Tek Gıda-İş’te sancılı süreç -(TAMAMI)

İstifa talebine karşılık, şube başkanları ‘Genel Kurul kararı almadan gitmeyiz’ dedi

Tek Gıda-İş’te sancılı süreç -(TAMAMI)
12 Haziran 2013 Çarşamba 18:24

Tek Gıda-İş’te baskın Tek Gıda-İş’in 17 Şube Başkanı Genel Merkez’de eyleme başladı. Pazartesi günü Başkanlar Kurulu toplantısı için Genel Merkez’e gelen Şube Başkanları Olağanüstü Kararı alınmadan binadan ayrılmayacaklarını açıkladılar

Tek Gıda-İş Sendikası’nda Çaykur’daki grevin ardından başlayan tartışmalarda 3 Genel Merkez Yöneticisi Genel Başkan Mustafa Türkel’in istifasını istemişti. Bu istifa talebine 17 şube başkanı Olağanüstü Genel Kurul kararıyla yanıt verdi. Ancak 17 şube başkanı ve yaklaşık 130 delegenin imzaladığı olağanüstü genel kurul kararını Türkel’in istifasını isteyen 3 Genel Merkez Yöneticisi imzalamak istemiyor. Kararın çıkmaması karşısında Genel Merkez için kayyum atanmasının ortaya çıkmasısı durumuna karşılık şube başkanları genel merkezi işgal ettiler. Aydınlık’a konuşan şube başkanları karar imzalanmadan Genel Merkez’den ayrılmayacaklarını söylediler.

Şube başkanları genel merkezde bekleyişlerini sürdürürken Genel Merkez Denetleme Kurulu ve Başkanlar kurulu kararıyla Disiplin Kurulu toplandı. Bir yandan da Türkel’in istifasını isteyen Genel Sekreter Mecit Amaç, Genel Teşkilat Sekreteri Recep Ali Çelik ve Genel Mali Sekreter Mehmet Karataş ise savunmalarını hazırladı. Aydınlık iki gündür Sendika Genel Merkezi’nden ayrılmayan şube başkanlarıyla konuştu. Başkanlar, “Artık işleyemez duruma gelen bir Genel Merkez yönetimi var. çözüm Olağanüstü Genel Kurul’dadır ve bu karar buradan çıkıncaya kadar biz genel merkezden çıkmayacağız, kimseyi de çıkartmayacağız.” dediler.

‘10 bin değil bir kişi gitmesini bile sindiremiyoruz’

Latif Gökçay İzmir 3 nolu Şube Başkanı: 25 Mayıs’ta süreç başladı. Temmuz’un 25’ine kadar Tek Gıda-İş Sendikası Olağanüstü Genel Kurul’a gitmez ise Kayyum’a gidecek. 17 şubenin ve 130 delegenin iradesi göz önünde tutulmuyor. Yönetim Kurulu olarak, Olağanüstü’ne gidilebilmesi için biz karar aldık. Genel Başkanımız Mustafa Türkel, Mustafa Akyürek imzaladı. Ama Genel Teşkilat Sekreteri, Genel Sekreter ve Mali Sekreter imzalamıyor.

Çaykur sürecinin beklenmesini belirterek imzalamıyor. Biz de diyoruz ki “Olağanüstü Genel Kurul’a gidelim, yeni bir yönetim seçilsin. Çaykur sürecini de kaldığı yerden devam ettirsin.” Biz Çaykur’da 10 bin kişinin değil, 1 kişinin bile Öz Gıda İş Sendikasına gitmesinin içimize sindiremiyoruz. Bu nedenle bir an önce Olağanüstü Genel Kurul kararı alarak, bu çarkın yeniden işlemesini sağlayalım.

‘Genel Başkanımızı yem etmeyiz’

Kemal Köse İzmir 1 Nolu Şube Başkanı: Teşkilatımızda yaşadığımız sıkıntıları asla onaylamıyoruz. Pazar günü İstanbul’a geldik. Pazartesi günü genel merkez yöneticilerimizle görüştük. Bu sorunların olağanüstü Genel Kurul dışında çözülemeyeceğini gördük. Çünkü genel merkez yönetimi işlevini yitirmiş durumda. Biran önce teşkilatımız kaldığı yerden işleyişini sürdürmek durumunda. Burası kimsenin babasının malı değildir. Bunu kendilerine de anlatmaya çalıştık. Kendilerinden de istifa edin koltuklarınızı bırakın gidin demedik. Olağanüstüye götürüp taktiri genel kurul delegelerine bırakmalarını istedik. Ben inanıyorum ki genel başkanımız Çaykur sürecinde üstüne düşeni fazlasıyla yerine getirmişti. Kimse kusura bakmasın biz teşkilatımızın ve genel başkanımızın sonuna kadar arkasındayız. Biz Genel Başkanımızı ne Türk-İş yönetimine ne de AKP’ye yem etmeyeceğiz. 3 yönetici delegenin iradesinin gereğini yapsın ve olağanüstü kararını imzalasın.

‘Tek çözüm Olağanüstü Genel Kurul’

Engin Öz Kemalpaşa Şube Başkanı: 22 Nisan’da Çaykur grevimiz başladı. Genel Başkanımız Mustafa Türkel 1 ay önce Rize’ye gitti. Elinden geldiği kadar bütün işyerlerini gezdi, işçilerle toplantılar yaptı. Yasal süreç belliydi. O süreç işledi ve grev kararı alındı. Sonra bir suçlu arandı ve o suçlu Genel Başkanımız oldu. Siyasi iktidarın ve Türk-İş’in oyunlarıyla Başkanımızın istifası isteniyor. 16 Mayıs tarihinde 3 genel merkez yöneticimizin karar defterine almış olduğu kararla bu istifa isteniyor. Bu kararın ana tüzüğümüze aykırı olduğu düşüncesiyle “Burada bir huzursuzluk vardır, siyasi iktidarın oyunu vardır.

Biz bunu görüyoruz.” dedik ve Genel Merkez’e bir ihtarname çekerek hazır bulunan 124 delegenin imzasıyla olağaüstü genel kurul talebimizi ilettik. 3 genel merkez yöneticisi bu sorunu kendi iç meseleleri olarak yorumladılar ve Olağanüstü Genel Kurul’a gerek olmadan düzeltebiliriz dediler. Ama bu sorunun temizlenmesinin tek yolu Olağanüstü Genel Kurul’dur. Çaykur’un gitmesine sevinecek bir tek kişi bile yoktur burada. Bir tek üye bile bizim için çok değerli. Ben siyasi iktidarın oyuncağı olacaksam zaten bu işi hiç yapmayayım.

‘Genel Kurula karşı çıkmak çözümden kaçmaktır’

İbrahim Ören: Eskişehir Şube Başkanı: Şu anki süreçte benim en çok üzüldüğüm konu, genel başkanımızın istifa etmesi talebinin teşkilata hiç danışılmadan yapılmış olmasıdır. Bizim teşkilatımız sadece Çaykur’dan ibaret değildir. Tabii ki hiçbirimiz Çaykur’u kaybetmeyi istemeyiz. 17 şube başkanımız özel sektörde. Ve bizim genel başkanımızın önderliğinde sağladığımız bir yükselişimiz var. Bunun bozulmasını hiç istemiyoruz. Dışardan bakan bizi Çaykur’dan ibaret sanır. Oysa daha çok özel sektörde örgütlüyüz. Ve bütün sorunların da çözüm yeri genel kuruldur. Bu teşkilatın kaderi 3 yöneticinin dudaklarının arasında değildir. Biz şube başkanları bu durumdan rahatsızız, genel kurul istiyoruz. Genel kurula karşı çıkmak çözümden kaçmaktır ve başka hesaplar peşinde koşmaktır. Olağanüstü genel Kurul kararı alınıncaya kadar da genel merkezde kalmaya devam edeceğiz.

‘İktidarın güdümüne girmeyiz’

Nuri Yılmaz İzmir 2 Nolu Şube Başkanı: Genel Merkez yöneticilerimiz Çaykur sorununu çözmek için Ankara’ya gittiklerinde Maalesef birilerinin etkisinde kaldılar. Hükümet ve Türk-İş’in Genel Başkanımız Mustafa Türkel’e karşı bir öfkesi vardı. Çünkü iktidarın istediğini yapmadı. Bu yüzden de Çaykur’da Tek Gıda’ya karşı cephe alındı. Bizim içimizden 3 genel merkez yöneticimizi de etkilediler. Ancak Tek Gıda-İş Sendikası ne bir siyasi partinin güdümüne girer ne de bu girişimlerden darbe alır.

‘Birbirimize daha da çok kenetlendik’

Yunus Durdu: İstanbul Anadolu Şube Başkanı: ÇAYKUR’u fırsat bilen 3 yöneticimiz, Ankara’da bir sendikamızda Çalışma Bakanı ile bir araya geliyor. Buraya TÜRK-İŞ’in Mali Sekreteri Ergün Atalay da katılıyor. Şu anki Tek Gıda-İş Sendikası’nın Yönetimi’nin kellesini isteyen üç yöneticisi de oradalar. Orada şu konuşuluyor, biz ÇAYKUR Sözleşmesinde sıfır zamma imza atabiliriz. Çalışma Bakanı’da olayın kendinden çıktığını, Başbakan’da olduğunda söylüyor. ve “Bizim Başbakan ile görüşebilmemiz için elimizde bir şey olması gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.