TCDD’de kârsız hatlar kalkabilir -(TAMAMI)

Özelleştirmenin kamuya vereceği zarara dikkat çeken demiryolu işçileri, “Kâr etmediği gerekçesiyle birçok hatta yolcu treni seferleri kaldırılacaktır” uyarısında bulundu

TCDD’de kârsız hatlar kalkabilir -(TAMAMI)
02 Nisan 2013 Salı 08:14

Birleşik Taşımacılık Sendikası ve Türk Ulaşım Sendikası (TUS) ile Demiryolu Çalışanları Platformu’nun, TCDD’nin ve Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının özelleştirilmesini protesto için başlattığı, “TCDD’nin Özelleştirilmesine Hayır” yürüyüşü devam ediyor. Dün sabah saatlerinde Haydarpaşa Tren Garı önünde bir araya gelen demiryolu emekçileri, kısa bir basın açıklaması yaparak yürüyüşe herkesin destek vermesini istedi. Demiryolu çalışanları, basın açıklamasının ardından ikinci durakları olan Koceli’ye geçti. Kocaeli ve Adana’da basın açıklamaları yapan işçiler, TCDD özelleştirilmesi ile diğer özelleştirmelerde olduğu gibi zarara uğrayacağına dikkat çakan işçiler, Demiryolu özelleştirmesinin sosyal yaşamı da aksatacağına dikkat çekti.

‘Kârsız tren seferleri kaldırılacak’

Kocaeli Derince Limanı Kapısı’nda toplanan işçiler adına Bağımsız Taşımacılık Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol basın açıklaması yaptı. TCDD’nin özelleştirilemeyeceğini ve Demiryolu Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini istediklerini dile getiren Demirkol, “Kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığı, tamamen ticari esaslara göre işletilmek üzere kurgulanmıştır. Bunun halka hiç bir faydası yoktur. Kâr etmediği gerekçesiyle birçok hatta yolcu trenleri seferleri kaldırılacaktır. Vatandaşlar bundan olumsuz yönde etkilenecektir. Kuralsız esnek ve güvencesiz çalışma dayatılacaktır. Yolcular ve yük taşıtıcıları daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaklardır. Bu yasa tasarısı bir yarar getirmemektedir” dedi.

‘Sıra Demiryollarında’

Yürüyüşün Adana Kolunda yer alan işçiler ise Adana Garı’nın önünde bir araya gelerek, Devlet Demiryollarının Serbestleştirilmesi adı altında özelleştirilmesini protesto etti. grup adına basın açıklaması yapan TUS Adana Şube Başkanı Cengiz Köse, “AKP iktidarı devletin kurumlarını teker teker satıyor. Dün Sümerbank, Tekel, limanlar derken, bugün sıra PTT ve Demiryollarına geldi. Bizler demiryollarının özelleştirilmesine asla mücadele etmeden müsaade etmeyeceğiz” dedi. Demiryolu Çalışanları Platformu adına açıklama yapan Ahmet Eroğlu ise “156 yıllık geçmişi olan Demiryollarımızın kaderini ve geleceğini tayin edecek olan bir yasal düzenlemenin arifesindeyiz. Yasa tasarısıyla yapılmak istenilen değişikliklerin aslında özelleştirme olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Demiryolu işçilerine sahip çıkmak görevimiz

İşçi Partisi (İP) Demiryollarının özelleştirmesiyle ilgili açıklama yayımladı. İP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, demiryolu çalışanlarının başlattığı yürüyüşe de destek verildi. İP’ten yapılan yazılı açıklama şöyle: “AKP, emperyalizmin ulusal devletimizi ve milli ekonomimizi çökertme programını uyguluyor. Demiryolları için kan döktük, şehit verdik. Demiryolları, halkçılığın ve devletçiliğin en önemli simgesidir. Demiryolları, ulusal bağımsızlığın ve milli ekonominin temel taşlarındandır. Kurtuluş Savaşı, sadece ülkemizi işgal eden emperyalistleri kovmak için değil, demiryollarımızı yabancı boyunduruğundan kurtarmak için de yapılmıştır. Bu nedenle Cumhuriyetin ilk görevi, emperyalist şirketlerin elindeki hatlara ve işletmelere el koymak ve demiryolu ulaşımını millileştirmek olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, ‘Demiryolları bir memleketin tüfekten toptan daha mühim bir emniyet silahıdır’ diyor. Ülkesini seven herkes, Mustafa Kemal gibi düşünmek zorundadır. Demiryollarını, emperyalistlerin emirleriyle devlet işletmesi olmaktan çıkarmak, işletmesini satmak, vatana ihanetle eş değerdedir. Hükümetin Demiryolları Planı, demiryolu emekçilerini ve sendikaları da tasfiye etmeyi amaçlıyor. Çalışanları teşviklerle emekli olmaya zorlayacaklar ve beş yıl boyunca sektörde çalışmalarına engel koyacaklar.

Demiryolu emekçilerinin mücadelesini destekliyoruz

Demiryollarına sahip çıkmak, sadece demiryollarında çalışan memurların değil, orada çalışan işçilerin de, işçi sendikalarının da görevidir. İşçi Partisi, Demiryollarının satılmasına karşı bütün olanaklarıyla mücadele edecektir. Demiryolu çalışanlarımızın, “Demiryollarının Özelleştirilmesine Hayır” sloganıyla 6 koldan başlattığı Ankara yürüyüşünü destekliyoruz.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.