Suyun altında 'kumpas'yoktur

Sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan: Suyun üstündeki köpek balıkları suyun altındakilerden çok daha tehlikeli... Deniz canlılarını iyi fotoğraflayabilmenin onları iyi tanımaktan geçtiğine inanan Ceylan,...

Suyun altında 'kumpas'yoktur
15 Ocak 2014 Çarşamba 13:08

sualti

Sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan: Suyun üstündeki köpek balıkları suyun altındakilerden çok daha tehlikeli...

Deniz canlılarını iyi fotoğraflayabilmenin onları iyi tanımaktan geçtiğine inanan Ceylan, 100'e yakın ulusal ve uluslararası ödülün sahibi. Tahsin Ceylan ile sualtı fotoğrafçılığının inceliklerini ve sualtı dünyasını konuştuk.

-Sualtı dünyası ile tanışmanız nasıl oldu?

Sualtı dünyası ile ilk tanışmam 1986 yılına dayanır. Bir hayat kurtarmanın mutluluğunun hiçbir şeye eşdeğer olmadığına inandığım için o yıllarda spor yaşamımın tamamını "Cankurtarma" eğitimlerine ayırmıştım. Bu inancım sayesinde seviyemi İlkyardım ve Cankurtarma eğitmenliğine kadar yükselttim. O sessiz dünyadan büyük keyif aldım. Fakat, bir zaman sonra sualtında gördüklerimizi anlatabilme konusunda ne kadar yetersiz kaldığımızı gördüm. Mavi'deki yaşanmışlıkları kaydetme ve su üstüne taşıma sevdası beni sualtı fotoğrafçılığına yöneltti. Onun devamında da hareketli görüntülerin de ayrı bir anlatım tarzı yarattığını fark ettim. 1997 yılında da sualtında video çekimlerine başladım.

Karadeniz'le Pasifik Okyanusunun farkı

-Bugüne kadar nerelerde dalışlar gerçekleştirdiniz? O noktaları sualtı fotoğrafçılığı ve video çekimleri açısından değerlendirir misiniz?

Yerel olarak Türkiye kıyı şeridinin tamamı ile Van Gölü de dahil olmak üzere iç su ortamlarının hemen hemen tamamında, dünya geneline bakıldığında ise Kızıldeniz, Atlantik,Karayipler, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu'nun birçok bölgesinde dalışlar gerçekleştirdim. Fotoğraf ya da video çekim yapabilme kararından önce, gidilecek yerlerdeki mevsimsel koşullar, suyun fizibilitesi, bölgenin canlı tür yapılanması gibi birçok faktörler karar vermenizde etkilir. Geniş açı görüntülemelerde genellikle Kızıldeniz'i yakın çekim görüntülemelerde ise Pasifik Okyanusunu tercih ediyorum.

Yüreğimle deklanşöre basarım

-Fotoğraf alanında ulusal ve uluslararası yarışmalardan 100'e yakın ödülünüzün olduğunu biliyoruz. Bu ödüller sizi nasıl besliyor ?

B en fotoğrafı 'beyindeki varlığın gözümüzle keşfi' olarak yorumluyorum. Dolayısıyla deklanşöre parmaklarımla değil yüreğimle dokunduğuma inanırım. Bir dönem "ödül avcısı" olarak anıldığım olmuştur. Ancak fotoğrafı salt ödül almak için değil, beynimdeki varlığa atfen çekiyorum. Karelerin içinde anlatımlara sığmayanlarım vardır. Türkiye'deki yarışmaların çoğuna artık jüri üyesi olarak katılıyor ve bu alanda yeni insanların yetişmesine katkı sağlıyorum. Sualtı Görüntüleme Teknikleri konulu seminer, sunum ve konferanslar veriyorum. Dünyadaki yarışma takvimlerini zaman zaman takip ediyorum.

Canlı türleri bilinmeden fotoğrafı çekilmez

-Siz sadece sualtı fotoğraflarını çekmekle kalmıyor kadrajladığınız canlıların türlerini, kökenlerini de araştırıyorsunuz. Biyoloji ve ekoloji alanında çok sayıda makaleniz de var...

Evet amacım sadece fotoğraf çekmek değil. Hedefim denize ve denizel yaşama karşı toplumsal bir duyarlılığın oluşmasını görsel verilerle desteklemek olarak da açıklanabilir aslında. Ekolojik olarak hızla fakirleştiğimiz bir süreçte zamanı ve mekanı durdurarak elde ettiğimiz görsel veriler bir anlamda bugünü yarına taşıyabilmede bir kayıt olma özelliği taşıyor. Bu ekolojik fakirleşmenin tanığı olarak sualtı görüntüleme çalışmalarımın yoğunluğunu Türkiye'nin denizleri olarak seçtim. Fotoğraf çektikçe görüntülediğim canlıların türü, kökeni ve yaşam biçimini merak etmeye başladım. İlk olarak deniz biyolojisi ya da ekolojisi konularında çalışan bilim insanlarımıza ulaştım. Onların teşviki ve benim bilgi paylaşımındaki yoğun istek ve görsel verilerim bir araya gelince mavinin diplerindeki gerçek renkler su üstüne taşınmış oldu. Ancak 'bu nedir' diye sürekli sormak biraz hazıra konmak gibi geldi. Bu da bu alanda okuma ve araştırma özlemimi artırdı. Türkiye'de deniz biyolojisi alanında pratiği-teori ile birleşik çok az sayıda bilim insanımız vardır. Sürekli onlarla birlikte çalışıyorum. Bilim kampları, araştırma bölgeleri, keşifler dahil birçok alanda birlikteyiz. Biyolojide biz buna "simbiyotik yaşam" deriz. Ortak yaşam ya da paylaşım anlamına gelir. Kişisel çıkarlardan öte, insanlığın ortak mirasına katkı sağlamaktır sevdamız. Birçok görüntüm, ilk tür kaydı olarak arşivlerde yer almıştır. İnternet sitem www.tahsinceylan.com'da hepsi mevcuttur.

Sualtında sürpriz olmaz

-Sualtında yaşam nasıl, suyun üstü mü, altı mı tehlikeli?

Su altında sürpriz yoktur. Doğal denge kendi içinde devam eder. İnsanoğlunun müdahalesi olmadığı sürece fazla bir sıkıntı yaşanmaz. Suyun altı suyun üstünden çok daha güvenlidir. En önemlisi suyun altında "kumpas" yoktur. En tehlikeli diye tanınan kopek balıkları için de aynı şey geçerlidir. Ne yapacağını bilirsin ona gore davranırsın. Suyun üstündeki köpek balıkları, suyun altındakilerden çok daha tehlikeli.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.