Transatlantik Anlaşması Türkiye’nin zararına -(TAMAMI)

‘Gümrük Birlii’nde Türkiye kendi söylüyor kendi duyuyor’

Transatlantik Anlaşması Türkiye’nin zararına -(TAMAMI)
06 Mayıs 2013 Pazartesi 22:01

AB ile ABD arasında yapılması planlanan TTYO anlaşmasının, kısa vadede, Türkiye’nin de içinde olduğu üçüncü ülkelerin ihracatına ve büyüme hızlarına olumsuz yansıyacağı ortaya çıktı

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) düzenlediği ‘Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye Ekonomisine Etkileri’ toplantısı ilginç tartışmalara sahne oldu. Toplantıda, ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılacak olan TTYO anlaşmasının Türkiye’ye etkilerinin boyutu konusuda katılımcılar arasında fikir birliği sağlanamazken, Türkiye’nin AB Gümrük Birliği Anlaşması’nın revize edilmesi noktasındaki isteklerinin de AB tarafından dikkate alınmadığı görüldü.

‘Türkiye aleyhine durum oluşacak’

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan, TÜSİAD olarak, eski adı TAFTA yeni adı ise TTYO olan AB ile ABD arasında imzalanacak çok kapsamlı anlaşmada Türkiye’nin de yer alması için çalışmalar yaptıklarını anlattı. Toplantının ikinci açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı da TTYO’nun önemine değindikten sonra şunları söyledi: Ticari açıdan bakıldığında, ABD-AB STA’sına (Serbest Ticaret Anlaşması) paralel bir Anlaşmanın ülkemiz ile ABD arasında yapılamaması durumunda, ABD menşeli malların AB ile ortak gümrük alanı üzerinden vergisiz olarak ülkemize girmesi ve ülkemiz aleyhine ticaret sapması riskine yol açması söz konusudur.

ABD-AB STA’sı doğal olarak ülkemizin Gümrük Birliği kapsamında AB pazarında elde ettiği pazara giriş avantajlarının erimesine neden olacak ve ihracatçılarımızın rekabet koşullarını zorlaştıracaktır. Diğer taraftan, ülkemiz ihracatçıları ABD pazarında AB’li ihracatçılar karşısında dezavantajlı konuma düşeceklerdir. Bu durumun izalesi ancak ülkemiz ile ABD arasında AB’ye paralel bir STA imzalanması ile mümkün olabilecektir.’’

GSYİH büyümesi yüzde 2.5 azalacak

Toplantıda bir sunum yapan Almanya IFO Enstitüsü Ticaret Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Erdal Yalçın, TTYO’nun Türkiye’ye etkilerine değindi. ABD ve AB arasında yapılacak anlaşmanın, anlaşma dışında kalan ülkelere kısa ve orta vadede olumsuz etkilerinin olacağını belirten Yalçın, ‘’Eğer tarife dışı engelleri de kapsayan geniş bir anlaşma yapılırsa bunun Türkiye’nin GSYİH büyümesine etkisi yüzde eksi 2.5 düzeyinde olacak’’ dedi. ABD’nin mortgage, AB’nin ise borç krizi sonucu kendi ekonomilerini toparlayacak finansal gelişmeyi yakalayamadığına işaret eden Yalçın, dünyanın gayri safi hasılasının yarıya yakınını temsil eden iki ekonomi arasında gerçekleştirilecek anlaşmanın bütün dünya ekonomisini etkileyeceğini söyledi. Ticaret ve yatırım anlaşmasının yapılması halinde küçük firmaların ucuzlayan fiyatlar nedeniyle rekabet edemeyip kapanacağını savunan Yalçın, bu durumun üçüncü ülkelerin ihracatı açısından şok etkisi yaratacağını belirtti.

‘Anlaşma uzun vadede yarar sağlayacak’

Yalçın’ın sunumunun ardından söz alan Cemalettin Damlacı, Türkiye’nin bu anlaşmadan zarar göreceği yönündeki görüşü abartılı bulduğunu bildirdi. Türkiye’nin anlaşmanın içinde yer alması durumunda bundan fayda sağlayacağını ifade eden Damlacı, Yalçın’ın değerlendirmelerinin dinamik verileri kapsadığını oysa statik açıdan değerlendirildiğinde orta ve uzun vadede ülkenin kazançlı çıkacağını savundu. Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı da anlaşmanın kısa vadedeki olumsuz etkilerinin çok daha az olacağını iddia ederek, “Milli gelirde bir düşüş olmayacak. Azalma milli gelir büyüme rakamında olacak. Bu tür anlaşmalarda üçüncü ülkeler açısından her zaman olumsuz etkiler olmuştur. Ticaret kayması nedeniyle bu tür olumsuz yansımalar yaşanabiliyor. Orta ve uzun vadede ise, biz bu anlaşmanın Türkiye’nin yararına olacağını düşünüyoruz. Anlaşmaya dahil olmak isteğimizi hem AB hem de ABD’ye bildirdik’’ diye konuştu.

‘Türkiye’nin TTYO içinde yer alması gerçekçi olmaz’

Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin TTYO’ya dahil edilmesinin işleri daha da karmaşık hale getireceğini ifade eden Avrupa Komisyonu TTYO Baş Müzakerecisi Garcia Bercero, şunları söyledi. “Türkiye’nin ABD ile TTYO’ya paralel bir serbest ticaret anlaşması yapması daha sağlıklı olacaktır. Biz Türkiye’nin ABD ile yapmak istediği serbest ticaret anlaşması için ABD’de lobi faaliyeti yürütüyoruz. Business Europe da Türkiye’nin TTYO’ya bir şekilde dahil edilmesi konusunda ABD Ticaret Odası’nda faaliyetlerde bulunuyor. Ancak Türkiye’nin TTYO’ya katılması ve bunun içinde yer alması gerçekçi olmayacaktır.’’

Gümrük Birliği’nde revizyon yok

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avrupa Komisyonu TTYO Baş Müzakerecisi Garcia Bercero, yazar Meliha Okur’un Gümrük Birliği Anlaşması’nda bir revizyonun gündemde olup olmadığına ilişkin sorunusuna şöyle yanıt verdi: “Ekonomik açıdan Gümrük Birliği hem Türkiye hem de AB açısından faydalı. Ancak AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı anlaşmalarda Türkiye zarar görüyor. Bunun için biz bu ülkelerin Türkiye ile müzakere etmesi için çalışıyoruz. Ama Türkiye ile masaya oturmak istemeyen ülkeler var. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ancak başarı sağlanamazsa döner bunu içimizde tekrar tartışırız. Gümrük Birliği yatırım ve hizmetler açısından daha da derinleştirilebilir. Bu faydalı olacaktır. ‘’

Barcero’nun Gürmük Birliği ile ilgili açıklamalarından sonra söz alan Murat Yapıcı, 1990’lardaki durumla şimdiki durumun farklı olduğunu böyle giderse her iki tarafında paralel serbest ticaret anlaşması yapmasının daha doğru olacağını bildirdi.

Cemalettin Damlacı ise, Gümrük Birliği’nde revizyon deyince AB’nin bunu getirdiği yerin anlaşmanın daha da derinleştirilmesiyle kısıtlı kaldığını ifade etti. Gümrük Birliği’nin içinden çıkılmaz bir hal aldığını kaydeden Damlacı, “Artık Türkiye’de, Gümrük Birliği’nden çıkıp AB ile serbest ticaret anlaşması yapılması tartışılır hale geldi’’ dedi. Toplantıdan sonra Gümrük Birliği konusunda AB’nin Türkiye’nin taleplerini yadsıyan tavrı üzerine konuştuğumuz Damlacı, “Türkiye adeta kendi söylüyor kendi duyuyor diyebiliriz. Biz bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz. Ancak mevcut durumun devam etmesi halinde sorunu çözecek olan siyasilerdir’’ değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.