Tek Gıda-İş’te ‘orta oyunları’ -(TAMAMI)

Mustafa Türkel hakkında yapılan istifa çağrılarına, Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul tepki gösterdi. Yurdakul, başarısızlık bahanesi ile Tek Gıda-İş’in bölünmek istendiğini...

Tek Gıda-İş’te ‘orta oyunları’ -(TAMAMI)
29 Mayıs 2013 Çarşamba 09:49

ÇAYKUR’da, mevsimlik işçilerin zamanından önce çağrılmasıyla kırılan grevin faturasının Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’e kesilmek istenmesine ve Türk-İş Yönetimi’nin tavrına yönelik tepkiler giderek artıyor. Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, “Bazı Türk-İş Yöneticilerinin bugün ÇAYKUR Grevi’ni ve Mustafa Türkel’i bahane ederek, Tek Gıda-İş’i bölüp parçalayarak yönetmeyi amaçlayan bu orta oyunu, geçmişte Belediye-İş’i ele geçirmek için sergilenmişti” dedi. Türk-İş Yönetimi’nin aldığı tutuma ilişkin açıklama yapan Yurdakul, 21 Mayıs 2013 tarihinde Türk-İş Yönetim Kurulu’nun “Türk-İş’in temel varlık nedenlerinden biri, bağlı sendikalarının sorunlarının çözümü yönünde en üst düzeyde çaba göstermektir. Türk-İş Yönetimi’nin, ÇAYKUR sözleşmesinin çözümü yönündeki çabasının temel nedeni budur” üst başlıklı bir açıklama yayımladığını hatırlattı.

Grev bahane

Yurdakul, Türk-İş Yönetimi’nin, yaptığı açıklamayı, “Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in istifasını isteyen; bazı Tek Gıda-İş yöneticilerini tabir caiz ise kendilerinin ayartmadığını belirterek ‘yalancının şahidi şıracı olur’ misali, şahit olarak da Sayın Türkel’in istifasını isteyen Tek Gıda-İş Merkez Yöneticilerini adres göstermiştir” ifadeleriyle değerlendirdi. Yurdakul, “Bazı Türk-İş Yöneticilerinin bugün ÇAYKUR Grevi’ni ve Mustafa Türkel’i bahane ederek, Tek Gıda-İş’i bölüp parçalayarak yönetmeyi amaçlayan bu orta oyunu, geçmişte Belediye-İş’i ele geçirmek için sergilenmişti” dedi.

‘Üyeler karar verecek’

Yurdakul, 2009’da Belediye-İş’in örgütlü olduğu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne Hizmet-İş’in işveren destekli saldırısı esnasında bazı Türk-İş Yöneticileri’nin, yandaş sendikanın Belediye-İş’e saldırısını fırsat bilerek, Belediye-İş’i yeniden dizayn etmeye çalıştıklarını belirtti. Yurdakul, “Ancak, Belediye-İş’e üye, delege ve yöneticileri bu oyuna gelmemiş; önce lafa bakmışlar laf mı diye, bir de söyleyene bakmışlar adam mı diye. Ardından da; işçi sınıfına, onun mücadelesine ve birliğine zerre kadar inanmayan bu deve kuşlarına geçit vermeyerek, onlara gerekli dersi vermişlerdir” dedi. Yurdakul, bugün de Tek Gıda-İş üye ve yöneticilerinin “önce lafa, daha sonra da, onu söyleyenlere bakarak” doğru olanı yapacaklarını kaydetti.

‘İstifa’ çağrıları

Tek Gıda-İş, yetki tartışmalarının ardından ÇAYKUR’da grev çıkmış fakat mevsimlik işçilerin erken çağrılmasıyla grev kırılmıştı. Sonrasında yapılan görüşmelerde Bakanların, Tek Gıda-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Mustafa Türkel’in istifası halinde sözleşmenin imzalanabileceğini ifade ettikleri iddia edilmişti.

Ardından da Bakanlarla görüşen Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, Genel Mali Sekreteri Mehmet Karataş ve Genel Teşkilatlanma Sekreteri Recep Ali Çelik, Türkel’in istifasını istemişti. Bu çağrıyla başlayan tartışmalara Türk-İş de dahil olmuş, bir açıklama yaparak, Tek Gıda-İş’in 13 Mayıs’ta yapılan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kuruluna katılmayıp, temsiliyet yetkisini kimseye devretmediği; Türk-İş Yönetimi’nin de ÇAYKUR sözleşmesine karışmamasını talep ettiği ifade edilmişti.

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.