TAM YETKİ GÜL'E VERİLDİ -(TAMAMI)

YAŞ Kanunu Şra’dan önce sessiz sedasız değiştirildi

TAM YETKİ GÜL'E VERİLDİ -(TAMAMI)
02 Ağustos 2013 Cuma 18:08

YAŞ kararları artık Gül onay vermeden yürürlüğe giremeyecek. Hükümet YAŞ Kanunu’nda sessiz sedasız yaptığı değişiklikle, atama ve ihraçlarda nihai kararı cumhurbaşkanına bıraktı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının hemen öncesinde hükümet, YAŞ Kanunu’nda değişiklik yaparak, atama ve ihraçlarda nihai kararı Cumhurbaşkanı’na bıraktı. Daha önce YAŞ üyelerinin aldığı kararlar, nihai karar olarak açıklanıp, Komuta kademesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekirken, bundan sonra YAŞ’ta alınan bütün kararlar için Cumhurbaşkanı’nın onayı gerekecek. Bu, TSK’dan irticai faaliyetler nedeniyle yapılan ihraçların Cumhurbaşkanı’nın onayı olmadan yürürlüğe giremeyeceği anlamına geliyor.

Nihayi onay Gül’de

Hükümet, Balyoz ve 28 Şubat davalarının gölgesinde başlayan YAŞ toplantısı öncesinde, YAŞ kanununda sessiz sedasız değişikliğe giderek; TSK’nın komuta kademesinin belirlenmesi, terfiler ve ihraçlar konusunda askerî bürokrasiyi devre dışı bıraktı. 13 Temmuz’da, Yüksek Askeri Şura’nın Kuruluşu ve Görevleri Hakkındaki Kanunu’nun 5. Maddesine ek yapılarak, “Yüksek Askeri Şûra kararları Cumhurbaşkanının onayı ile tekemmül eder” düzenlemesi getirildi. Düzenleme, YAŞ toplantısından bir gün önce 31 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle YAŞ’ta alınan kararların nihai onayı Cumhurbaşkanı’na bırakıldı. Daha önce YAŞ’ın aldığı kararlar, “nihai karar” niteliği taşıyordu; belirlenen komuta kademesi için üçlü kararname çıkarılıyor, Genelkurmay Başkanı’nın ataması ise Bakanlar Kurulu’nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyordu. Özellikle terfiler ve ihraçlar, YAŞ üyelerinin aldığı kararlarla gerçekleştiriliyordu. Toplantıya başkanlık eden Başbakan ise özellikle “irticai faaliyetler” nedeniyle yapılan ihraçlar için sadece karar metnine “muhalefet şerhi” koymakla yetiniyordu.

Daha önce YAŞ toplantı ve karar alma çoğunluğu askerî bürokrasi uhdesindeydi. Bu çoğunluk, yeni düzenlemeyle etkinliğini yitirmiş oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst düzey komuta kademesinin belirlenmesinde askerî bürokrasinin teknik-meslekî ve geleneğe dayalı kıstasları, hukukî düzeyde geçersizleştirildi. Hükümet yanlısı basın organlarında bir süredir “askerî bürokrasi direncinin kırılması için YAŞ’ın istişarî hale getirilme gereği” dile getiriliyordu.

‘İhraç’ kararları için yapıldı

Değişikliği Aydınlık’a değerlendiren eski Milli Savunma Bakanı CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, eskiden YAŞkararlarının sadece bilgi olarak kamuoyuna duyurulduğunu belirterek “Bunlar son zamanlarda, kararları, özellikle de ihraç kararlarını imzalamıyorlardı. Böyle bir değişiklik yaparak, inisiyatifi tamamen hükümete bırakmış oldular” dedi.

Ek yapılan YAŞ Kanunu’nun 5. Maddesinde, “Yüksek Askeri Şûra, bütün üyelerin katılımıyla toplanır. Ancak özrü olanlar toplantıya katılamayacaklarını (Toplantı gününden önce) Şûra Genel Sekreterine bildirirler. Kararlar toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğu ile alınır. Oylarda eşitlik halinde Başkanın katıldığı tarafın oyları geçerli sayılır. Oylama işlemi aksine bir karar alınmadıkça açık olarak yapılır. Toplantıya katılamayan üyeler, gündemdeki konular hakkında, görüşlerini yazılı olarak bildirebilirler” deniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.