Tasarrufu unuttuk -(TAMAMI)

Yurttaşın tasarruf yapacak gücü yok

Tasarrufu unuttuk -(TAMAMI)
29 Nisan 2013 Pazartesi 17:55

TÜİK’e göre, yurttaşların bir yıl içerisinde tasarruf etme ihtimali yüzde 8.6 oranında azaldı. Yurttaşların borcunun harcanabilir gelirine oranının yüzde 50’lere yaklaştığını belirten Prof. Dr. Aziz Konukman, ‘Devlet borç içinde bu yurttaşa da yansıyor. Tasarruf yapılamadığından dışarıdan kaynak kullanılıyor. Bu da cari açığa neden oluyor. Fakat, tasarrufları artırmaya yönelik bir tedbir göremiyoruz’ dedi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarında yurttaşların gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksinin bir önceki aya göre yüzde 8.6 oranında azaldığı kaydedildi. Mart ayında 24.9 olan endeks, Nisan ayında 22.7 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

Sadece en zengin kesim tasarruf yapıyor

Merkez Bankası’nın açıkladığı bankacılık sektörü tüketici kredileri verilerine göre, 19 Nisan 2013 itibariyle toplam tüketici kredileri 209 milyar 337 milyon 753 bin lira. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da 2013 yılı başlarında yaptığı bir açıklamada toplam 46 milyon 321 bin yurttaşın bankalara borçlu olduğu bilgisini vermişti.


Yine Merkez Bankası verilerinde yer alan hane halkı harcanabilir gelir ve tasarruf oranları istatistiklerinde, yüzde 20’lik gelir diliminleri bazında sadece en üst düzeyde yer alan (zengin kesim) iki kesimin tasarruf yapabiliyor olması dikkat çekiyor. Buna göre, milli gelirden en az pay alan ilk yüzde 20’lik dilimde tasarruf oranları eksi yüzde 20’ler düzeyinde bulunurken diğer iki yüzde 20’lik kesimde yer alan hane halklarının tasarrufları da sıfırın altında seyrediyor.

Hanelerin kullandığı krediler bazında bakıldığında da durum değişmiyor. Geliri az olan yurttaşlar en çok tüketici kredisi kullanmaya yöneliyor. Hane halkı yükümlülükleri içinde tüketici kredileri yüzde 35.8 ile ilk sırayı alırken konut kredisi yüzde 33.6, kredi kartları yüzde 26.1, taşıt kredisi ise yüzde 4.6 düzeyinde. Tüketici kredisi borcu bulunan yurttaşların yüzde 38.8’ini ise, geliri bin liranın altında olanlar oluşturuyor. Gelirin 2 bin liranın altındaki yurttaşların tüketici kredi borçları içindeki oranı da yüzde 63.8 seviyesinde.

TÜİK tarafından açıklanan ve yurttaşların tasarruf eğiliminin azaldığını gösteren verileri değerlendiren Prof. Dr. Aziz Konukman, borç içindeki yurttaşın zaten tasarruf yapmaya gücünün olmadığını söyledi. Merkez Bankası’nın son yayımladığı Finansal İstikarar Raporu’nu hatırlatan Konukman, “Hane halklarının harcanabilir gelirinin borçlara oranı yüzde 48.1 düzeyinde. Yani vatandaşın gelirinin yarısını borca gidiyor. Devletin borçluluk oranları da artmış durumda. Makro ekonomik verilere baktığımızda tasarruf oranlarının çok düşük olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu yurttaşlara da yansıyor’’ dedi.

Hükümet tedbir almıyor

Tasarruf oranlarının düşük olması sonucu Türkiye’nin dışarıdan kaynak kullanarak bu açığı kapatmaya çalıştığını kaydeden Konukman, şu tespitlerde bulundu: “Tasarruflar düşük olunca dışarıdan kullanılan kaynaklar cari açığa neden oluyor. Cari açığı ise, sıcak para ile finanse ediyorlar. Ancak tasarruf oranlarını artırmaya yönelik bir tedbir göremiyoruz. Hükümetin bireysel emeklilik sistemi dışında herhangi bir programı yok.’’

Halkın yüzde 80’i aç veya yoksul

Halkın en temel ihtiyaçlarını karşılamaktan dahi uzak olduğunun altını çizen Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar da, borç içindeki yurttaşın tasarruf yapamayacağını söyledi. TÜİK rakamlarından yaptıkları derlemelere göre, Türkiye’de halkın yüzde 80’inin aç veya yoksul olduğu bilgisini veren Çakar, “Türkiye’de 15 milyon insan açlık sınırının altında 45 milyon ise yoksulluk sınırının altında yaşıyor. En temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken tüketicilerin tasarruf yapamaması normal’’ diye konuştu.

AKP Hükümeti’nin hazırladığı 2013-2015 orta vadeli programında yer alan verilere göre, özel kesim tasraruf yatırım açığının gsyh’ya oranı 2013 yılında -4.5 olarak öngörülüyor. Bu rakam kamu kesimi açığı için de -2.3 olarak hesaplanmış. Yani Türkiye ekonomisi hem kamu hem de özel kesimde yatırım yapabilmek için dışarıdan kaynak ithal etmek zorunda.

Yurttaş kötümser

Öte yandan TÜİK’in anketinde açıkladığı ve 0-200 aralığında değer alan endekslerden tüketici güven endeksi ve maddi durum beklentisi endeksi, kötümser olarak ifade edilen 100 puanın altında bulunuyor.

Buna göre, 2013 Nisan ayı; tüketici güven endeksi 75.6 olurken, maddi durum beklenti de endeksi 91.1 oldu. İşsiz sayısı beklenti endeksi Nisan ayında 87.4 değeri alırken genel ekonomik durum beklenti endeksi ise 101.3 oldu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.