Terörün geliri Türkiye’den

Suriye’de Esad’a karşı silahlı çatışmalara katılan terör gruplarının ele geçirdikleri bölgeleri yağmaladıkları bildirildi. Teröristlerin Türkiye üzerinden büyük gelirler elde ettikleri...

Terörün geliri Türkiye’den
23 Eylül 2013 Pazartesi 11:36

Suriye’de yönetime karşı silahlı çatışma yürüten ve AKP hükümetince de desteklenen terör grupları büyük paralar kazanmaya başladı. Terör grupları Suriye’de ele geçirdikleri bölgelerde tarihi eserler dahil her şeyi yağmalayıp Türkiye’de paraya çeviriyor. Çoğu Suriyeli olmayan, para karşılığı bölgede savaşan bu gruplar elde ettikleri paraları kendi ülkelerine ve yakınlarına transfer ediyor. Teröristlerin Suriye operasyonunun başlamasından bu yana kazandığı paranın bir milyar dolara yaklaştığı ifade ediliyor. AKP hükümeti ise terör gruplarının bu faaliyetlerine ses çıkarmıyor.

Silah satışı

Terörist gruplara verilen gelişmiş silahların bir bölümü satıldı. Teröristler bu yolla da önemli gelir elde etti. En büyük müşterisi PKK oldu. PKK kendileri için uygun buldukları silahları aracılar vasıtasıyla satın aldılar. Satın aldıkları silahlar arasında uçak ve helikopterler için de kullanılan karadan havaya füzeler olduğu da bildiriliyor.

Araç ticareti

Avrupa ülkelerinden çalınan araçlar Hatay üzerinden Suriye tarafına geçiriliyor. Orada araçlara sahte Suriye ruhsatı çıkarılarak pazarlanıyor. Çoğunluğu lüks olan araçlardan büyük paralar kazanıyorlar.

Organ ticareti

Terör gruplarının büyük paralar kazandığı işlerden biri de organ ticareti. Suriye tarafında, özellikle de Nuseyrilerin yaşadığı bölgelerden kaçırdığı çocukların organlarını alıp satıyorlar. Bu organlar Türkiye üzerinden satılıyor. Bu konuda çok sayıda ihbar olmasına rağmen Hükümet hiçbir önlem almıyor. Geçtiğimiz günlerde Lazkiye kırsalında basılan köylerden kaçırılan çocukların da organ nakli için kaçırıldığı ifade ediliyor. Bu çocuklardan birisinin Türkiye’deki akrabaları tarafından Hatay’da hastanede bulunduğu ve kurtarıldığı belirtiliyor.

Beyaz kadın ticareti

Terörist gruplar Esad yanlısı olarak gördükleri kişilerin kadınlarını ve kızlarını kaçırıp Türkiye’de satıyorlar. Mülteci kamplarındaki yoksul ailelerin kızları ve kadınları da tuzağa düşürülüp pazarlanıyor. Hatay, Gaziantep, Kilis, Urfa, ... gibi illerde bu konuda çok sayıda şikayet olmasına rağmen üstüne gidilmiyor. Beyaz kadın ticareti büyük şehirlere doğru da kaydırılmış durumda.

Bu durum 1. Körfez Savaşı’ndan sonra Kuzey Irak’taki Barzani-Talabani’nin durumuna benzetiliyor. Barzani-Talabani de Türkiye üzerinden yaptığı kaçakçılık ve petrol ticareti sayesinde milyarlarca dolar kazanmış ve zaman içinde bugünkü konumuna ulaşmıştı.

Terör gruplarının gelirlerinden bazıları şöyle:

Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerden gelen paralar

Bu ülkelerden gelen paralara terör gruplarınca el konuldu. Suriye’deki faaliyetlere harcadıklarını öne sürseler de paranın önemli bir bölümünü zimmetlerine geçirdiler. Bu durum öğrenilince parayı veren ülkeler yeni önlemler aldı.

Petrol kaçakçılığı

Suriye’de çıkarılan ham petrol kimyasallarla karıştırılarak mazot haline getiriliyor. Bunun için Türkiye sınırı boyunca yüzlerce merdiven altı rafineri kurulmuş durumda. Bu yolla kazanılan paranın aylık on milyonlarca dolara ulaştığı ve sınırda binlerce kişinin bu kaçakçılığa sevk edildiği görülüyor. Terör grupları Türkiye tarafına satılan petrolden ayrıca komisyon da alıyorlar. Petrol geliri terör gruplarının en çok para kazandığı gelirler arasında yer alıyor.

Suriye’nin mallarını sattılar

Ele geçirdikleri bölgelerdeki devlete ait depolarda bulunan başta buğday olmak üzere bütün tarım ürünlerini Türkiye’de sattılar. Maliyet hesabı yapılmadığı için düşük fiyata pazarlatınca müşteri sıkıntısı çekilmedi. Bu iş için ele geçirdikleri sınır kapılarını kullandılar.

Suriye içinde çaldıkları malları Türkiye’ye getirdiler. Bunların başında büyük ve küçükbaş canlı hayvan geliyor. Tarım Bakanlığı bile Türkiye’ye sokulan büyükbaş hayvan sayısının 10 binin üzerinde olduğunu ifade ediyor. Geçen Kurban Bayramı’nda Suriye sınırında kurbanlık fiyatlarının yarıya düşmesinin nedeni de Suriye’den çalınıp Türkiye’ye getirilen koyunlar. Suriye’de çalınan ham zeytinyağı da Cilvegözü sınır kapısından Türkiye’ye sokuldu. Ege’li zeytinyağı üreticileri rakamı 5 ile 10 bin ton arasında diye tahmin ediyor. Suriye’den çalınıp getirilen mallar nedeniyle hayvan ve zeytinyağı üreticileri sıkıntıya girdi. Ege’de zeytinyağı fiyatının düşmesi de bundan.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.