TKP’de protokol krizi başladı

TKP’de protokol krizi başladı
22 Eylül 2014 Pazartesi 02:04

tkpnazimhikmet1
TKP’nin bölünmesiyle ortaya çıkan Komünist Parti (KP) ve Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) arasında protokol krizi yaşanıyor.
Aydemir Güler’in Sol Portal’da yayınlanan röportajında protokolün diğer grup tarafından ihlal edildiğini söylemesi üzerine HTKP’den “Bu demeç bugüne kadar sorumluluk ve sağduyu ile yürütülen görüşmelere büyük bir darbe vurmuştur” açıklaması geldi. İddiaya göre yaşanan yeni krizin nedeni ise Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi.
TKP’nin, 13 Temmuz’da iki ayrı kongreyle fiilen bölünmesiyle oluşan, Aydemir Güler ve Kemal Okuyan’ın liderliğini yaptığı KP ile Erkan Baş, Metin Çulhaoğlu ve Kurtuluş Kılçer’in önderlik ettiği Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) bir protokol üzerinde anlaşmışlardı. KP Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler, Sol Portal’da dün yayınlanan röportajında iki grup arasındaki tartışmalara değindi.
Bölünme sürecine ilişkin ayrıntılar veren ve isim vermeden diğer grubu eleştiren Güler, Sol Cephe çalışmasında örgütü harekete geçiremediklerini, Haziran başında kapanan günlük Sol gazetesinin bir mücadele aracı olarak kullanıma sokulmasına direnç gösteren, yanlış önceliklerle hareket eden kadroların olduğunu belirtti. Yerel seçimlerde de bağımsız çizgimizin değerini merkeze koymak yerine, ‘elalem ne der’ diye vites küçültmeyi seçenler oldu diyen Güler, örgütlenen unsurların eğitimi ve dönüşümü yerine işin kolayına kaçan, nabza göre şerbet veren ara yöneticilerin ortaya çıktığını kaydetti.
‘TEMEL HÜKÜMLER İHLAL EDİLDİ’
Bölünme sürecinde bir likidasyonla karşı karşıya kaldıklarını belirten Güler, çoğunluk Atılım Kongresi’nde yani bugünkü KP’de olmasına rağmen meseleye böyle yaklaşmak yerine bir protokol imzaladıklarını, isim rekabetini ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Bu protokolün gereklerinin bir ayı aşkın süreyle yerine getirilmediğine dikkat çeken Güler, şöyle devam etti:
“HTKP adının fiilen TKP adı öne çıkarılarak kullanıldığına şahit olduk. Ortak sorumlulacukların yerine getirilmesinde herhangi bir adım atılmadı. Bu arada gerginlik üreten davranışları, arkadaşlar kontrol altına almadılar veya alamadılar. Dolayısıyla arkadaşların bu tutumu nedeniyle ortada bir protokol kalmamış oldu...”
Güler, anlaşmanın en temel siyasal hükümlerinin ihlal edildiğini ve HTKP’lilerin kendi yararlarına olan maddelerin uygulanmasını istediklerini söylüyor. Güler, Kasım ayında bir tüzük konferansı toplayacaklarını da ekliyor. Aydemir Güler, röportajında sosyalist devrim vurgusu da yapıyor ve bu vurgunun bir daralmaya yol açacağını düşünmenin sığlık olduğunu ifade ediyor.
‘YAKIŞIKSIZ İTHAMLAR’
Aydemir Güler’in röportajında ipuçlarını verdiği protokol krizine ilişkin HTKP’den de bir açıklama geldi. “Türkiye Komünist Partisi üyelerine zorunlu bir açıklama” başlığıyla yollanan açıklamada, “Haber.sol.org.tr sitesinde KP Merkez Komite üyesi sıfatıyla Aydemir Güler’in verdiği demeç bugüne kadar sorumluluk ve sağduyu ile yürütülen görüşmelere büyük bir darbe vurmuştur. Halkın Türkiye Komünist Partisi olarak, TKP’de yaşanan ayrışmaya dair siyasi tezlerimiz ve iddialarımız ortadadır. Partiyi kimlerin likide ettiği ve bölünme noktasına getirdiği bize göre de bellidir. Kaç seferdir arınma, likidasyon, AKP’li olmak gibi yakışıksız ithamlarla sürdürülen bu siyaset tarzına artık yeter diyoruz! Sorunu daha da büyütebilecek bu tür suçlayıcı ve ağır ithamların Komünist Parti’nin resmi sözü olarak değerlendirmek istemiyor ve bütün Komünist Partili yoldaşlarımızın da böyle düşünmediğini biliyoruz. Herkesi bu konuda hassas davranmaya çağırıyoruz” denildi.
HTKP’nin 18 Temmuz 2014’te imzalanan protokolün arkasında durmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, “Türkiye sosyalist hareketinde benzer bir örneği görülmeyen siyasi ayrışmanın medeni bir biçimde sağlanması konusundaki mutabakat önemli bir ‘siyasi olgunluk’ göstergesiydi. Bu tablonun bugün verilen demeçle bozulmak istendiği anlaşılmaktadır. Bu sorumluluk bize ait değildir. Uzun zamandır protokolün öngördüğü maddeler konusunda adım atmak istemeyen ve her seferinde protokolün bozulması için ‘bahaneler’ üreten bu çocukça yaklaşımı ‘ortak heyetle’ sürekli paylaşmış, çözüm için her seferinde iyi niyetli bir yaklaşım ve çaba içinde bulunmuştuk. Bugün, ‘aczac ihlal edildi ve bu yüzden ortadan kalkmıştır’ açıklaması, aslında protokolden vazgeçmek için üretilen bir bahanedir” ifadeleri yer aldı.
SORUN NÂZIM HİKMET KÜLTÜR MERKEZİ Mİ?
İddiaya göre yeni krizin nedeni Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi. Kültür merkezinin kullanımına dair protokol maddesinin uygulanmadığı ileri sürülüyor. Krizle birlikte ilk olarak Güler’in röportajının geri çekilmesinin istendiği, kültür merkezinin bütün TKP’lilere ait olduğu uyarısının yapıldığı ve protokol maddelerinin yaşama geçmesi için ortak heyetin devreye girmesinin talep edildiği de gelen bilgiler arasında.
Şenol Çarık
[email protected]


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.