Türban artık ilkokulda

“Bununla da sınırlı kalmayacak. Sonraki aşamada karma eğitim sonlandırılacaktır. Çocuklara çevreden psikolojik baskı uygulanacak ve okula başları açık gelemeyecekler. Değişiklik Tevhid-i Tedrisat’ı yok saymaktır. Atatürk ilke ve inkılaplarına,...

Türban artık ilkokulda
23 Eylül 2014 Salı 15:09

turbanserbestarinc
AKP Hükümeti Milli Eğitim’e bağlı okulların kılık kıyafetini düzenleyen yönetmelikte yaptığı değişiklikle türbanı ilkokula kadar soktu. Eğitimciler, değişikliği ‘bilimsel ve laik eğitime meydan okuma’ olarak değerlendirdi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapıldığını söyleyerek, “4. maddesinin birinci fıkrasının e bendinde yer alan ‘baş açık’ ibaresi ve aynı bendin son cümlesi yürürlülükten kaldırılmıştır. Bununla orta öğretim kurumlarında baş örtülü olarak eğitime devam etmek isteyen kız öğrenciler için bir zaruret, 30 Eylül’den sonraki demokratikleşme paketimizde bazı hususlar yerine getirildiği için, bugün böyle bir yönetmelik değişikliğinin de yapılması zaruret görülmüştür” diye konuştu.
ORTA DEĞİL, İLKÖĞRETİM
Hükümet Sözcüsü Arınç, açıklamasında, yönetmelik değişikliğinin ortaöğretim kurumlarını kapsadığını ima etse de yönetmelik ilkokulları, hatta okul öncesi eğitim kurumlarını dahi kapsıyor. Yani yönetmelikte Arınç’ın açıkladığı değişiklikler dışında bir düzenleme yapılmazsa türban ilkokula, hatta anasınıfına kadar girmiş olacak.
Yönetmelik değişikliğini Aydınlık’a değerlendiren TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de Arınç’ın sözünü ettiği yönetmeliğin bütün okulları kapsadığının altını çizerek “Yapıldığı söylenen bu değişiklikle türban artık resmen ilkokula sokulmuştur” dedi. Küçücük kız çocuklarının, başlarını kendi özgür iradeleriyle bağlamayacaklarını belirten Serter, şöyle konuştu:
“Okullarda bu durum, bir süredir zaten fiilen uygulanıyordu. Ancak, artık yönetmelik de bu fiili durumu uygun hale getirilerek bir anlamda baskı unsuru devreye sokulmuş oldu. Şimdi, okul müdürleri de yandaş sendikaya üye eğitimciler arasından yeniden atandı. Öğretmen atamaları da yeni dönemde mülakatla gerçekleşecek. Bütün bu adımlar alt alta konulduğunda, türbanı ilkokula kadar indiren yönetmelik değişikliğinin de aynı planın bir unsuru olduğu bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor.”
‘İKTİDARA ÇANAK TUTAN MUHALEFET DE SUÇLU’
Laik eğitim sistemini ortadan kaldırmaya yönelik ilk ciddi adımın, üniversitelerde türbanı serbest bırakan düzenleme olduğunu anımsatan Serter, buna karşı doğru tutum takınmayan bütün muhalefet partilerinin gelinen noktadan sorumlu olduğunun da altını çizdi. Serter açıklamasına şöyle devam etti: “Üniversitelere türbanı sokan düzenlemeyle, sel sularının önündeki barajı yıktılar. Ben buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini söylerken, kendi partimdeki arkadaşlarım dahi durumun ciddiyetini anlayamadılar. Tek amacı oy avcılığı olan partiler bu adımlar bir bir atılırken sustular. AKP iktidarı da bunu fırsata çevirdi. Sorumluluk sadece iktidarda değil, bütün bu olan bitene çanak tutan muhalefet de bu suçta pay sahibidir.”
‘ÇARŞAFLA DERSE GİRMENİN ÖNÜ AÇILDI’
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir yapılan değişiklikle türban, çarşaf ve burkayla derse girmenin önünün açıldığını belirtti. AKP’nin iktidara geldiği günden beri amacının bu olduğunu kaydeden Demir şunları söyledi: “4+4+4 eğitim sistemiyle tüm okulları imam hatibe çevirdiler. Şimdi de bu kıyafet yönetmeliğiyle medreseye dönüştürecekler. Demokrasiyi farklı amaçlar için araç olarak kullandığını söyleyenler, ustalık dönemlerinde anaokuluna kadar türbanı sokacaklar. Bu malumun ilamıdır.”
‘YARGIYA TAŞIYACAĞIZ’
“Bununla da sınırlı kalmayacak. Sonraki aşamada karma eğitim sonlandırılacaktır. Çocuklara çevreden psikolojik baskı uygulanacak ve okula başları açık gelemeyecekler. Değişiklik Tevhid-i Tedrisat’ı yok saymaktır. Atatürk ilke ve inkılaplarına, demokratik, bilimsel ve laik eğitime meydan okumaktır. Eğitim-İş olarak bu kararı yargıya taşıyacağız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.