Talat Paşa Komitesi yeniden toplandı: Bu daha başlangıç yeni zaferler yolda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP Milletvekili Süheyl  Batum, Türk Parlementerler Birliği İzmir Başkanı Metin Öney, Eski Yozgat Senatörü Servet Bora, Prof. Dr. Mahir Aydın, Tarihçi Orhan Kuloğlu, CHP Eski Milletvekili...

Talat Paşa Komitesi yeniden toplandı: Bu daha başlangıç yeni zaferler yolda
19 Ocak 2014 Pazar 06:46

talapasatoplanti
AİHM zaferini Türkiye’ye kazandıran Talat Paşa Komitesi dün yeniden toplandı. Doğu Perinçek, Silivri Cezaevi’nden ‘Biz şimdi çemberden çıkarak, Türkiye’nin düşmanlarını kuşatacak ve bütün cephelerde kesin zafer kazanacağız’ mesajını gönderdi
Ermeni soykırım yalanına karşı uluslararası alanda mücadele ederek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM)’ de zafer kazanan Talat Paşa Komitesi karardan sonra ilk toplantısını İstanbul’da yaptı.
Avrupa Parlementosunun 27 Eylül 2006 tarihli ilerleme raporunda, hükümetten, faaliyetlerini durdurmasını ve dağıtılmasını istediği Talat Paşa Komitesi, AİHM’nin Türkiye lehine verdiği karardan sonra ilk toplantısını yaparak yeni yol haritasını tartıştı.
İşçi Partisi Genel Başkan Vekili ve Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri Ferit İlsever yaptığı açılış konuşmada “AHİM’in bu kararı yaklaşık 100 yıldır emperyalist saldırı karşısında aldığımız başarıdır. AHİM kararı ile Türkiye’nin eli kolu rahatlamıştır. Bu karar Ermeni soykırımının olmadığını ifade etmektedir. Hukuki bir karar verildi, AHİM kararı bu kararların parlamentoların ve mahkemelerin görevi olmadığına ancak tarihçilerin görevi olduğunua işaret etmektedir.  Başkanımızı yitirdik, çoğu yöneticimiz Silivri’de tutuklu. Bu daha başlangıç, yeni zaferler yolda. Onun için Talat Paşa Komitesi yeniden örgütlenmesi gerekir” dedi.
Batum: Görev bize düşüyor
CHP Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, “Dünyanın hiçbir ülkesinde parlamentolar bu tür kararlar alamayacaklar. Bu karar sonrasında hükümet hiç birşey yapmadı bu başarıyı görmemezlikten geldi“ diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da “1923 yılında Lozan ‘da kahramanlar nasıl Türkiye’nin onurunu tescil ettirdiyse, 2005 te yine  Lozan’da başlayan mücadele ile kahramanlar Türkiye’nin onurunu tescil ettirmişlerdir. Devletin yapamadığını Talat Paşa Komitesi yapmıştır” dedi
27 Temmuz 1983 tarihinde eşi Lizbon Maslahatgüzarı iken Asala terör örgütü tarafından suikast sonucu öldürülen Cahide Mıhçıoğlu’nun oğlu Atasay Mıhçıoğlu “Ülkemiz ve şehitlerimiz için çok önemli bir karar, uluslararası bir zafer elde edildi. Bu mücadelede başı çeken Talat Paşa Komitesince bana verilecek her türlü göreve hazırım”ifadelerini kullandı.
Viyana’da 20 Haziran 1984 tarihinde şehit edilen Çalışma Ateşesi Erdoğan Özen’in yeğeni İpek Isı da konuşmsında “Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı, Talat Paşa Komitesine teşekkür ediyor, ve herkesin elini taşın altına koymasını diliyorum” dedi. Cenevre İdari Sekreteri iken şehit edilen Mehmet Yergüz’ün yeğeni Bekir Yergüz’de toplantıya katılarak Talat Paşa Komitesi’nden görev istedi.
‘Toprak talebinin önü  kesildi’
Prof. Dr. Mahir Aydın, “Konu tam anlamıyla siyasal zaferdir. Lozan Antlaşması nasıl siyasi zafer ise AHİM’in bu kararıda Türkiye için siyasi bir zaferdir. Bu karar ile Ermenileri  kullanarak Türkiye’den toprak talep edilmesinin önü kesilmiştir.” diye konuştu.
Aydınlık yazarı Şule Perinçek, AHİM kararında önemli rol oynayan Talat Paşa Komitesi’nin Ergenekon davasında adı geçirilerek mücadenin engellenmek istendiğine dikkat çekti.
Orhan Karaveli ise konuşmasında şunları söyledi: “Devletin yapamadığını Talat Paşa Komitesi yapmış ve başarıyı devlet görmemezlikten gelmiştir. Her dönemde taşeron bulan emperyalizm bugünde taşeronları aracılığıyla Türkiye’yi bölmek Lozan’ın intikamını almak istemektedir. 17 Aralık’ta sadece Ermeni Diasporasını, Avrupa’yı değil dünyayı yendik.”
‘Kararı gazetelere tam sayfa ilan verelim’
“Emperyalizmin elindeki Ermeni soykırım yalanı sopası AHİM kararı ile kırılmıştır. Şimdi yapmamız gereken tüm ulaşım ve iletişim yollarını kullanarak bu kararı dünyanın her tarafına yaymak gerekmektedir” diyen AKUT Başkanı Nasuh Mahruki “24 Nisan’ın, 99. yılında Avrupa’nın 20 ülkesinin, 100. yılındada dünyanın 80-100 ülkesinin en önemli 2 veya 3 gazetelerine tam sayfa  AHİM kararını, Ermeni soykırımının bir yalan olduğunu  anlatan ilanlar vermemiz gerekir” dedi. Konuşmalardan sonra İP Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Talat Paşa Komitesinin yeniden örgütlenmesini sağlamak için isim önerileri istedi. Bir danışma oylamasındanve Talat Paşa Komitesi yemininin hep bir ağızdan okunmasından sonra toplantı sona erdi.
Talat Paşa Komitesi’ne mesajlar
Talat Paşa Komitesi’nin toplantısına önemli destek mesajları iletildi. Toplantıda okunan mesajlar şöyleydi:
10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer  komitenin çalışmalarında başarılar diledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan iyi dileklerini belitti. İşçi Partisi Genel başkanı Doğu Perinçek gönderdiği mesajda “Bizi kuşatan çember yarılmıştır. Talat Paşa Komitesi milleti seferber ederek neler yapılacağını göstermiştir. Biz şimdi çemberden çıkarak, Türkiye’nin düşmanlarını kuşatacak ve bütün cephelerde kesin zafer kazanacağız” dedi. İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ise “ Silivri Mahkemesi Talat Paşa Komitesini suçladı ve cezalarımızı verirken bu eylemlerimizi suç delili olarak gösterdi. AHİM’in bu kararından sonra mahkemenin bu yanlıştan döneceğine inanmak istiyorum “ dedi.
 Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu gönderdiği mesajda” AHİM önemli bir karar aldı. Bu kararı aldırmada önemli işler yapan Talat Paşa Komitesini kutluyor, başarılar diliyorum” ifadesini kullandı. Talat Paşa’nın Komitesi’nin kitaplarına katkı sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise masajında “ Ulusumuz için çok iyi şeyler yapıyorsunuz. Kutluyorum. Başarılar diliyorum” dedi.
Toplantıya Katılanlar:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP Milletvekili Süheyl  Batum, Türk Parlementerler Birliği İzmir Başkanı Metin Öney, Eski Yozgat Senatörü Servet Bora, Prof. Dr. Mahir Aydın, Tarihçi Orhan Kuloğlu, CHP Eski Milletvekili Necla Arat, 21 dmnem Milletvekili Ali Ahmet Ertürk, 21. Dönem Milletvekili Yücel Erdener, Türkiye Millet Meclisi 17. başkanı Hüsamettin Cindoruk, gazeteci yazar, Orhan Karaveli, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Ressam ve yazar Bedri Baykam, Hayrettin Karaca, Muazzez Hilmiye Çığ, Aydınlık gazetesi Genel yayın Yönetmeni İlker Yücel, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş, Ulusal Kanal Programcısı Ümit Zileli, Akut başkanı Nasuh Mahruki, 21. Dönem DSP Milletvekili Yücel Erdener, Doç. Dr. Cüneyt Akalın, Aydınlık Yazarı Şule Perinçek, İşçi Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Kuruca ve İl Yönetimi Üyeleri, Asala terör örgütünün şehit ettiği Dışişleri görevlilerinin yakınları, ADD eski Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, Emekli Eczacı Özlem Gönül. İşçi Partisi MKK üyesi Aslan Kılıç.Engelliler Federasyonu Başkanı Av. Turan İçli.

Derya Derviş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.