TEOG aileleri isyan ettirdi

Topçu, “Hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı, lise yerleştirme sistemini eline yüzüne bulaştırmış, binlerce öğrenciyi mağdur etmiştir. Milli eğitimi siyasallaştırmıştır. Eğitimde, bilgi, beceri ve liyakat geri plana itilmiş, bugüne...

TEOG aileleri isyan ettirdi
28 Ağustos 2014 Perşembe 02:54

teog

Lise yerleştirmelerinde her geçen gün büyük bir karmaşa yaşanmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, öğrencilerin evlerinden uzak okullara ve imam hatip liselerine kaydedilmesine yönelik hâlâ bir açıklama gelmedi. Öğrenci ve veliler tercih karmaşası yüzünden isyan etti

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi  kapsamında yapılan lise yerleştirilme sonuçlarının ardından tam anlamıyla kaos yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin en yakın okullara yerleştirme yapacağını duyurduğu halde bir çok öğrenci evlerine uzak okullara yerleştirildi. Tercih yapan öğrencilerin bir kısmı tercihlerinde olmayan uzak semtlerdeki okullara yerleştirilirken, büyük bir kısım öğrenci de zorunlu olarak imam hatip liselerine kaydedildi. Yaşanan karışıklığa rağmen Bakanlıktan hâlâ bir açıklama gelmedi. Öğrenciler ve veliler isyan etti.
‘Herkesi her zaman mağdur ediyorlar’
İstanbul’da Esenyurt’ta yaşayan Adnan Gökçek’in yeğeni Muhammet Gökçek tercih listesinde olmadığı halde, yaşadığı yere 80 kilometre uzaklıkta olan Tuzla’da bir liseye yerleştirildi. Adnan Gökçek, “Biz yılardır Esenyurt’ta yaşıyoruz. Yeğenimin babası vefat ettiği için onunla ben ilgileniyorum. Yeğenimin tercih listesine Tuzla’da bulunan herhangi bir okulu yazmadık. Ayrıca neden evimizin yanında bulunan okullar verken uzak bir okulu tercih etsin çocuk. Herkese aynı şeyleri yapıyorlar. Herkesi her zaman mağdur ediyorlar. Zor durumdayız. Sonuçtan memnun değiliz” dedi.
‘Böyle sistem olmaz olsun’
Nursen Balcı, yeğeni H. Ozan Tetik’in tercih listesinde bulunmayan bir okula yerleştirildiğini söyledi. Balcı şöyle konuştu: “Yeğenim H. Ozan Tetik. Gaziosmanpaşa Arman Polat İlköğretim okulunu bitirdi. 377 puan aldı. A grubunda sadece Anadolu Liselerini tercih ettik. Gaziosmanpaşa, Eyüp, Bayrampaşa bölgesinden okullar seçtik. Buralara giremezse yine aynı ilçelerden bir okula yerleşsin diye B grubuna da bu üç ilçeyi yazdık. Fakat biz de diğer bir sürü mağdur gibi çok uzak ve tercihlerimizde olmayan Başakşehir Hacı Fatma Gül Meslek Lİsesine yerleştirildi. Fakat yeğenimin tercihinde meslek lisesi yok. Başakşehir yok. Puanı da kötü bir puan değil. Ortalık yatışınca, özel okullara yerleştirmeler olunca nakiller sisteme girebilecekmiş. Bize cumayı beklemimizi, cumadan önce bir şey yapamayacaklarını söylediler. İnsanlara stres ve üzüntü yaşatıyorlar. Böyle sistem olmaz olsun. Bunu bize yaşatanlar istifa edip hesap vermeliler.”  
Puanı tuttuğu halde çocuğunun tercih ettiği okulların hiç birinin gelmediğini bunun yerine oturdukları eve çok uzakta bir okulun geldiğini belirten ismini vermek istemeyen bir veli şunları söyledi: “Düşük puanlı öğrenciler iyi okullara yerleştirilirken kızım tecih ettiği okula yerleşemiyor. Biz Bayrampaşa’da oturuyoruz, kızımın kaydedildiği lise Çatalca’da. Sözün bittiği noktadayız.”

‘Veliler ve öğrenciler dirensin’

Öğrencilerin “otomatik” olarak İmam Hatip liselerine yerleştirilmemesi üzerine Alevi Dernekleri eylem hazırlığı yaptıklarını dile getirerek öğrenci ve velilere direnme çağrısında bulundu. Alevi ve Alevi Bektaşi Federasyonu, Garip Dede Derneği,  Alevi Kültür Dernekleri yaptıkları açıklamada, “Darbe dönemlerine has bu uygulamaya karşı zorla imam hatip lisesine gitmeleri istenen öğrencilerin ve velileri direnmeye ve yasal haklarını aramaya davet ediyoruz” dedi.

‘Milli Eğitim Bakanı derhal istifa etsin’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu,TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek TEOG’un çöktüğünü söyledi. Topcu, “Hata başında yapıldı. Yüzdelik dilime göre mi sıralamaya göre mi yoksa alınan puana göre mi tercih yapılacağını belirten net bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle yerleştirmeden dolayı öğrenciler ve aileleri perişan durumda” dedi.
Topçu, “Hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı, lise yerleştirme sistemini eline yüzüne bulaştırmış, binlerce öğrenciyi mağdur etmiştir. Milli eğitimi siyasallaştırmıştır. Eğitimde, bilgi, beceri ve liyakat geri plana itilmiş, bugüne kadarki uygulamalar adalet, ehliyet ve liyakat anlayışını yerle bir etmiştir. Bütün bu beceriksizliğin, partizanlığın hesabı sorulmalı, birileri bunun faturasını ödemelidir. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu yaşananların baş sorumlusudur, derhal istifa etmelidir.”

‘İmam hatipler iktidarın arka bahçesi’

Lise yerleştirmelerini Aydınlık’a değerlendiren Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Akademik lise ihtiyacını karşılayacak okul kalmadı. Anadolu imam hatip liseleri veya normal imam hatip meslek liseleri fazla sayıda açılınca 40 bin öğrenci otomatik olarak mecburen imam hatip meslek liselerine yönlenmek zorunda kaldı. İmam hatip liselerini kendi arka bahçesi gibi gören bir siyasi anlayış var. İmam hatiplerin kapasitelerinin arttırılmasını hedef haline getiren bir siyasi anlayış var. Bunu açıkça ifade ettiler. Bu organize bir çalışmadır. Yerleştirmelerden memnun kalmayan öğrencilere özel lise veya açık lise. Özel liseye asgari ücretele geçinen ailenin imkânı olmaz. Geriye açık lise seçeneği kalıyor. Açık lise eğitiminin bir seçenek olarak sunulmasını zaten eğitimi katletmek olarak görüyorum. Açık liseyi öğrencilerin önüne bir seçenek olarak koyuyorsanız eğitim davasından vazgeçmişsiniz demektir. Eğitim öğretim davasında havlu atmışsınız demektir” dedi.

Toplum Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.