Tek Gıda-İş’ten Ankara’ya çıkarma -(TAMAMI)

Türk-İş’in gizli eli Tek Gıda’nın içinde

Tek Gıda-İş’ten Ankara’ya çıkarma -(TAMAMI)
10 Temmuz 2013 Çarşamba 18:35

Tek Gıdacılar yeniden Ankara’da. 4-C’ye karşı 78 gün Türk-İş Genel Merkezi önünde direniş yapan Tek Gıda-İş Sendikası’nın 17 şube başkanı bu kez Türk-İş yöneticilerini protesto için Ankara’daydı

“Türk-İş Nerede?” yazı dizimize bugün çok kısa bir süre önce yaşanan bir gelişmeyle devam ediyoruz. Türk-İş yönetiminin nerede olduğunun ve ne yaptığının en net yanıtını yaşanan bu olay veriyor. Çaykur grevinin ardından Tek Gıda-İş Sendikası’nın üç yönetim kurulu üyesi Genel Başkan Mustafa Türkel’in istifa etmesini istemişti. Sendika içinde yaşanan istifa ve olağanüstü genel kurul tartışmalarına Türk-İş yönetiminin karışması şube başkanları tarafından tepkiyle karşılandı. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay başta olmak üzere Genel Sekreter Pevrul Kavlak’ın da Türkel’in karşısındaki 3 yöneticiyle görüştüğünü söyleyen şube başkanları, Türk-İş yöneticilerinin bu meselede taraf olmasının ahlaki olmadığını belirttiler ve amaçlarının Tek Gıda-İş’i zayıflatmak olduğunu söylediler. Şube Başkanları, Aydınlık’a, Ankara’da hem Türk-İş yönetimi hem de Çimse-İş ve Koop-İş sendikaları genel başkanları ile yaptıkları görüşmeleri aktardı.

Türk-İş binası bomboş

Genel Başkan Mustafa Türkel’in yanında tavır alan Tek Gıda-İş’in 17 Şube Başkanı’nın Ankara’daki ilk durağı Türk-İş Genel Merkezi oldu. 4 Temmuz Perşembe günü Ankara’da olan şube başkanları burada hiçbir yöneticiyi bulamadılar. Genel Mali Sekreter Ergün Atalay ile görüşmek istediklerini Atalay’ın sekreterine ilettiler. Ancak Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Tek Gıda-İş Şube Başkanları’nın görüşme taleplerini yanıtsız bıraktı. Türk-İş’in ardından Koop-İş Sendikası’na giden Şube Başkanları’na önce sendikada hiçbir yöneticinin olmadığı söylendi. Yaklaşık yarım saat sendika binasının girişinde bekletilen başkanlar, Genel Sekreter’in odasına çıktılar. Koop-İş Genel Sekreteri Metin Güney’in odasında olduğunu gören başkanlar, Güney’le konuşurken Genel Başkan Eyüp Alemdar odaya girdi. Tek Gıda-İş Şube Başkanları’nın sendikalarının iç meselelerine neden karıştığı sorusuna Alemdar’ın yanıtı ilgi çekici oldu. Alemdar, kendisinin Ergün Atalay’la hemşehri olmasından dolayı adının bu işlere karıştığını, kendisinin Tek Gıda-İş’in 3 muhalif yöneticisiyle sadece Çalışma Bakanı ile yapılan görüşmede birarada olduğunu ileri sürdü.

Kavlak’tan itiraf gibi yanıt

Tek Gıda-İş Şube Başkanları’nın Koop-İş’ten sonraki ziyareti kendilerine randevu veren Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’a oldu. Türk-İş Genel Sekreteri olarak Tek Gıda-İş Sendikası’nın yaşadığı sorunda gizli görüşmeler yapmasının doğru olmadığını kendisine ilettiklerini söyleyen şube başkanları Kavlak’ın yanıtı karşısında bir kere daha şaşırdıklarını anlattılar. Başkanlarının anlatımına göre Kavlak, Türk-İş’e gitmediğini söyledikten sonra Tek Gıda-İş’in içinde yaşanan sorunlara katılmasının gerekçesini anlattı. Kavlak, Türk-İş yönetiminde uzun bir süredir gündeme getirilen ve ardından geri çekilen Olağanüstü Genel Kurul kararıyla ilgili Mustafa Türkel’in Türk-İş Genel Başkanı Kumlu’ya akıl verdiğini ve o yüzden Kumlu’nun istifa etmekten vazgeçtiğini ileri sürdü. Şube Başkanları, Kavlak’ın Tek Gıda’da yaşanan sorunu da Türkel’in yanlış yapanlara abilik yapmaması olarak değerlendirdiğini, bunun da sürecin içerisinde olduğunun itirafı olduğunu söylediler. Şube Başkanlarının anlatımına göre Kavlak’ın itirafları bu kadarla sınırlı değil.

‘Herşey muhalefet etmeyen Türk-İş için’

Çaykur grevi öncesinde ve greve çıkılırken gözükmeyen Türk-İş Yönetimi, Tek Gıda’da hesaplaşma yaşanırken ortaya çıktı. “Çaykur Türk-İş’te kalmalı” diyen Kavlak, ardından sözü Sendikal Güç Birliği Platformu’na (SGBP) getirdi. Olağanüstü Genel Kurul olması ihtimaline karşı Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’la anlaştıklarını söyleyen Kavlak, ancak bu anlaşmaya kendilerinin yanında yer alan diğer sendikaların karşı çıktığını ifade etti. Kavlak tüm çabalarının içinde muhalefet olmayan bir Türk-İş için olduğunu belitti.

Sırada Çimse-İş var

Tek Gıda-İş Şube Başkanları en son Çimse-İş Sendikası’na ziyarete gittiler. Burada Sendika Genel Başkanı ile görüşen Şube Başkanları, aynı sözleri Zekeriye Nazlım’a da söyleyerek, sendikalarının sorunlarını çözme görevinin sadece sendikanın yönetici ve delegelerinin olduğunu hatırlatarak. Tek Gıda-İş’e neden müdahale ettiğini sordular. Zekeriye Nazlım’ın yanıtı da Pevrul Kavlak kadar dikkat çekici oldu. Nazlım, Mustafa Türkel’in Çimse-İş’in eski başkanı Ramazan Şafak ile çok yakın olduğunu, ve daha önce Çimse-İş’in iç meselelerine karıştığını iddia etti. Tek Gıda-İş’in 3 muhalif yöneticisiyle Ergün Atalay’ın isteği üzerine görüştüğünü söyleyen Nazlım; “Atalay benden 3 kişiyi Çalışma Bakanı ile görüştürmemi istedi.” dedi. Tek Gıda-İş’in üç muhalif yöneticisine sendikanın avukatını da tahsis eden Nazlım, şube başkanlarına görüşmelerinin ardından avukatına bu işi bıraktıracağının sözünü verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.