Tiyatronun zaferi -(TAMAMI)

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmet Emekçileri Sendikası’nın Şehir Tiyatroları Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan dava, tiyatro oyuncularının lehine sonuçlandı

Tiyatronun zaferi -(TAMAMI)
22 Mayıs 2013 Çarşamba 19:09

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (TÜMBELSEN) açtığı ‘Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği’’ne ilişkin yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan dava, İBB Şehir Tiyatrosu oyuncularının lehinde sonuçlandı.

Sanatçı üye seçimleri yeniden

Davanın sonucunda Şehir Tiyatrosu yönetim kurulu üyelerinin tümünün belediye tarafından atanacak olmasının kurala aykırı bulunarak oyuncuların seçip yönetim kuruluna göndereceği iki kişilik temsilci hakkı tekrar açıldı. Bu karar ile Şehir Tiyatroları’nda iki yılda bir yapılan Yönetim Kurulu “Sanatçı Üye seçimleri”nin yeniden yapılması bekleniyor.

Dava konusu Yönetmelik Hükümlerinin, yönetim kurulunun oluşumu başlıklı 7.maddesinin 1.fıkrasında yapılan düzenlemede, Yönetim Kurulunun oluşumunda Şehir Tiyatrolarında çalışan sanatçıların kendi aralarından seçecekleri üye veya üyelere yer verilmediği, bu durumun sanatçıların temsil ve yönetime katılma hakkını engellediği ve Anayasamız’da yer alan hukuk devleti ilkesine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu görüldüğünden iptal edildi. Ayrıca yönetmeliğin 45.maddesinde yer alan “Temsil ve provalarda görevli olsun ya da olmasın il hudutları dışına çıkmak”, hükmünün Anayasa’da güvence altına alınan seyahat özgürlüğüne aykırı olması nedeniyle iptaline karar verdi.

Bu kararın sonucu nedeniyle, Şehir Tiyatroları’nda iki yılda bir yapılan Yönetim Kurulu’nda sanatçı üye seçimleri yeniden yapılacak. Şehir Tiyatrosu Sanatçıları’ndan oluşan İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) mahkeme sonucunu yakından izleyip, gereken girişimlerde bulunacağını açıkladı.

Mücadelemiz sürecek

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz oyuncu ve İBB Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği başkanı Levent Üzümcü, “Sonuçta yapılan vandallık bir yönüyle de olsa mahkemelerce fark edilip iptal edildi. Tiyatromuzun yönetim kurulu üyelerinin tümünün belediye tarafından atanacak olması hukuksuz bulundu. Bunun içindir ki oyuncuların seçip yönetim kuruluna göndereceği iki kişilik temsilci hakkı tekrar açıldı. Tüm yönetmelik değişinceye kadar haklı mücadelemiz sürecek. Tiyatroyu tiyatrocular yönetir” dedi.

Levent Üzümcü mahkeme sonucundan mutlu olduğunu da belirtti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.