TBB hukuka sahip çıkmalı -(TAMAMI)

Türkiye Barolar Biriliği (TBB) 32. Olağan Genel Kurulu başladı. 79 Barodan 447 delegenin katıldığı Genel Kurulda 3 aday yarışıyor. Mevcut Başkan Vedat Ahsen Coşar, Ankara Barosu Başkanı...

TBB hukuka sahip çıkmalı -(TAMAMI)
25 Mayıs 2013 Cumartesi 18:10

Türkiye Barolar Biriliği (TBB) 32. Olağan Genel Kurulu başladı. 79 Barodan 447 delegenin katıldığı Genel Kurulda 3 aday yarışıyor. Mevcut Başkan Vedat Ahsen Coşar, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ile İstanbul Barosu’nun önceki başkanı Kazım Kolcuoğlu’nun yarışacağı seçimler bugün yapılacak.

Divan Başkanlığını Önder Sav’ın yaptığı Genel Kurul’da konuşan TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar “Türkiye’de hukuki güvenlik yok. Yargı siyasallaştı ve tıkandı. Hep birlikte buna karşı çıkmamız gerekir. Değil ise tarihe karşı gelecek kuşaklara karşı sorumlu oluruz” dedi. Danıştay’ın türbanlı avukata vize kararı ile ilgili olarak “incitti” değerlendirmesi yapan Coşar, Erdoğan’ın istediği Başkanlık Sistemine de karşı olduğunu bildirdi.

Bugün Türkiye’deki yönetime keyfilik egemen olduğu için hukuki güvenliğin olmadığını kaydeden Coşar, “Silivri’ye de gittik, Diyarbakır’a da. Ergenekon, Balyoz, KCK davalarını benzeri diğer davaları takip ettik. Gün birlik olma günüdür, gün dayanışma gündür.” diye konuştu.

‘Biz avukatız biat etmeyeceğiz’

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hakimlere de bir kez daha sesleniyorum. Kürsünün üstünde olmak üstün olmak anlamına gelmez. O kararları verirken birtakım güçlere, fısıltılara boyun eğmeyin. biat etmeyin. Biz avukatız biat etmedik etmeyeceğiz, boyun eğmedik eğmeyeceğiz.” Kocasakal, “Bu dönem basın açıklamaları ile yetinilecek bir dönem değil gerektiğinde masaya yumruğun vurulmasını gerektiren bir dönem. Öyle bir mücadele dönemi geçirilmiş olsaydı, bu kadar avukatın tutuklanmasına gerek görülmezdi.” dedi.

‘Çağdaşlık ve üniter yapı saldırı altında’

Genel Kurul’da konuşan Başkan adaylarından Metin Feyzioğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlığının, insan haklarının, demokrasi, hukuk devleti ve üniter yapının büyük bir saldırı altında olduğunu bildirdi. Bu saldırıdan en ağır etkilenen mesleğin avukatlık olduğunu kaydeden Feyzioğlu, “Adil yargılanma hakkına aykırı uygulamalar, her gün artarak devam etmektedir. Adalet mülkün temeli ise, mülk temelsiz kalmak üzeredir. Savunma hakkı artık yalnızca siyasi davalarda değil, bütün davalarda sıklıkla askıya alınmakta; avukat, yargının kurucu unsuru olmasına rağmen, sistemin içindeki bir engel olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.

Ciddi bir direniş gerekiyor

Başkan adaylarından Kazım Kolcuoğlu da yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Türkiye hukuka dayanmayan ve yapılan yargılamalarla usule uyulmayan bir ülke haline gelmiştir. Bu konuda Türkiye Barolar Birliği’ne çok büyük görevler düşmektedir. Bu görevlerin sadece açıklamalarla değil, ciddi bir direniş göstererek gündeme gelip çözüme ulaşabileceği kanısındayım. Bu konuda Türkiye Barolar Birliği’nin gerekli düzenlemeleri yapıp hukuka sahip çıkması gerekmektedir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.