Tertipler bizi korkutamaz, atılımlarımızın vesilesi olur! -(TAMAMI)

Ulusal Kanal’ın önceki Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan ve Yener Güneş

Tertipler bizi korkutamaz, atılımlarımızın vesilesi olur! -(TAMAMI)
31 Ağustos 2013 Cumartesi 09:00

Yener Güneş ismini duydunuz mu? O koskocaman TGB varya! Heryerde olan, gözlerinde şimşekler çakan, susmayan, korkmayan gençler! İşte onların Yener abisi. TGB Genel Sekreterliği döneminde gitmediği il kalmadı. Bazen otogarlarda otobüsten iner inmez gözaltına alındı, bazen internetten üyelik başvurusunda bulunan gençleri biraraya getirdiği kafeteryalar polis tarafından basıldı. Gençliğin siyasi arenaya bu kadar kudretli bir şekilde çıkmasını sağlayan liderlerden Yener Güneş şimdi yeni bir görevle karşımızda. (Belirtmemek olmaz; Osman Yılmaz, Tunç Akkoç, Bora Toran, Utku Reyhan, Zafer Tezci, Mustafa Kaya, Mehmet Kıvanç, Kerem Yıldırım, Didem Çinel, Mustafa Kaykan, Osman Erbil başta olmak üzere yüzlerce genç liderin önümüzdeki süreçte isimlerini sıklıkla duyacaksınız.)

TGB Kurucu Başkanı Adnan Türkkan’ın Ergenekon tertibinde 10 yıl 6 ay hapis cezası almasının hemen ardından “Bizde bayrak asla yere düşmez” diyerek Genel Yayın Yönetmenliği görevini devralan Güneş’le gazetecilik serüvenini ve Ulusal Kanal’ı konuştuk. TGB Genel Başkanlığı görevimi yürütürken Genel Sekreter olan Yener Güneş arkadaşımla birlikte sohbet ederken konuyu dağılmaktan zor kurtardık!

“Anamdan yolcu doğmuşum...”

- TGB’nin görünmeyen örgütcülerindendin. Sürekli illeri gezdin. İki günden fazla bir yerde kalmıyordun. Yörük olmana bağlayanlar var?

Antalya, Gazipaşa’da, Toroslar’ın doruklarında dünyaya gelmişim. Yazları yaylada, kışları sahilde konargöçer bir hayat... Kalabalık bir Yörük ailesiydik. Sonrasında benim hayatım da Yörüklüğüme uygun şekillendi. Bu yüzden, Attila İlhan’ın “Şahane Serseri” şiirini bir başka severim... “Anamdan yolcu doğmuşum, neyleyim... Vatan dedim, gurbet dedim, hürriyet dedim...”

TGB’nin korku duvarlarını yıkan 19 Mayıs 2012
Diriliş Yürüyüşü. Yener Güneş ve M. İlker Yücel

Sivas’ta aydınlarımızın katledildiği günü hiç unutmuyorum

- Hep sorarlar ya, siyasetle nasıl tanıştın diye. Aslında çok garip bir soru. Sanki özel bir hobi alanıymışta ona ilgi duymuşuz gibi! Devrimcilik bütün hayatı yeniden düzenlemeyi isteyen bir tercih. Sende bunun kıvılcımları nasıl oluştu?

Ağabeyim kahvede çalışırdı. Gece yarısı eve geldiğinde koltuğunun altında o günün bütün gazeteleri olurdu. Sivas’ta aydınlarımızın katledildiği günü hiç unutmuyorum, daha 10 yaşındaydım. İnsan olduğunun bilincinde olan herkes gibi ben de derin bir üzüntü yaşadım. Bazı köşe yazarlarına mektuplar yazardım. Emin Çölaşan gibi... Katıldığım ilk siyasi etkinlik de Sivas’ta yakılan aydınlarımız içindi. O etkinlikte bir şiir okudum. Henüz 13 yaşındaydım... O etkinliği düzenleyen Öncü Gençlik’ten bir daha hiç kopmadım.

- Peki sonrası, üniversite hayatın?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın bölümünde okudum. Üniversitenin ilk yılları kulüp ve dergi çalışmaları ile geçti. Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’nin kurulmasından sonra bu çalışmalara yoğunlaştım.

- Bu arada üniversite de uzamış olmalı...

Sonradan TGB’nin de temel prensiplerinden biri haline getirdiğimiz “Derslerimizdeki başarı, mücadelemizin başarısıdır” sloganını benimsemiştik, TGB yöneticileri olarak örnek bir duruşumuz olmalıydı. Onur öğrencisi olarak mezun oldum.

Abdocan can verirken tereddüt etmedi, bizde tereddüt olmaz

- Gazetecilik nasıl başladı?

Mesleğe lise 1. sınıf öğrencisiyken gazete dağıtarak başladım. Henüz lisedeyken Ulusal Kanal’da çalışma hedefini önüme koymuştum. 2012’de, Ulusal Kanal’da muhabir olarak göreve başladım. Sırayla Yurt Haberler Müdürü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerini yürüttüm. Halen Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünde yüksek lisans yapıyorum.

- Şimdi Genel Yayın Yönetmenisiniz. Sizden önceki 4 Genel Yayın Yönetmeni’ne Ergenekon Davası’nda ağır cezalar verildi. Bu görevi kabul ederken hiç tereddüt etmediniz mi?

Yalanlarla üzeri örtülmeye çalışılan gerçekleri halka doğru ve tarafsız şekilde ulaştırmanın mücadelesini veriyoruz. Bu kutsal bir görev! Gerçekleri savunmanın elbette bir bedeli olacaktır. Bu bedel bazen Uğur Mumcular, Hasan Tahsinler gibi canını vermek bazen de Turhan Özlü, Tuncay Özkan, Deniz Yıldırım, Hikmet Çiçek gibi hapislerde yatmak olacaktır. Yaşadığımız süreçte de, Abdocan, Ethem, Mehmet, Ali İsmail bu bedeli canlarıyla ödedi. Böylesi bir dönemde görev almakta tereddüt etmek söz konusu bile olamaz. Bizde bayrak asla yere düşmez!

Ulusal Kanal’ın önceki Genel Yayın
Yönetmeni Adnan Türkkan ve Yener Güneş

- Aileniz yaptığınız işe nasıl bakıyor?

Elbette aileden izin alarak devrimci olmaya karar verilmez ancak doğru yaptığınızı hissettiği anda aileniz sizi yalnız bırakmaz. Gerek anne babam, gerekse kardeşlerim zaman içinde mücadele arkadaşlarım haline geldi.

- Adnan Türkkan gibi siz de bu koltuğa 20’li yaşlarda oturdunuz. Başarısız olma düşüncesi sizi korkutmadı mı?

Ulusal Kanal’ın 13 yıllık bir birikimi var. Aydınlık geleneğinin ise 90 yılı aşan bir tecrübesi var. Adnan Türkkan’ın Genel Yayın Yönetmeni olması ile bu tecrübe ve disiplin, genç kuşağın dinamizmiyle buluştu.

Ulusal Kanal’ı kadınların ve gençlerin daha çok izlediği bir kanal halinegetireceğiz

- Yener Güneş yönetiminde Ulusal Kanal yeni yayın döneminde izleyicilerinin karşısına nasıl çıkmayı planlıyor?

Ulusal Kanal, yeni yayın dönemiyle birlikte daha fazla haberle izleyicisinin karşısına çıkacak. Bu doğrultuda, sabah 7’den akşam 8’e kadar, kesintisiz haber yayını yapacağız. Ana haberimizi Ümit Zileli sunacak. Cem TV nin Eski Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Geçer, SKYTürk’ün eski ekran yüzü Gürkan Hacır, modacı Barbaros Şansal, tiyatrocu Suzan Aksoy ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanımız olan Levent Kırca, Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı, Basketbol antrenörü Nejat Soyman, spor yazarı Metin Tükenmez ve Teknik Direktör Fuat Yaman, Opera Sanatçısı Güvenç Dağüstün, müzisyen Haluk Çetin, Türk Halk Müziği sanatçısı Ekrem Ataer daha birçok sevilen isim Ulusal Kanal ailesine katılıyor.

- Önümüzdeki dönemde yeni isimlerle birlikte Ulusal Kanal’da neler değişecek?

Ulusal Kanal 13 yıldır adım adım büyüyen bir televizyon kanalı. Son dönemde izlenme oranlarımız çok yükseldi. Haziran ayında Türkiye’nin en çok izlenen ikinci televizyonu olduk. Tabi bu yükselme Ulusal Kanal’a yönelik beklentileri de arttırdı. Haberi en hızlı ve en doğru şekilde izleyicilerimize ulaştırmak için titiz bir planlama yapıyoruz. Gündemimizde birinci öncelik, Ulusal Kanal’ın ses ve görüntü kalitesinin yükseltilmesi. Bunun için bir dizi adımlar atıldı. Kamera ve stüdyolarımızı yeniliyoruz. Ulusal Kanal’ın daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için bir dizi hazırlık içerisindeyiz. Bu konuyu Eylül ayında yapılacak yönetim kurulu toplantısında karara bağlayacağız. Ulusal Kanal’ı kadınların ve gençlerin daha çok izlediği bir kanal haline getireceğiz.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.