Tüketicinin borcu yüzde 90 arttı -(TAMAMI)

Tüketicilerin bankalara olan borcu 280 milyar liraya ulaştı

Tüketicinin borcu yüzde 90 arttı -(TAMAMI)
27 Mayıs 2013 Pazartesi 17:40

 

Yurttaşın borcu yüzde 90 arttı

Son üç yılda artan borçluluk sonucu yurttaşın bankalara olan kişi başına borcu 4 bin liraya yaklaştı. Tasarruflardaki artış ise borcun yarısında kaldı

 

Tüketim azalıyor fakat borçlar artıyor. Türkiye’de son üç yılda yurttaşın bankalara olan tüketici kredisi borçları yüzde 90.2 oranında artış gösterdi. Bazı illerde ise bu rakamın çok üzerine çıkan oranlarda artış gözlendi. Buna göre, kişi başına düşen borç miktarı son üç yılda Bingöl’de yüzde 205.5, Muş’ta yüzde 192.7, Mardin’de yüzde 188.5, Şırnak’ta yüzde 182.3, Hakkari’de yüzde 173.3, Kilis’te yüzde 171.2 oranında artış kaydetti. Karaman, Gümüşhane, Ardahan, Ağrı, Aksaray, Bitlis ve Siirt gibi illerde de kişi başına borç oranı aynı dönemde yüzde 150’nin üzerinde arttı.

Borçlar gelirin yarısı

Yurttaşın artan borçluluk oranlarına dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası’nın belirlemelerine göre, Türkiye’de ailelerin finans kesimine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları ile TOKİ’ye olan taksitli konut kredisi borçlarının toplamı, harcanabilir gelirlerinin yüzde 48.1’ine ulaştı. Kişi başına tüketici kredisi ve kredi kartı borcu ise 2010 Mart’ına göre yüzde 90.2 oranında artarak ortalama 4 bin liraya yaklaştı” dedi.

Mart 2013 sonu itibariyle tüketicilerin bankalara olan toplam borcunun 280.1 milyar lira olduğunu kaydeden Oran, “Bu tutarın 206.5 milyar liralık kısmı tüketici kredileri, 73.7 milyar liralık kısmı ise kredi kartı borçlarından oluşuyor. Tüketici kredileri kapsamında ailelerin bankalara 8 milyar liralık taşıt, 92 milyar liralık konut, 106.4 milyar liralık da diğer isimlerle alınan kredilere ilişkin borcu bulunuyor.

Aynı dönemler itibariyle kişi başına düşen tasarruf mevduatındaki artış ise yüzde 34.1 düzeyinde kaldı. Mart 2010’da 4 bin 494 lira olan Türkiye’deki kişi başına düşen tasarruf mevduatı Mart 2013’te 6 bin 26 lira oldu. Bu arada Türkiye’de kişi başına düşen borç, kişi başına düşen gelirden de oldukça yüksek bir hızla büyüyor. Kişi başına düşen borcun yüzde 90.2 oranında arttığı son üç yılda cari fiyatlarla kişi başına düşen gelir ise sadece yüzde 43 oranında artış kaydetti’’ bilgisini verdi.

Ailelerin borcu yüzde 105 arttı

Son üç yılda Türkiye’deki ailelerin bankalara olan borçlarının yüzde 105 oranında artarak 136.5 milyar liradan 280.1 milyar liraya çıktığını ifade eden Oran, aynı dönemde hane halkı tüketim harcamalarında ise cari fiyatlarla yüzde 45.8 oranında artış olduğunu söyledi. TL ve döviz ve altın cinsinden tasarruf mevduatlarındaki artışın ise yüzde 41.8’de kaldığı belirten Oran, açıklamasında şunları söyledi: “TÜİK’in 19 milyon 843 bin olarak açıkladığı Türkiye’deki hane sayısı dikkate alındığında Mart 2013 itibariyle hane başına banka borcunun ise 14 bin 140 lira düzeyinde gerçekleşti. İller itibariyle bakıldığında kişi başına düşen borç miktarı açısından ilk sırayı İstanbul alıyor. İstanbul’da kişi başına düşen tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat borcu 6 bin 79 lirayı buluyor. Söz konusu rakam Ankara’da 5 bin 916 lira, İzmir’de 4 bin 925 lira düzeyinde bulunuyor.’’

Borçlar borçla kapatılıyor

Tüketici kredilerinin toplamda yüzde 105 oranında arttığı son üç yılda TÜİK’in belirlemelerine göre, hane halkı tüketim harcamalarında ise cari fiyatlarla yüzde 45,8 oranında artış kaydedildiğini bildiren Oran şu görüşleri savundu: “Bu gelişme, vatandaşların tüketim harcamalarının daha yüksek bir kısmını giderek finansal sisteme borçlanarak gerçekleştirdiklerini gösteriyor. Borç artışının tüketim harcamaları artışından yüksek seyretmesinin bir önemli nedeninin de vatandaşların borçlarını yeni borçlanmayla finanse etmeleri olabileceği ifade ediliyor. Özellikle biriken kredi kartı borçlarının tüketici kredisi veya yeni kredi kartı borcuyla kapatılma eğiliminin giderek yaygınlaştığı izleniyor.”

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.