TEŞVİKİN KAYMAĞI DAMADA GİTTİ

17,5 MİLYARLIK DEVLET TEŞVİKİNİN YÜZDE 85’İ DAMADIN PATRONUNA

TEŞVİKİN KAYMAĞI DAMADA GİTTİ
23 Eylül 2013 Pazartesi 11:42

2010 yılının Nisan ayına ait yatırım teşvik listesi, bugün Türkiye’deki devlet teşviki mekanizmasının nasıl çalıştığının, kimleri ihya ettiğinin bir belgesi niteliğinde. O dönem, 387 firmaya, yapacakları yatırım için toplam 17 milyar 532 milyon liralık devlet teşviki uygun görülmüş. Ancak bu teşvikin yüzde 85’i, bir firmaya tahsisli. Erdoğan’ın damadının patronu olan Çalık’a!

400’e yakın kuruluş

18 Mayıs 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan, 2010 yılının Nisan ayına ait teşvik belgelerinin listesine göre, o ay yapacakları yatırım için tam 387 firma ve kuruluş, KDV istisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti gibi çeşitli avantajlardan yararlanmaya uygun görüldü. Yani teşvik kapsamına alındı.

Ayrıca 4,9 milyar dolarlık da ithal makine ve teçhizata teşviki de uygun bulundu. Toplamda 400’e yakın kuruluş ve firmaya, 17,5 Milyar TL’lik sabit yatırım teşviki sağlanmış oldu. Ancak verilen teşvikin 14,8 milyar lirası, yani yüzde 85’i bir firmanın. Erdoğan’ın damadının yöneticisi olduğu Çalık Holding’in.

588 kişilik istihdam!

Verilen yatırım teşvik belgelerinde taahhüt edilen yatırım karşılığında firmalar 11 bin 118 kişiyi istihdam edeceklerini taahhüt ediyor. Teşviklerden aslan payını alan Çalık’ın, aldığı teşvik oranında bir istihdam sağladığını düşünürken, bunun tam bir yanılgı olduğu çok geçmeden anlaşıldı. Çalık şirketi, yatırım teşviklerinin yüzde 85’ini almasına rağmen, öngörülen toplam istihdamın yüzde 5’i kadar, sadece 588 kişilik bir istihdam öngörmüş.

İstisnaların hepsi ‘müstesna’ patrona

Daha önce Hazine Müsteşarlığı Başkontrolü olarak görev yapan CHP milletvekili Aykut Aydoğdu teşvik yasasının AKP’li işadamlarının isteğine göre sürekli değiştirildiğine dikkat çekerek, “Daha önce petrokimya yatırımlarına hazine teşviki yoktu. AKP’li işadamları ve yakınlar için petrokimya yatırımları teşvik kapsamına alındı. Kendilerine engel olan bütün yasa ve yönetmelikleri tek tek değiştirdiler. Çalık grubuna verilen teşvikler öncesinde de engeller tek tek temizlendi” dedi.

Çalık’a verilen teşvikin, Cumhuriyet tarihinde bir kalemde verilmiş en büyük teşvik olduğunu kaydeden Aydoğdu, rafineri projesinin her yönüyle siyaset ve ticaret arasındaki kirli ilişkinin bir izdüşümü olduğun bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Rusya ile yaptığı anlaşma kapsamında Türkiye’ye getirilecek petrolü işlemek üzere Çalık’a rafineri teşviki verildiğini ifade eden Erdoğdu, “Bu konu Doğan grubunun Avusturyalı bir firma ile Ceyhan’da rafineri kurmak isteyince Başbakan Erdoğan’ın ‘Bizim Çalık’a söz verdik’ dediği konu” diye konuştu.

Barzani petrolü için

Çalık’ın Ceyhan rafinerisini çok amaçlı. Bir yandan Rusya’dan gelecek petrol hesaplanırken, diğer yandan Irak Merkezi Hükümeti’nin inisiyatifi dışında Barzani bölgesinden gelecek petrolün de rafinesi ve dünyaya pazarlanması planlandı. Çalık grubu Silopi-Ceyhan arasında günlük bir milyon varil kapasiteli bir boru hattı talebinde de bulundu. Çalık grubunun EPDK’ya yaptığı bu başvuru da Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu olaydan sonra Başbakan Erdoğan’ın Erbil’e gitmesi ve Barzani ile petrol konusunda görüşmeler yapması dikkat çekti. Erdoğan’ın Barzani ile bölgede çıkacak petrol ve doğalgazın Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanması konusunda anlaşmaya varması, daha sonra Enerji Bakanı’nın Erbil’e giderek bu konuda anlaşma imzalaması Bağdat yönetiminin tepkisi ile karşılaştı. Hatta Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın uçağı Bağdat Hükümeti tarafından ülkeye sokulmadı ve Irak sınırından geri dönmek zorunda kaldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.