Torunlar GYO’dan skandal savunma: Sektörel ölüm

Torunlar GYO’dan skandal savunma: Sektörel ölüm
08 Eylül 2014 Pazartesi 02:32

torunlargdosavunma
Aziz Torun... AKP döneminde varlığına varlık kattı. Şirketi 2014’ün ilk 6 ayında net kârını yüzde 950 artırdı. Denetimler es geçildi. İş güvenliği hiçe sayıldı. AKP iktidarının yandaş aşkı, 10 işçinin daha ölümüne neden oldu

İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen stadyumunun yıkılmasından sonra arazide yükselen Torunlar GYO’nun yaptığı gökdelenler, 10 işçiye daha mezar oldu. Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise skandal bir açıklama yaptı. Dedeman Otel’de dün düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Torun, eğitimlerin verildiğini ancak çalışanların hassasiyet göstermediğini söyleyerek işçileri suçladı. Torun, Tayyip Erdoğan’ın Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirmesinin ardından sarfettiği “Bu işin fıtratında bu var” sözlerini hatırlatan şu açıklamayı yaptı: “Bu tür kazaların olduğu da sektörel bir vaka.
Aynı inşaatta, geçen Nisan ayında 19 yaşındaki bir işçi iş cinayetine kurban gitmişti. Önceki akşam ise asansörün düşmesiyle inşaat 10 işçiye mezar oldu. İşçiler, aynı asansörün 2 gün önce de arızalanıp düştüğünü ancak o sırada içinde kimsenin olmadığını iddia etti. İşçilerin günde 10 saat çalıştırıldıkları ve 3 aydır maaş alamadıkları öğrenildi.
Yönetim Kurulu’nu AKP’lilerin oluşturduğu Torunlar GYO’ya ait Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatındaki asansörün içinde işçiler bulunduğu sırada 32. kattan zemine çakıldı. Asansörün içindeki 10 işçi de yaşamını yitirdi. İşçilerin cansız bedenleri Şişli Etfal Hastanesi morguna kaldırıldı. Önceki akşam yaşanan olayın ardından gözaltına alınan 8 kişi dün öğleden sonra serbest bırakıldı.
Acı haberi duyan işçi yakınları, inşaat alanına gittiği sırada çevik kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemi aldı.

ÜNİVERSİTE HARÇLIĞI İÇİN ÇALIŞIYORDU
Yaşamını yitiren Tunceli Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki Hıdır Ali Genç’in okul harçlığını çıkarmak için 5 gün önce işe başladığı belirtildi. Yakınları Genç’in memleketi olan Tunceli’de üniversite okuduğunu, ekonomik durumu iyi olmadığı için zaman zaman inşaatlarda çalıştığını söyledi. Genç’in cenazesinin Tunceli’de iş cinayetine kurban giden diğer işçilerden İsmail Sarıtaş İstanbul Sancaktepe’de, Bilal Bal Giresun’da, Cengiz Bilgi Bursa’da, Murat Usta Giresun’da, Menderes Meşe Sivas’ta, Vahdet Biçer Manisa’da, Cengiz Tatoğlu Zonguldak’ta, Ferdi ve Tahir Kara kardeşler ise memleketleri Gümüşhane’nin Şiran ilçesinin Konaklı köyünde defnedileceği öğrenildi.

İKİ KARDEŞ BİRLİKTE ÖLDÜ
Kazada ölen 10 işçinin cenazesi otopsi için getirildikleri Adli Tıp Kurumu’ndan yakınları tarafından dün öğle saatlerinde teslim alındı. Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nun çevresini dolduran işçi yakınlarından bazıları sinir krizi geçirdi. Üç buçuk ay önce Gümüşhane’nin Şiran ilçesinin Konaklı köyünden babası ve ağabeylerinin yanına çalışmaya gelen ve kazada hayatını kaybeden Tahir Kara (25) ve Ferdi Kara’nın (19) Gümüşhane’den gelen anneleri Arzu Kara ise acı haberi Adli Tıp Kurumu önünde öğrendi. Anne Kara sinir krizi geçirdl. Baba Mithat Kara da “Benim çocuklarımı Allah verdi, Allah aldı, çocuklarımın ölümü için nur yağdı İstanbul’a. Dağlar, taşlar feryat etti, benim çocuklarım şehit oldu” diye konuştu. Aynı şantiyede çalışan ağabey Tamer Kara ise bir kardeşinin askerden geldiğini diğerinin de gideceğini beliterek “Aynı yerde çalışıyorduk, onlar mesaiye kalmışlardı, bir buçuk saat sonra kaza oldu, biz deprem zannettik. Sonra asansörün düştüğünü anladık, hemen kardeşlerimi aradım, açan olmadı, o an onlarında orada olduğunu anladım” dedi.İnşaatta çalışan Kadir Altınbaş, Aydınlık’a çalışma koşullarını anlattı. Altınbaş, günlük 10 saat çalıştıklarını kaydetti. Torun GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise yaptığı açıklamada fazla çalıştırmanın söz konusu olmadığını iddia etti.

‘TEK DENETİM BARETLERİ TAKIP TAKMADIĞIMIZ İÇİN’
İşçilerin çalışma saatlerinde herhangi bir denetim olmadığını ifade eden Altınbaş, “Sadece baretlerimizi takıp takmadığımızı kontrol ediyorlar. Bazen sıcaktan bunalıp baretlerimizi çıkarıyoruz; yetkililer takmadığımız için 350 TL ceza kesiyorlar” dedi. “10 arkadaşımız öldü.
Devlet Soma’yı nasıl kapattıysa bunu da kapatacak” diyen Altınbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Önemli olan örgütlenmek, örgütlenirsek işçi sınıfının karşısında kimse duramaz. Biz taşeron sisteminin kalkmasını istiyoruz. Yetkililer sadece para gelmesini istiyor. Kimsenin bizi düşündüğü yok. Bu ülkede fakirin içemediği sütü zengin içiyorsa bu ülke ezilmeye mahkumdur. Firma sahipleri bugün kendini kurtarmak icin 90 derece dönüş yapıyor. Türkiye’de en çok ezilen ve değer görmeyen kesim işçi sınıfıdır. İşçi katliamlarını hep devlet yapıyor. Arkadaşlarımız taşeron sistem yüzünden öldü.”

VALİ GELENE KADAR ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİLER
İşçiler, inşaatta 2 asansörden birinin çalışmadığını diğerinin de düşen asansör olduğunu aktardı. Asansörün birkaç gün önce de düşerek 9. katta durduğunu ancak o sırada içinde kimsenin bulunmadığı iddia edildi. İşçiler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun inceleme için inşaat alanına gelene kadar çalışıtırıldıklarını öne sürdü.

‘30 MAYIS’TA KONTROL EDİLDİ’
İş cinayetinin ardından Torun, şu açıklamayı yaptı: “Çok üzgünüz ama bin 500 civarında işçi çalışan bir şantiyede eğitimler verilse de çalışanların aynı hassasiyeti göstermediğini de biliyoruz. Bu tür kazaların olduğu da sektörel bir vaka. Asansörün bakımının yapılmadığı iddiaları tamamen yalan. 10 gün önce de ben bu asansöre bindim. Nisan ayında denetim yapıldı. Asansörü kiralayan şirketin dışında TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından muayene kuruluşu olarak yetkilendiren kişiler tarafından asansörler 30.05.2014 tarihinde kontrol edilmiş ve mevzuata aykırı herhangi bir durum tespit edilmemiştir.”

VALİLİK’TEN 24 SAAT ÇALIŞMA İZNİ
Torun GYO’nun inşaatın hızlı bitirilmesi ve firmanın kâr oranının arttırması için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “gece-gündüz çalışma izni” çıkarttırdığı öğrenildi. Firmanın 6 Ocak 2014 tarihinde aldığı “Gayrımenkul Değerleme Raporu”na göre projenin 2015 yılında satışa hazır olacağı belirtildi. Projenin erken bitmesi durumunda da kredi olanakları artacağı için İstanbul Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’na yapılan başvuru sonucu firmaya 24 saat çalışma izniverildi. Valilik, inşaatın 24 saat sürmesinde “kamu yararı” vardır dedi. İşçiler de inşaatın hızlı bitmesi için 24 saat çalışma izni çıkarıldığını doğruladı. Ağır şartlarda çalıştıklarını buna rağmen 3 aydır paralarını alamadıklarını söyleyen işçiler, “Ayda 3-5 kuruş para veriyorlar. Yetkililere sesleniyoruz halimizi görün artık” diye isyan etti.
TMMOB: RAPOR 30 AĞUSTOS’A KADAR GEÇERLİYDİ
TMMOB Türkiye Makina Mühendisler Odası İstanbul Şubesi  açıklama yaptı. TMMOB açıklamasında şunları kaydetti: “Kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında Odamız muayene kuruluşu tarafından 30.05.2014 tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır. Odamız muayene kuruluşu tarafından yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30.08.2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.”

AKP İKTİDARIYLA BÜYÜDÜ
Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) sektöre 1996’da TORAY İnşaat adıyla girdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı olan Aziz Torun’un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirket bu dönemde küçük ölçekli konut projelerini büyütmeye başladı. Ama asıl sıçrama AKP iktidarı döneminde gerçekleşti. Torunlar GYO kent merkezlerindeki değerli arazilere lüks konut projeleri yapmaya başladı.
2005’te Marmaris’teki Netsel Marina’nın yüzde 44,6 hissedarı oldu. 2008’de Torunlar GYO’ya dönüştü. Ardından lüks konut projeleri tamamlayarak satışa sundu. 2012’de Paşabahçe’deki Tekel Fabrikası’nın kıymetli arazisini 355 milyon lira karşılığında ihaleyle aldı. 656 bin metrekarelik alana yapımı planlanan Mall of İstanbul projesinin inşaatı 2011 yılında başladı. Mecidiyeköy’deki Torun Tower ve Torun Center rezidans inşaatları hala sürüyor.

İP İSTANBUL İL BAŞKANI OSMAN BİLGE KURUCA: İKTİDAR KATLİAM YAPIYOR
Yaşanan olayın iş kazası değil bir katliam olduğunu ifade eden İşçi Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Bilge Kuruca, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu katliamın tek sorumlusu AKP iktidarıdır. İktidar taşeronlaşma, özelleştirme ve taban siyasetiyle bu katliamların yolunu açmıştır. İktidar halkın can güvenliğini tehdit etmektedir. Halkın can güvenliğini sağlamak için tek yol bu iktidarın yıkılmasıdır. Önümüzdeki kısa dönemde halkın bu iktidarı yıkmak için harekete geçeceğini hep beraber göreceğiz.” Konuşmasının ardından Kuruca, yurttaşları, aydınları, emekçileri, kitle örgütleri ve sendikaları iktidara karşı birleşmeye çağırdı.
Seda Akyüz
Firma ‘Soma referansı’nı kapattı
Torunlar GYO’nun iş güvenliği danışmanlığını sağlayan firmanın referansları arasında Soma Holding’in de yer aldığı ortaya çıktı. Olayın sosyal medyada duyurulması üzerine iş güvenliğini sağlayan “NCA İş Sağlığı İş Güvenliği Merkezi” internet sitesinde ani bir değişikliğe giderek, referansların sıralandığı “projeler” bölümünü kapattı.
SORUN BUGÜNE MAHSUS DEĞİLMİŞ
İlgili bölümün internet sitesinden neden ‘aniden’ kaldırıldığını “NCA” şirketine sorduk. Aydınlık’a konuşan idari işlerden sorumlu olduğunu belirten bir şirket çalışanı “O bugüne mahsus bir olay değil, internet sitemizde uzun süredir bir problem var, girilmiyor siteye” açıklamasını yaptı. Açık olan bölümün sosyal medyada tartışma konusu olmasından dakikalar sonra kapatılmasının zamanlamasının dikkat çekici olduğunu vurgulamamız üzerine ise ilgili personel yetkililerle görüşüp bize geri döneceklerini belirtti.
Kısa bir süre sonra telefonlarımıza geri dönüş yapan şirket personeli, yetkililerin “Bizim Soma Kömür Maden Ocakları’yla hiçbir ilgimiz yok” dediklerini aktardı. İdari işlerden sorumlu personel, şirket yetkililerinin konuya ilişkin yazılı açıklamalarını yapacaklarını söyledi.
AKSAKLIK YENİ FARKEDİLMİŞ
İnternet sitesiyle ilgili “aksaklığın” da şirket yetkilileri tarafından yeni farkedildiğini iddia eden personel, “Bu yönde bir çalışma yapılıyor. Yoğun girişten dolayı o kısımda bir sorun var” ifadelerini kullandı.  
NCA tarafından akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada da “Şirketimizin, 301 emekçinin ölümü ile sonuçlanan ve kamuoyunda ‘Soma Kazası’ olarak bilinen elim olayın işveren firması ile bir iş ilişkisi bulunmamaktadır” denildi.
Gamze Çınlar

Etiketler; #Gamze Çınlar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.