Taşeron işçisinin zaferi -(TAMAMI)

Koç Üniversitesi’nde çalışma haklarını geri alabilmek için direnişe başlayan taşeron işçileri, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin desteği ile taleplerini üniversite yönetimine kabul ettirdi...

Taşeron işçisinin zaferi -(TAMAMI)
08 Nisan 2013 Pazartesi 20:10

Taşeron firma değişikliği nedeni ile iş akitlerine son verilen Koç Üniversitesi işçileri, yaklaşık bir hafta süren direnişlerini zaferle sonlandırdı. ISS Facility Services isimli taşeron firmaya bağlı olarak çalışan 161 işçi, firmayla üniversite arasındaki sözleşme sona erince işten çıkarılacaklarının belirtilmesi üzerine eylem yapmıştı. Üniversite içerisinde gerçekleşen eyleme öğrencilerin ve öğretim görevlileri de destek vermişti. Eylemin ardından, taşeron firma tarafından işçilerin eve dönüş yaptıkları servisler durdurularak, işten çıkarıldıkları bildirilmişti.

Taşeron firmaların onayları bekleniyor

İşçiler, bunun üzerine öğrenciler ve öğretim görevlileri ile birlikte Koç Üniversite Rumelifeneri Kampusü’nde direnişe başlamıştı. Bir hafta süren direniş boyunca işçiler ve üniversite yönetimi arasında yapılan müzakereler dün sonuçlandı. Koç Üniversitesi Genel Sekreteri Murat Halimoğlu’nun işçilerin taleplerini kabul ettiğini bildirdi. Rektörlük’ün, anlaşılan taşeron firmalarda iş verilmesini ve 6 aylık güvence sağlanmasını teklif etmesi üzerine, işçiler, öğretim üyeleri ve öğrenciler ile bir araya gelerek kendi taleplerini belirlemişti. Talepler oluşturulan bir temsilci heyeti ile üniversite yönetimine iletilmişti. Taleplerin üniversite yönetimince kabul edilmesinin ardından, işçiler iki taşeron şirketin de onayının gerektiğini belirterek, direniş alanını terk etmeyeceklerini açıkladı.

İşçiler çalışma koşullarını belirlediler

Direnen işçilerin 1 hafta süren mücadelelerinin ile okul yönetimine kabul ettirdikleri talepler arasında, öğretim görevlileri ve idari personel ile aynı yemek koşullarının sağlanması ve parmak izi uygulamasının onur kırıcı olduğu gerekçesi ile son verilmesi de var. Taleplerin tamamı ise şöyle:

- 2 Nisan 2013 günü işten çıkarılan işçilerden, tekrar Koç Üniversitesi bünyesindeki taşeronlarda çalışmak isteyenlerin tamamı işe alınsın. Bütün işçilerle bireysel iş sözleşmesi imzalansın ve birer örnekleri işçilere verilsin.

- Yeniden işe alınarak 2 ayrı taşeron bünyesinde istihdam edilecek olan tüm işçilere İş Kanunu’nun 5. Maddesi uyarınca eşitlik ilkesi uygulansın.

- İşçilerin tamamı ile ilgili olarak 6 ay içerisinde işten çıkartılmayacakları hususundaki İş Kanunu’nun 18. Maddesine uygun olarak iş güvencesi konusunu düzenleyen bir protokol imzalansın.

- Koç Üniversitesi bünyesindeki taşeronlarla ek protokol düzenlenerek, işçilerin onayı ya da talebi olmaksızın alt işveren-asıl işveren sözleşmesi süresince Koç Üniversitesi dışında rotasyon yoluyla istihdamının önüne geçilsin.

- Asıl işveren-alt işveren sözleşmesinin bitiminde, yeni bir taşeronla sözleşme yapıldığı takdirde Koç Üniversitesi’nin bünyesinde hizmet veren işçilerin yeni taşerona devri esas alınsın.

- İşçilerin yıllık izin süresi ve ihbar süresi ilk işe girdikleri tarih dikkate alınarak hesaplansın, bu hususta işçilerin bir hak kaybı yaşamasının önüne geçilsin.

- İşe geri alınan işçilerin tamamına en az 1.000 TL. ücret verilsin. İşçilere verilen ücrete her yıl TÜFE oranında zam yapılsın.

- İşe geri alınan işçilere sağlanan yemek yardımı konusunda, Koç Üniversitesi’nin öğretim elemanları ve idari personeli ile aynı koşullar sağlansın.

- Günlük işe giriş yoklamalarında insan onuruna aykırı olduğu gözetilerek parmak izi uygulamasına son verilsin. Parmak izi, avuç izi, retina taraması gibi yöntemler yerine yoklama konusunda bir alternatif üretilsin.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.