TAKSİM’DEYİZ -(TAMAMI)

Türk-İş, Taksim yasağına “1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” diyerek cevap verdi. Gözler Pazartesi günü tüm konfederasyonların katılacağı toplantıya çevrildi

TAKSİM’DEYİZ -(TAMAMI)
19 Nisan 2013 Cuma 18:15

Türk-İş Yönetim Kurulu 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim’de olacaklarını duyurdu. 1 Mayıs’ı tüm illerde kutlayacaklarını bildirdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in 1 Mayıs kutlamalarına Taksim’in uygun olmadığı yönündeki açıklamasına DİSK’in “biz kararımızı verdik. 1 Mayıs’ta Taksimdeyiz” yanıtından sonra bir açıklama da Türk-İş’ten geldi. Türk-İş’te 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını açıkladı. Türk-İş Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada, Türk-İş’in 1 Mayıs kutlamalarını başta İstanbul Taksim’de olmak üzere tüm bölge ve illerde alanlarda kitlesel kutlama kararı aldığı, İstanbul Bölge Temsilciliğinin 2 Nisan’da İstanbul Valiliği’ne Taksim Meydanı için başvurusunu yaptığı belirtildi.

Tertip Komitesi oluşturuldu

Açıklamada, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN ve KESK Genel Başkanlarının üç kez bir araya geldiğini ve ilk toplantıda tüm konfederasyonların 1 Mayıs’ı ortak kutlama konusuna sıcak yaklaştığı ifade edildi. İkinci toplantıda ortak metinde anlaşılamaması üzerine her konfederasyonun kendi metnini oluşturması konusunda görüş birliğine varıldığı, İstanbul kutlamalarının tertip komitesinin de oluşturulduğu belirtildi. Ancak KESK’in gönderdiği mektup ile kutlamaların ITUC üyesi dört konfederasyonun (TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ, KESK) çağrıcılığı ile yapılmasını önerdiği, DİSK’in de son toplantıya katılmadığı kaydedildi.

2012’de kutlamalar bölünmüştü

Türk-İş’in bu açıklaması önceki yıl 1 Mayıs’ta yaşanan bölünmeyi akıllara getirdi. 2012 1 Mayıs’ı öncesinde de konfederasyonlar ortak bir bildiride anlaşamamış Hak-İş ile Memur-Sen Ankara’da Tandoğan’da, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Sendikal Güç Birliği Ankara’da Sıhhıye’de, İstanbul’da Taksim’de, Türk-İş ile Kamu-Sen’de Bursa’da ayrı ayrı kutlamıştı. Hükümete yakınlığıyla bilinen ve alanlara sık çıkmayan Hak-İş ile Memur-Sen’de bu ayrışmadan yararlanarak 1 Mayıs’ı kutlama kararı almıştı. Hak-İş ile Memur-Sen’in Tandoğan’daki 1 Mayıs kutlamasına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Katılmış ve çalışma yaşamına hiç değinmemiş, anayasaya ilişkin bir konuşma yapmıştı.

Konfederasyonların 1 Mayıs’ı ortak kutlayamamasına rağmen işçiler bir çok ilde birleşti. İstanbul, Mersin, Adana, Denizli, ve Trabzon başta olmak üzere bir çok ilde Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikalar ile siyasi parti ve meslek odaları 1 Mayıs’ı ortak kutladı. İstanbul Taksim’de AKP’nin emek karşıtı politikalarına karşı 800 bin kişi toplandı. Türk-İş’in bu açıklamasının ardından gözler pazartesi günü sendikaların bir araya geleceği toplantıya çevrildi.

Türk-İş Taksim’de ısrarlı

Aydınlık’a konuşan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Türk-İş’in Taksim’e çıkmakta kararlı olduğunu ama bu yıl Taksim Meydanı’na çıkmanın yönteminin ve şeklinin değişebileceğini söyledi. Büyükkucak, şu ifadeleri kullandı: “Her 1 Mayıs öncesi alan tartışmaları ile 1 Mayıs’ın ruhundan uzaklaştırıyorlar. Taksim’deki çalışmalar bizim alana çıkmamıza engel değil. Tam 20 yıldır İstanbul’da insan onuruna yakışır, alt yapısı olan bir meydan yok. Çağlayan’ı ortadan kaldırdılar, Kadıköy ve Kazlıçeşme’de bu kutlamalar için uygun değil. Yine en uygun yer Taksim. 1979 olaylarından dolayı, meydan olarak işçinin aklına başka bir yer gelmiyor. Pazartesi günü sayın Vali ile görüşeceğiz. Bu toplantıyı da büyük ihtimal tüm konfederasyonların temsilcileri ile katılacağız. Burada da Türk-İş olarak Taksim konusunda ısrarcı olacağız.”

DİSK: Taksim 1 Mayıs için uygun

DİSK Genel Başkanı Kani Beko dün Aydınlık’a yaptığı açıklamada Taksim’in mevcut fiziki durumunun farkında olduklarını ancak, 1 Mayıs kutlamalarının yapılmasına engel olmadığını dile getirmişti. Beko, “Biz zaten kararımızı verdik. Kamuoyuyla da paylaştık. Başta işçileri, işsizleri, kamu çalışanlarını, emeklileri, gençleri kısaca beyaz gömlekli, mavi gömlekli ayrımı yapmaksızın tüm halkımızı 1 Mayıs Birlik Mücadele Dayanışma günüde Taksim’de olmaya çağırıyoruz” diye konuşmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.