TSK’dan Zirve’ye uyarı -(TAMAMI)

Genelkurmay, Özel Kuvvetler’e bağlı listelerin deşifre edilmesi değerlendirdi

TSK’dan Zirve’ye uyarı -(TAMAMI)
02 Nisan 2013 Salı 08:30

‘Ülkenin güvenliği açısından tehlikeli’

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun, MİT’in gönderdiği raporu Zirve Yayınevi davasına bakan mahkemeye sunması ve Taraf gazetesinin bunu yayımlamasını Genelkurmay sakıncalı buldu

Genelkurmay, ülkenin işgal tehdidine karşı görev alacak binlerce kişinin deşifre edilmesini, “Ülkenin güvenliği açısından hassasiyetler yaratabileceği mütalaa edilmektedir” sözleriyle değerlendirdi.

Açıklamada, “Barışta ve seferde; Siyah Kuvvetler, Beyaz Kuvvetler diye bir kuvvet / birlik teşkilatlanması söz konusu değildir. Renk kodları yedek personelin yaş ve nitelikleri dikkate alınarak savaştaki görevlerine göre yapılmış bir tasniftir” denildi.

Taraf’tan deşifre

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, MİT tarafından gönderildiği belirtilen raporu Zirve Yayınevi davasına bakan mahkemeye sununca, savunma planında yer alacak binlerce kişinin isimleri, meslekleri, adresleri, faaliyet alanları ve telefon numaraları ortalığa döküldü. 6 Mart tarihli Taraf gazetesi’nde, Özel Kuvvetlerin planı ve listedeki kişileri isimleri kapatarak yayımladı. Aydınlık da 7 Mart tarihli manşetinde, “En büyük sır düşmanın elinde” manşetiyle konuyu haberleştirdi.

15 maddelik yanıt

Zirve Yayınevi davasının ek iddianamesinde, cinayetlerin “Beyaz Kuvvetler”, “Siyah Kuvvetler” ve JİTEM’in ortak koordinasyonu ile gerçekleştirdiği öne sürülüyordu. Genelkurmay Başkanlığı, bu iddialarla ilgili olarak mahkemenin yazılı talebine 15 maddelik yanıt verdi. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği tarafından Malatya 3 Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazıda özetle şu ifadelere yer verildi:

1952’den 92’ye ÖKK...

Özel Kuvvetler Komutanlığı; Milli Savunma Yüksek Kurulu’nun 27 Eylül 1952 tarihinde “Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikleri” adıyla kurulmuş, 7 Kasım 1953 tarihinde Seferberlik Tetkik Kurulu, 14 Aralık 1970 tarihinde Özel Harp Dairesi Başkanlığı ve 14 Nisan 1992 tarihinde ise Özel Kuvvetler Komutanlığı adını almıştır.

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı kuruluşunda olan Seferberlik Tetkik Kurul Başkanlığı bünyesinde 16 adet Bölge Başkanlığı bulunmaktadır. Bölge Başkanlıklarının görevi; barış zamanında ülkemizin işgale uğraması muhtemel bölgelerinde görev alacak yedek personelin milli seferberlik istemi içerisinde tespit, teklif, alım ve eğitim görevlerini yürütmektir.

‘Bakanlık’la koordineli’

Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nun devletin bütün kurum ve kuruluşlarına, özel kuruluşlara ve gerçek kişilere yüklediği bazı sorumluluklar vardır. Bu kanun aynı zamanda barış döneminden itibaren yapılacak hazırlık ve teşkilatlanmayı da düzenlemektedir. Seferberlik Tetkik Kurulu da bu kapsamda faaliyetlerini Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak yürüten bir kurumdur.

Seçilen bütün yedek personel arşiv araştırması yapılmak üzere MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirilmektedir. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğünce arşiv araştırması olumlu gelen personelin alımı yapılmaktadır.

‘Renk kodları teşkilatlanma değil’

Özel Kuvvetler Komutanlığı ile birlikte çalışacak personele de Milli Savunma Bakanlığı tarafından sefer görev emri verilmektedir. Sefer görev emri verilen yedek personel yaş ve yeteneklerine göre arazide görev yapacak “siyah” personel ve meskun mahalde görev yapacak “beyaz” personel olarak tasnif edilmekte, yedek personel vasfını kaybedenler ise “turuncu” personel olarak nitelendirilmektedir.

‘Kişiler bunu bilmez’

Barışta ve seferde; Siyah Kuvvetler, Beyaz Kuvvetler diye bir kuvvet / birlik teşkilatlanması söz konusu değildir. Renk kodları yedek personelin yaş ve nitelikleri dikkate alınarak savaştaki görevlerine göre yapılmış bir tasniftir. Ancak söz konusu tasnif ile bu tasnif için kullanılan renk kodları personele tebliğ edilmemektedir. Kişilerin böyle bir sınıflandırma hakkında bilgileri bulunmamaktadır.

‘Barışta görevli değiller’

Siyah personel: Seferdeki görevi düzenli birliklerin olmadığı yerlerde düşmana pusu, baskın gibi harekat icra etmek.

Beyaz personel: Seferdeki görevi, meskun mahallelerde keşif, gözetleme, mukavemet, haberleşme ve ikmal gibi hususları icra etmek.

Turuncu personel: Herhangi bir suça karışması veya yurt dışına yerleşmesi dolayısıyla yedek personel statüsünden çıkarılmış şahıslardır. Bu personele seferde görev verilmemektedir.

Güvenlik tehlikesi

Görevi seferde emirle başlamaktadır. Barışta fiili teşkilat içerisine dahil edilmediği gibi hiçbir görev, ücret, kimlik kartı, silah, teçhizat, telsiz, gibi malzemeler verilmemektedir.

Yedek personel içerisinde halen muvazzaflık hizmetinde olan, Silahlı Kuvvetlerden emekli olmuş veya ilişiği kesilmiş hiçbir personel bulunmamaktadır.

Yedek personel isimlerinin deşifre edilmesinin söz konusu personelin emniyeti ve ülkenin güvenliği açısından hassasiyetler yaratabileceği mütalaa edilmektedir.

Özel savaş hazırlığı

Özel Kuvvetler’in halka dayalı savaş hazırlığının temeli, 2008’de Orgeneral Yaşar Büyükanıt Genelkurmay Başkanlığı döneminde atıldı. Planda yer alması istenen kişiler, Org. Büyükanıt imzasıyla hazırlanan bir kartla seçildi. Planın amacının anlatıldığı karttaki talepleri kabul eden kişiler dosyalandı. Özel Kuvvetler’e ait listelerin Genelkurmay karargâhında dahi tutulmadığı sadece kozmik odada saklandığı öğrenildi.

Haberin yapıldığı dönem Aydınlık’a konuşan emekli Tümgeneral Naci Beştepe, listelerin 25 Aralık 2009’da arama yapılan Özel Harekat Komutanlığı’ndaki kozmik odadan sızdırıldığını belirterek Türkiye’nin bütün sırlarının deşifre olduğunu açıkladı.

Beştepe, yer alan listedeki isimlerin “Gladyo”, “kontrgerilla elemanı” ifadelerinin uydurma olduğunu vurgulayarak, “Gündüz işindedir. Örneğin avukatlık yapmaktadır. Gece de yabancı kuvvetlerin cephaneliğine zarar verir. Bu listelerdeki kişiler vurucu, haberci, toparlayıcı olarak çalışırlar. Bu listelerin yayımlanma amacı, PKK’yla mücadeleye darbe vurmaktır” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.