Tuncay Güney: İfadem geçersiz -(TAMAMI)

‘Mülakatta söylediklerim geçersizdir’

Tuncay Güney: İfadem geçersiz -(TAMAMI)
13 Nisan 2013 Cumartesi 20:33

Tuncay Güney, Emniyet’teki ifadesinin işkence altında alındığını belirterek, “Birincisi ben o şemayı kabul etmedim. Her zaman söyledim hepsi işkence altında olmuştur” dedi

Ergenekon tertibini başlatan isim Tuncay Güney ilk kez katıldığı Ulusal Kanal ekranında “Ergenekon bir projedir” dedi. Tuncay Güney, önceki akşam Kanada’dan katıldığı canlı yayında Ulusal Kanal’ın sorularını yanıtladı.

Ergenekon tertibi, Güney’in 2001 yılında İstanbul Emniyeti’ne verdiği “mülakat”a dayanılarak hazırlanan Ergenekon Şeması ve evinde ele geçirildiği iddia edilen belgelere dayanılarak yürütüldü. Ulusal Kanal’da Ümit Zileli’nin sunduğu Sesli Gazete programında Gazeteci Serhan Bolluk ve Avukat Vural Ergül’ün sorularını yanıtlayan Güney, “Mülakatta bir takım telefon konuşmaları yaptım, önüme dosyalar konuldu. Telefonda bazı isimleri söylemem istendi” dedi.

Ergenekon için global bir operasyon diyen Güney şöyle konuştu: “Ergenekon projedir. Ergenekon Türkiye’nin Arap baharıdır. Türkiye’de sistem yumuşak bir değişim yaşıyor. Ergenekon meselesiyle bir rejim değişikliği yaşanıyor. Bir başkanlık sistemi olacak, bence de olmalı. Ergenekon operasyonu devam edecekti, ama Zekeriya Öz alındığında durduruldu. Daha büyük operasyona geçilecekti. Bunun basın ayağı ekonomi ayağı yapılacaktı. Ben Ergenekon “Terör örgütü değildir” dedim. Bu operasyon global operasyondur.”

‘2001’de Emniyet’e verdiğim şemayı kabul etmiyorum’

Güney 2001 yılında Emniyet’teki ifadesini işkence altında alındığını belirterek, “Birincisi ben o şemayı kabul etmedim. Her zaman söyledim bunların hepsi işkencede olmuştur. İkincisi hukukçularda bunun üzerine hiç düşmedi. Ben o şemadaki hiç kimseyi kabul etmedim. Bir bütün olarak o şemayı kabul etmiyorum”

‘Gülen’in dualarına mazharsam bana yeter’

Serhan Bolluk, Tuncay Güney’e Fethullah Gülen ile çekilmiş fotoğrafı göstererek bir ilişkisinin olup olmadığını sordu. Güney, “Ben hoca efendiye saygı duyuyorum. Şahsen tanımıyorum. Ben saygıdeğer Fethullah Gülen hoca efendinin dualarına mazharsam bana yeter. Onun sekreterliğini yapmadım. 6 ay kadar Samanyolu TV’de çalıştım. Tabi bir arkadaşım vardı, o yardımcı oldu.”

‘Ben Kuzey Irak’a 24 bin silah götürmedim’

Tuncay Güney’in mülakatta söylediği “Doğu Perinçek’in emriyle Kuzey Irak’a 24 bin silah götürdüm” sözü hatırlatıldı. Güney, “Ben Kuzey Irak’a 24 bin silah götürmedim. Mülakatta söylediğim her şey geçersizdir.”

‘Bilinmedik arkadaşları yardım etmiş’

Güney ABD’ye yurt dışı çıkış yasağı olmasına rağmen kaçtığını bir kez daha itiraf etti. Serhan Bolluk Güney’e ABD’ye kaçak nasıl gittiğine sordu. Güney etkili tanıdıkları aracılığıyla Türkiye’den kaçtığını söyledi. Bu tanıdıkların kim olduğu sorularına ise yanıt vermeyen Güney ABD’de ve Kanada’da geçimini nasıl sağladığı sorusuna ise şu yanıtı verdi, “Ben Kanada’ya 2004 geldim. Amerika’ya 2001’de geldim. Kanada’da bir Yahudi tarikatının da çalışıyorum orada bana maaş veriyorlar. Ben Amerika’ya ilk gittiğimde 6 ay hiçbir iş yapmadım. Arkadaşlarım vardı, avukatları onlar buldu. Burada tanıştığım, Suriye, Lübnan’da tanıdım arkadaşlar yardım etti” diyen Güney’e, Serhan Bolluk’un, “ABD’de MİT’in dairesinde mi kaldın” sorusuna, “ Manhattan’da güzel bir daire de kaldım ama dairenin kime ait olduğunu bilmiyorum. Bir arkadaşım götürdü beni o daireye” diye yanıt verdi.

‘Yalan söylüyor’

Tuncay Güney Ergenekon savcılarının da sık sık dile getirdiği, dönemin İstanbul Kaçakçıklık ve Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın kendisine işkence yaptığı iddialarını yineledi. Güney 2001’de kendisinin gözaltına alınmasının dönemin Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve İçişleri Bakanı Saadettin Tantan’ın talimatıyla yapıldığı iddia etti. Nezarethanede telefonunu kendisine getiren kişinin dönemin polis şefleri Adil Serdar Saçan ve Ahmet İhtiyaroğlu olduğu iddasını Saçan’a sorduk.

Şaçan Güney’in iddialarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Tuncay Güney’in iddiaları ile ilgili benim hakkımda soruşturma açıldı. 2012 yılında 24. Ağır Ceza Mahkemesi zamanaşımı olduğunu ve suç olmadığına dair karar verdi. Tuncay Güney yalan söylüyor.”

‘Güney’i ben almadım’

“Tuncay Güney’i ilk ben almadım. Asayiş Şube otomobil kaçakçılığından aldı, sonra bize gönderdi. Dönemin İçişleri Bakanı Saddettin Tantan bana öyle bir talimat verseydi önce ben alırdım. Saçma sapan uyduruyor. Sorgu sırasında telefon ile görüştürme yapılmamıştır. Zaten işkence altında ifadelerinin alındığını söylüyor. İşkence yaptıysam niye birileriyle konuşturayım zorla önüne dosyayı koyup isimleri söyletirdim. Bilerek bilgi kirliği yaratıyor” dedi.

‘Bana telefonda önündeki dosyaları söyleyeceksin denildi’

Tuncay Güney Ulusal Kanal ekranında ilk kez 2001 yılındaki gözaltında olduğu sırada telefonuyla görüşme yaptırıldığını iddia etti. Sarı renkli telefonunun nezarethanede olduğu sırada kendisine verildiğini iddia eden Güney, iki kişiyle konuştum dedi. Bu kişilerin kim olduğu sorusuna ise yanıt vermeyen Güney, o görüşmelerde bir takım kişilerin isminin kendisine dikte ettirildiği belirtti. Telefondaki ismi, “polis değil ama sivil de değil” diyerek açıklamayan Güney, “Mülakatta bir takım telefon konuşmaları yaptım, önüme dosyalar konuldu. Bazı isimleri söylememi telefonda söylendi. Sarı Ericson telefonum vardı. Telefonun diğer tarafındaki kişiyi tanıyorum konuştuğum kişi polis değildi. Telefonun diğer ucundaki sana dosya verecekler o dosyanın içindekileri mülakatta söyleyeceksin diyordu” dedi.

‘Bana mahkemeden hiçbir kağıt gelmedi’

Ergenekon davasına bakan mahkemenin ifadesini hiçbir zaman almadığını söyleyen Güney, “Bana mahkemeden hiçbir kağıt gelmedi. Sadece avukatım dedi ki, Türkiye buradaki göçmen bürosuna bir kağıt gönderdi. Bunlara cevap verecek miyiz dedi. Sadece bu kağıtta Tuncay Güney’e bu sorulara yanıt versin diyordu. Ama bu bize gönderilen kağıt hukuki bir kağıt olmadığı için kabul etmedik. Ben o zamanda söyledim ‘mahkemede beni tanık yapmayacaklar’ dedim yapmadılar”

‘Polis yalan söylüyor’

İstanbul’daki evinde yapılan aramalarda ele geçirilen CD ve Harddiskleri kabul etmeyen Tuncay Güney, “Benim evimde bilgisayarım yoktu. Ben harddisk bilmem. Benim CD arşivim yok. Bu bir yalandır. Benim evimde bir CD yok, disketim yok. Polis yalan söylüyor” dedi.

‘İfadeleri mahkeme heyetinden önce gördüm’

Güney, Ergenekon kapsamında gözaltına alınıp emniyette sorgulanan kişilerin polis ifadelerini mahkeme heyetinden önce kendisinin gördüğünü söylüyor: “Herkesin polis istihbaratına verdiği ifadeler mahkeme heyetine gitmeden bana geliyordu”

‘Beşi gitti, beşi kaldı’

Güney, canlı yayında Ergenekon davasında tutuklu yatanların ne kadar içeride kalacaklarını da söyledi, “10 yıl yatacaklar, beşi gitti, beşi kaldı. Türkiye’de hukuk yok, güç var”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.