TERTİP ODAĞININ İKİNCİ ŞEMASI -(TAMAMI)

Dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun açıkladı

TERTİP ODAĞININ İKİNCİ ŞEMASI -(TAMAMI)
10 Nisan 2013 Çarşamba 17:44

‘2001’deki Ergenekon şeması bambaşkaydı’

Telekulak Komisyonu Emniyet İstihbaratı’nın başındaki isimleri dinledi. Sabri Uzun, ikinci bir Ergenekon şeması olduğunu açıkladı. 2001’de Emniyet İstihbaratı’nın başında olan Uzun, o dönem gördüğü Ergenekon şemasının dava dosyasına giren şemadan farklı olduğunu belirtti

Telekulak Komisyonu, 28 Mart’ta “Hukuk” ve “Teknik” olarak iki alt komisyona ayrıldı. Hukuk Alt Komisyonu, dün Sabri Uzun ile eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ve eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak’ı dinledi. Sabri Uzun, şunları anlattı:

“Türkiye’de yapılan yasadışı dinlemelerin tamamı devlet görevlileri tarafından yapılıyor. Devlet görevlisi olmadan dinleyenlerin hepsi de yakalandı. Ben 2001 yılında İstihbarat Daire Başkanı olduğum dönemde Ergenekon yapılanmasının şemasını bizzat gözlerimle gördüm. Orgeneral Çetin Doğan şemanın en üstündeki isimdi, Ergenekon şemasında. Tuğgeneral rütbesinin altında kimse yoktu. Orgeneral olarak bir tek Çetin Doğan vardı.”

‘Yeni liste tamamen farklı’

Sabri Uzun, dava dosyasına giren MİT şeması için de şunları söyledi: “Daha sonra Tuncay Güney’in verdiği ifadede, şemada gördüğüm isimlerden bir tane isim bile yoktu. Yani şunu demek istiyorum; o dönemde Tuncay Güney kendisinin dinlendiğini öne sürerek Ergenekon yapılanması ile ilgili farklı isimler vermiş olabilir. Bir ülkenin kaderiyle, insanların kaderiyle oynamış olabilir. Ben onay vermediğim müddetçe benim kurumumda çalışanların yasadışı dinleme yapmalarına olanak yoktur. Yani kurumun başında kim varsa onun onay vermesi gerekiyor. 5257 sayılı kanunda 2005 yılından sonra gelişen teknolojilere uygun olarak düzenlemeler yapılmadı.”

‘İhtiyaca göre güncelleniyor’

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Osman Aydın Şahin, ikinci bir şemanın varlığını, “Günün ihtiyacına göre şema hazırlanıyor” sözleriyle değerlendirdi. Av. Şahin, şunları vurguladı: “Bu şemalar, tertibin ihtiyacına göre güncellenen sözde kanıtlardır. İlk önce tertibin asker ayağı oluşturuluyor. Daha sonra bu liste, Tuncay Güney’in mülakatı üzerine güncelleniyor ve 69 kişiye çıkartılıyor. Şemada yer alan 6 kişi hakkında dava açılıyor. İhtiyaca göre şema açılıp kapatılıyor ve yeni isimlere operasyon yapılıyor. İşçi Partisi yöneticileri ve milli kuvvetler tertibin hedefi oluyor ve listeye dahil ediliyor.”

‘İlk şemadan güç almışlar’

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen de “Tuncay Güney’in ifadeleriyle hazırlanan şemanın uydurma olduğunu daha da netleştirdi” dedi. Av. Ülgen, şu vurguları yaptı: “Her iki şema da sahtedir. Ancak ilk şema farklı bir çete ya da tertip odağının şeması olabilir. İkinci tetip heyeti, birinci şemayı gördükten sonra ‘demek ki böyle yapabiliriz’ diyerek ve kendilerini yetkili kılarak bir şema hazırlamıştır. Bu şemayı hazırlayanlar ve itibar edenler gerçek tetip odağıdır.”

‘İlk şema Recep Güven’in işi’

Sabri Uzun, 29 Ekim 2010’da, Mülkiye Müfettişlerine verdiği ifadede, 2001’de gördüğü Ergenekon şemasını hazırlayan kişinin, İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Recep Güven olduğunu açıklamıştı. Uzun’un tanık olarak dinlenmesini talep eden Avukat Serdar Öztürk de 6 Temmuz 2010 günlü Ergenekon duruşmasında, şunları söylemişti:

“Sabri Uzun, Recep Güven’in kendisine geldiğini ve Ergenekon ile ilgili belgeler getirdiğini, Silahlı Kuvvetler içerisinde böyle bir yapılanma olduğunu, dolayısıyla buna ilişkin projeli bir çalışma yapmak istediğini söylüyor. Sabri Uzun belgeleri inceliyor,’Oğlum’ diyor ‘Bunlar saçma sapan belgeler. Biz şimdi işimizi gücümüzü bırakıp Genelkurmay Başkanlığı’nı, Silahlı Kuvvetleri mi takip edeceğiz? Ben burada olduğum sürece böyle o..spuluğa müsaade etmeyeceğim’ diyor.”

Orgeneral Çetin Doğan şemadan böyle çıkarıldı

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, 14 Ocak’ta Aydınlık’a verdiği demeçte, kendisinden “1 numara” oalrak bahsedilmesini şöyle değerlendirmişti: “Ergenekon’un 1 Numarası olarak şemaya yerleştirilmem, Ağustos 2001 tarihinde, 1. Ordu Komutanlığı’na atanmam sonrasında olmuştur. Kara Kuvvetleri’nde bir-iki istisna dışında 1. Ordu Komutanlığı’na atananlar, kadro müsait olduğu takdirde Ordu Komutanlığı görevlerinin sonunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmışlardır. Oysa benim dört yıllık orgenerallik süremin sonunda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı kadrosu boşalmayacağından, 30 Ağustos 2003’de emekli olacağım belliydi. Ergenekon adıyla bir dava kurgulandığında şema değiştirildi.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.