında AKP hükümeti ve THY yönetimi 305 çalışanın işine son verdi. Bu son veriş bir direnişin başlangıcı oldu. Hava-İş Sendikası’nın 305 işçi adına başlattığı direniş, yurtiçi ve dışında büyük yankı bulurken aynı sürede de yeni bir Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci başladı. Sendika’nın sözleşme görüşmelerinin ilk gününden itibaren taleplerinin başında 305 kişinin işe iadesi geliyordu. Görüşmelerde anlaşma sağlanamadı ve Resmi Arabulucu aşamasına gelindi. Arabulucu görüşmelerinden de olumlu sonuç çıkmaması üzerine grev aşamasına gelindi. Tam Hava-İş Sendikası grev kararını ilan edeceği sırada THY Yönetimine bir kere daha düşünmesi için çağrıda bulunuldu. THY Yönetiminin çağrıya olumlu yanıt vermesi üzerine bir kere daha görüşme yapıldı. Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin görüşmeyi ve taleplerini Aydınlık’a değerlendirdi.

- AYDINLIK: Uzun bir süreç yaşandı. Şimdi grev kararı eşiğindesiniz. Neler oldu, nereye gelindi?

- ATİLAY AYÇİN: Resmi arabulucu sürecinin sonunda rapor elimize ulaştı. 60 günlük süremiz başladı. Grev kararını asmadan önce THY Yönetim Kurulu’na son bir çağrıda bulunmaya karar verdik. THY yönetimi de çağrımıza cevap verdi. Önceki gün yapılan görüşmede bizim önerilerimizi bir kere daha almak istediklerini söylediler. Biz de 305 arkadaşımızın işe iadeleriyle birlikte 24. dönem TİS görüşmelerinde önerdiğimiz maddelerin tamamında yapılacak görüşmeye açık olduğumuzu söyledik. Onlar da bu teklifi paket olarak kabul ettiklerini söylediler. Yönetim Kurulu’na bilgi verdikten sonra bizi arayacaklarını belirttiler. Şu an onlardan gelecek cevabı bekliyoruz.

‘Olumlu yanıt gelmez ise grev kararı alırız’

- AYDINLIK: Bu durumda grev kararı askıya mı alındı?

- A.A.: Bizim 60 günlük sürecimiz işliyor tabi ki. Bugün bütün kurullarımızla saat 13’te toplantı yapacağız ve o ana kadar olumlu bir adım atıldığı görülürse bu gelinen noktayı da değerlendirerek ona göre bir yol çizeceğiz. Olumsuz bir cevap gelirse grev kararımızı alacağız. Grev kararını alsak da görüşmeler sürebilir. THY yönetimiyle bir araya geliriz. Ancak yapılacak tartışmalar bizi sonuca götürecek tartışmalar olmazsa 60 günlük süre bitmeden biz greve çıkacağız.

- AYDINLIK: 305 kişi için umut doğdu denilebilir o zaman.

- A.A.: 305’le ilgili yapılan tüm görüşmelerde işe iadelere olumsuz bakılıyordu. TİS masasında bu konunun tartışılmasını doğru bulmuyoruz deniliyordu. Biz baştan beri paket olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Dün bir kez daha bunu teyit ettirdiler, taleplerimiz konusunda kararalı olduğumuzu görmek istediler. 305’in dışarda bırakılması konusunda ısrarcı olmalarının iyi olmayacağını söyledik. Diğer TİS maddelerinde değişiklik yok. 22 madde üzerinde teklifimizi görüşmelerin başında sunmuştuk. O teklife bakılırsa uçuş güvenliğiyle ilgili uluslararası standartlarla ilgili düzenlemeler var. Şirkete ek bir maliyet getirecek öneriler değil bunlar. Yapılacak olan düzenlemelerle sağlanabilir. Kokpit ve kabin ekibinin de insan olduğu unutulmadan, insanca çalışacak şartların kendilerine sağlanmasını istedik.

‘1 Mayıs Türkiye’nin bağımsızlığı için de önemli’

- AYDINLIK: 1 Mayıs geliyor. Bir yandanda direnişler sürüyor. Grev kararları geliyor. Bu 1 mayıs’ın önemi ne, mesajı ne olmalı?

- A.A.: Tüm direnişler, eylemler Türkiye’de herşeyin AKP iktidarının söylediği gibi olmadığının en net göstergesi. Önümüzde bir 1 Mayıs var. Emekçiler açısında önemli ve anlamlı bir gün. Artık bugüne kadar uygulana gelmiş anlayıştan çıkartılarak 2 Mayıslarda, 3 Mayıslarda alanlarda söylenlerin hayat bulabilmesi için güçlü bir emek cephesinin örülmesi gerekiyor.

Bu direnişler emek cephesinin örülmesinde önemli köşe taşları. Buralardan yola çıkarak bir birliktelik, örgütlü güç oluşturulursa Türkiye’nin hem demokratikleşmesi, hem ekonomik sorunlarında hükümetin dayattıklarının rededilmesi, hem de barış ortamının sağlanması için çok önemli. Bu nedenle direnişleri birleştirmek ve 1 Mayıs alanına taşımak sendikaların ortak amacı olmalıdır. 1 Mayıs Kürt sorununun çözümüyle ilgili de önemli bir gündür. Türkiye’nin yelpazesi içindeki tüm renklerin buluştuğu bir gün olacak. Türkiye’nin demokratikleşmesi , barışı sağlaması ve bağımsızlığı için 1 Mayıs çok önemli.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.