Türban özgürlük değil Cumhuriyetle hesaplaşma

Türkiye Liseliler Birliği Genel Başkanı Bora Çelik, MEB yönetmeliğinde yapılan değişikliğe karşı dava açacaklarını söyledi. Çelik, “Gericilik kendi insanını yaratmaya çalıyor. Dindar nesil yetiştireceğiz diye açık açık söylediler....

Türban özgürlük değil Cumhuriyetle hesaplaşma
24 Eylül 2014 Çarşamba 03:40

tlbturban

Eğitimciler, MEB yönetmeliğinde yapılan değişiklikle okullarda türbanın serbest bırakılmasını ortaçağa dönüş ve çocuk hakları ihlali olarak değerlendirdi. Türkiye Liseliler Birliği Genel Başkanı Bora Çelik de dava açacaklarını açıkladı
AKP hükümetinin, okullarda türbanı serbes bırakma kararı eğitimciler, siyasetçiler ve hukukçular tarafından tepkiyle karşılandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önceki gün akşam saatlerinde MEB’e bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapıldığını söyleyerek, 4’üncü maddenin 1’inci fıkrasının E bendinde yer alan “baş açık” ibaresi ile aynı bendin son cümlesinin yürürlükten kaldırıldığını açıkladı. Bu değişiklikle türbanın ilkokullara kadar inmesinin yolu açıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 5’inci sınıftan itibaren türbanla okullara girilebileceğini açıkladı. Ancak Bakanlar Kurulu'nun değiştirdiği Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik anaokulundan liseye eğitimin tüm kademelerini kapsıyor. Bu da türban anaokuluna kadar girdi şeklinde yorumlandı.

ÇOCUK HAKLARI İHLALİ
Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitimde Program Geliştirme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Gözütok: Hükümet ülkeyi dört nala şeriata doğru götürmeye çalışıyor. Bu uygulama çocuk hakları, insan hakları ihlalidir. Ama bunu özgürlük kılıfı içersinde insanlara sunuyorlar. Terörist heykelleri dikildi, bayrak indirildi ama hükümetten tepki gelmedi. Andımız okunmuyor, elinden gelse İstiklal Marşı’nı okutmayacak. Atatürk Orman Çiftliğini mahvetti. Atatürk ile ilgili ne olursa ona saldırıyor. Gizli değil her şeyi açık seçik yapıyor. Parlamentoda bir muhalefet olmadığı için AKP rahatça hareket ediyor. Hatta muhalefet AKP’ye destek bile veriyor. Bu ülkenin Kurtuluş Savaşı vermiş bir ülke olduğu unutulmamalıdır, gerekirse yeniden örgütlenerek Kurtuluş Savaşı verilir.
UYARMIŞTIK
Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu: Türban öğretmenler için serbest bırakılırken devamının geleceğini, amacın gerçekten insan hakları ve özgürlük olmadığını, tam tersine eğitim iklimini karanlığa, ortaçağ iklimine, medrese kültürüne doğru götüreceğini söylemiştik. Öyle de oldu. Bugün ortaokullarda türbanın serbest bırakılması yarın ilkokullarda ve eğitimin bütün alanlarında bir basamak olarak ciddi bir tehlike içeriyor. MEB, bütün iş ve eylemleri karartmaya, medrese dönemine geri dönmeye yönelik uygulamalara imza atıyor. Meslektaşlarımızı, eğitimle ilgili sendikaları, örgütleri AKP'nin girişimlerini bütüncül düşünmeye, işin iktidarın sunduğu gibi insan haklarından öte bir durum olduğunu düşünmeye çağırıyoruz.

TLB: DAVA AÇACAĞIZ
Türkiye Liseliler Birliği Genel Başkanı Bora Çelik, MEB yönetmeliğinde yapılan değişikliğe karşı dava açacaklarını söyledi. Çelik, “Gericilik kendi insanını yaratmaya çalıyor. Dindar nesil yetiştireceğiz diye açık açık söylediler. Bu AKP’nin Cumhuriyet devrimleriyle hesaplaşması anlamına geliyor. Bu değişikliğin takipçisi olacağız. AKP’nin dayattığı gericileşmeye izin vermeyeceğiz. Konuyla ilgili dava açmaya hazırlanıyoruz” dedi.

AVCI: 5.SINIFTAN İTİBAREN

MEB Bakanı Nabi Avcı, Ankara'da bir toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avcı, uygulamanın hangi kademedeki okullar için geçerli olacağı sorusuna bir türlü yanıt vermedi. Israrlı soruların ardından “5. sınıf itibarıyla isteyen öğrenciler bu uygulamadan yararlanabilir” dedi. Talebin velilerden geldiğini öne süren Nabi Avcı, “Anaokulu, ilkokul söz konusu değil. Ortaokullarda ve liselerde zaten bazı okullarda uygulanıyordu. Dolayısıyla kapsam o çerçevede. Ama daha çok lise öğrencilerini ilgilendiren bir uygulama. İmam hatip ortaokullarında zaten uygulanıyordu. Dolayısıyla ortaokul ve liselerde" diye konuştu. Avcı, “5.sınıf itibariyle diyebilir miyiz” sorusu üzerine "5. sınıf itibarıyla isteyen öğrenciler bu uygulamadan yararlanabilir" dedi.

CHP: İLKOKULLARI DA KAPSAR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yönetmenlik değişikliğinin ilkokulları da kapsayacağını belirterek, “Hükümet'in konuya yaklaşımı pedagojik değil, ideolojiktir. Türban ya da başörtüsü, Hükümet'in başı her ağrıdığında alabileceği bir aspirin değildir” dedi.

MHP: AKP ÖNCE GÜNEYDOĞU'DAKİ OKULLARI AÇSIN

MHP Grup Başkanvekekili Yusuf Halacoğlu, düzenlemeyi Aydınlık’a değerlendirdi. Halacoğlu, “İlkokulu yeni bitirmiş bir çocuğun türban takıp takmaması meselesi ne kadar önemli? Güneydoğu’da okulları açamıyorlar. Aklı olan insanın böyle şeyler ile uğraşılmasını kabul etmesi mümkün değil. 91 yıldır neden milli eğitim sistemi oturmadı? Bunun peşinde koşsunlar. Eğitim sistemi millilikten uzak bir biçimde devam ediyor.”

Sinem Gülcan / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.