Taraf ağzıyla konuştu tazminat cezasını yedi

PKK dâhil birçok Kürt örgütü ve aydınının nihai amacı bağımsız bir Kürdistan’dır. Kürt ve Türk milliyetçilerine rağmen hala Türklerin ve Kürtlerin birlikte yaşama iradesi mevcuttur. Bunu zedeleyen şey ‘Modern Türk Ulusu İnşa...

Taraf ağzıyla konuştu tazminat cezasını yedi
23 Eylül 2014 Salı 07:36

bekaroglu

‘Ergenekoncuların cezai ehliyetleri yok’ diyen Bekaroğlu ‘Kefere (kafir) Kemal’ ifadesiyle Atatürk’e hakaret etmişti. ‘Cumhuriyeti kuranlar Türkçülüğü icat etti’ diyen Bekaroğlu Öcalan’ı da oldukça önemsiyor

Saadet Partisi’nden CHP’ye geçen ve Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Parti Meclisi’ne sokulan  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e tazminat ödemeye mahkum edildi. Mahkeme, Bekaroğlu’nu “Bir ruh hekimi olarak Ergenekoncuların rasyonel insanlar olduğunu düşünmüyorum” sözlerinden tazminata hükmetti.

Bekaroğlu, Akit gazetesine 3 Eylül 2008 yılında Ergenekon davasında yargılanan yurtseverlerle ilgili skandal açıklamalarda bulundu. “Ergenekoncular rasyonel insanlar değil” başlığıyla yer verilen haberde Bekaroğlu, şunları söyledi: “Ergenekon operasyonunu çok önemsiyorum. Bir ruh hekimi olarak Ergenekoncuların rasyonel insanlar olduğunu düşünmüyorum. Tabii her milliyetçilikte bir irrasyonellik vardır; masallardan, destanlardan beslenir. Bunlar da öyleler. Ama buları tek tek insan olarak ele aldığımda, diyelim ki adli psikiyatrinin şefiyim, bana ‘Cezai ehliyeti var mı yok mu?’ diye gönderseler bunları, düşünürüm ve ‘Yoktur’ derim. Öyle ilginç tipler bunlar.”
5 BİN TL ÖDEYECEK

Haberde İP lideri Doğu Perinçek’in de fotoğrafına yer verildiği için Avukat Mehmet Nuri Aytekin tarafından dava açıldı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından görülen davada Bekaroğlu’nun 5 bin TL tazminat ödemesine karar verildi. Ayrıca tazminatın da yayın tarihi olan 2008’den itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmedildi.  Bekaroğlu bugüne kadar hep CHP tabanının karşı çıktığı ifadeleriyle gündeme geldi.
ATATÜRK'E HAKARET

1993’te “Gelecek Bahar” dergisinde “Su Üzerinde Yürümek” başlıklı bir yazı yazan Bekaroğlu, “Bir zamanlar şanlı ecdat vardı; dört kıtada at koşturan, sonra Ayasofya, Yunanistan’ı tel’in mitingleri ve büyük doğu. Bir de kefere Kemal” diyerek Atatürk’e hakaret etmişti. “Kefere” Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre “Müslüman olmayanlar, kâfirler” anlamına geliyor.
2010 Mart ayında İslamcı Velfecr’de yayınlanan yazısında Bekaroğlu, Anayasa’daki “Türk” kavramından rahatsızlığını anlattı. Bekaroğlu şöyle devam etti: “Cumhuriyet’in modern ‘Türk ulusu inşa projesi’ sırasında Türkiye’de yaşayan Müslüman ahalinin tamamı ‘Türk’ yapılmaya çalışılmıştır. Önce bir ‘Türk’ kurgusu yapılmış sonra da insanlar kurgulanmış bu kalıbın içine sokulmaya zorlanmıştır.
Bu Türk Türkçe konuşuyor ama bu Türkçe o zamana kadar bilinen/görülen bir Türkçe değildir.” Bekaroğlu yazısının devamında şunları kaydetti: “Cumhuriyetin kurucu kadrolarının nazarında Türk, icat edilmiş yeni Türkçeyi konuşan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Sünni-Hanefiliği esas alarak yeniden tanımladığı Müslümanlığa inanan ve modern/Batılı gibi giyinen/yaşayan biridir. Kürt meselesinin temelinde Cumhuriyetin kurucu felsefesi vardır.
Eğer bugün bu meseleyi çözmek istiyorsak cumhuriyetin kurucu felsefesini yeniden tanımlamak zorundayız.”
‘ÖCALAN KATKI SAĞLAR’
Bekaroğlu, Temmuz 2010’da Yeni Harman’daki yazısında ise Abdullah Öcalan’ın muhattap alınabileceğini dile getirdi. Bekaroğlu şunları öne sürdü: “Kürt Realitesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda bir ‘ulus devlet’ olarak kurgulanmasından kaynaklanmıştır. ‘Modern Türk Ulusu İnşa Etme Projesi’nin ideolojik donanımı ve yöntemleri ile çok kaba ve kıyıcı olduğunu kimse inkâr edemez...
PKK dâhil birçok Kürt örgütü ve aydınının nihai amacı bağımsız bir Kürdistan’dır. Kürt ve Türk milliyetçilerine rağmen hala Türklerin ve Kürtlerin birlikte yaşama iradesi mevcuttur. Bunu zedeleyen şey ‘Modern Türk Ulusu İnşa Projesi’nin Kürt kimliğini inkâr etmesidir. Bugün yaşanan çatışmanın temelinde bu inkâr politikası vardır. Başta Öcalan olmak üzere katkı yapacak herkes muhatap alınabilir. Burada Kürtlerin onurlarının kırılmayacağı Türklerin de razı olacağı çözümler bulunmalı.”

İstihbarat Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.