Türban resmen okullarda

Geçtiğimiz sene Tayyip Erdoğan cemaat evleri ve yurtlarında kalan üniversite öğrencilerine, “Devlet yurtlarında boş yerleri tespit ettik. Hemen başvurun.  Eğer Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında yer yoksa sizleri otellerde ağırlayacağız”...

Türban resmen okullarda
29 Eylül 2014 Pazartesi 00:23

turbanresmi
AKP hükümetinin yönetmelik değişikliğiyle getirdiği türban serbestliği bugün resmen başlıyor. AKP bu uygulamasıyla eğitimi dini kurallara göre biçimlendirmede önemli bir adım daha atmış oldu

AKP iktidarı, 12 yılda eğitim alanında yenilik adı altında yaptığı değişikliklerle eğitimi dinselleştirirken, öğrencilerin ve eğitimcilerin sorunlarını da arttırdı. Eğitimde kaos ortaya çıktı. Problemi çözüyoruz görünümü verilerek yapılan işlemler öğrencilerin yurt sorununu ikiye katladı. PKK Güneydoğu’da okulları yakmaya başladı. ‘Karma eğitim kaldırılsın’ kampanyası gerici gazetelerin manşetlerine taşındı. Öte yandan Ortaöğretim kurumlarında türbanı serbest bırakan yönetmelik Resmi Gazetede yayınlandı. Türban serbestliği bugün başlıyor.
AKP, iktidarı geldikten  sonra özellikle eğitim alanında peş peşe değişikliğe gitti. Nitelikli eğitim-öğretim ikinci plana itilirken, AKP’nin ideolojisine uygun dini eğitim gayretleri öne çıktı. Laik ve bilimsel eğitim yöntemleri terk edilerek, eğitimin dinselleştirilmesi yoluna gidildi.
4+4+4 İLE SİSTEM DEĞİŞTİ
Eğitim sisteminde yapılan değişiklik sonrasında 4+4+4 diye bilinen eğitim sistemi uygulanmaya başlandı. Yasa ile ilgili bazı düzeltmeler yapılsa da sorun asıl sorun devam ediyor.
Uygulanmakta olan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi birçok yurttaşın tepkisine neden oldu. Zorunlu din dersine karşı yurt çapında büyük mitingler, eylemler yapıldı. En son çare olarak 14 Türk vatandaşı konuyu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. AİHM de zorunlu Din dersinin uygulanmasına derhal son verilmesi gerektiğine karar verdi. Ancak, AİHM’nin kararının ardından henüz somut bir adım atılmadı.
OKULLAR İMAM HATİPLEŞTİ
Yeni eğitim yılındaki bir diğer sorun ise imam hatipleşme. Ortaokullar içerisinde açılan imam hatip sınıfları eğitimdeki sorunları görmek açısından önemli. Ayrıca birçok okulun İmam Hatiplere dönüştürülmesi sonrasında açıkta kalan öğrencilerin başka okullara yerleştirilmesi ile sınıf mevcutlarında büyük bir artış yaşandı. Evinden 40 kilometre uzak okullara yerleştirilen çocuklar var.
OKULLARDA MÜDÜR KALMADI
Türkiye’deki 24 bine yakın okul müdüründen yaklaşık 7 bini, 75 puanın altında aldığı için görevden alındı. Yeni gelen müdürlerin de kendi müdür yardımcılarını belirleme hakkı var. Bu durumda da birçok müdür yardımcısı görevinden olabilir. Okullar açılmadan çözülmesi gereken bu sorun hala çözülebilmiş değil.
OKUL AÇILDI, ÖĞRETMEN YOK
Okullar açıldı ama öğretmen yok. TBMM’de görüşülen Torba Yasa içinde yer alan 40 bin öğretmen kadrosu Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı hırsının kurbanı oldu. AKP içinde tartışma büyümesin, görevi teslim alana kadar bir sorun çıkmasın diye TBMM tatile sokuldu. Torba Yasa yarım kaldığı için öğretmen kadroları Meclis’ten çıkmadı. Bu da öğretmen atamalarının öğretim yılının başlaması sonrasına kaldı. Bu nedenle okullar açılmasına rağmen öğretmenler görevlerine başlayamadı. Yeni atanan öğretmenlerin görevlerine en erken Ekim ayında başlayacakları bildirildi.
OKULLAR YAKILDI
Eğitimdeki en büyük sorunlardan birisi de Güneydoğu’daki PKK müdahalesi. Eğitim-öğretim yılı başlarken PKK Kürtçe eğitim veren korsan okullar açmaya başladı. Okulların mühürlenmesiyle PKK devlet okullurına saldırıya geçti. Onlarca okulu yaktı. Okullara yönelik saldırılar sürüyor.
KARMA EĞİTİM KALDIRILSIN KAMPANYASI
Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasının ardından kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim görme tartışması başladı. Daha önce Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın gündeme getirdiği bu talebe hükümete yakın  Eğitim- Bir-Sen’den de destek geldi. Eğitim-Bir-Sen “karma eğitim kaldırılsın” kampanyası başlattı. Bu talep yandaş ve dinci yayın organları tarafından da desteklendi. Eğitim-Bir-Sen’in yayınladığı  bildiride bu talep, “insan iradesine ve tercihine ipotek koyan eğitimdeki ‘karma’ mecburiyetine son verilmeli, devlet bu konudaki dayatmadan vazgeçmelidir” şeklinde yer aldı.
YURT SORUNU İKİYE KATLANDI
Geçtiğimiz sene Tayyip Erdoğan cemaat evleri ve yurtlarında kalan üniversite öğrencilerine, “Devlet yurtlarında boş yerleri tespit ettik. Hemen başvurun.  Eğer Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında yer yoksa sizleri otellerde ağırlayacağız” diye seslenmişti. Erdoğan’ın açıklamaları sonucunda devlet yurtlarındaki odaların kapasitesi arttırıldı. Ancak bu kapasite artırımı AKP modeli olarak gerçekleşti. Yurtlardaki mevcut odalara yatak ilavesi yapılarak gerçekleşen bu artırıma öğrenciler isyan etti. Devlet yurtlarındaki öğrenciler de duruma tepki göstererek birçok ilde eylemler yaptı. Yurt sorunu çözülebilmiş değil. Sıkıntı sürüyor.

Olcay Kabaktepe / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.