Suriyeli ulusalcılar Şam’da toplandı -(TAMAMI)

Suriye’nin başkentinde toplanan “Ulusal Diyalog Forumu”na hükümet ve Baas Partisi’nin yanı sıra, yabancı müdahalesine karşı çıkan milli çizgideki bütün muhalif partiler katıldı

Suriyeli ulusalcılar Şam’da toplandı -(TAMAMI)
25 Mart 2013 Pazartesi 18:25

Suriye Komünist Partisi Genel Sekreteri Ammar Bekdaş, Ulusal İlerici Cephe adına yaptığı konuşmada, “ulusal egemenlik, ulusal bütünlük ve ulusal onur” vurgusu yaptı

“Suriye bölünürse tüm bölge olumsuz etkilenir” diyen katılımcılar, dış müdahaleye karşı çıktılar. Krizin ulusal güçler arasındaki eşit, şeffaf diyalogla çözülmesini savundular

Ulusalcı çok sayıda siyasi parti, güç, faaliyet ve şahsiyetin yanı sıra Şam’da bulunan Arap ve yabancı büyükelçinin katılımıyla Suriye Ulusal Diyalog Forumu Şam’daki Dama Rose otelinde toplandı.

Önceki gün başlayan ve dün çalışmalarını tamamlayan forumda katılımcılar Suriye’deki siyasi krizden çıkılması konusunda program ve yol haritasını tartıştı. Forumda önerilen siyasi programların, milli misak ve uzlaşmanın nasıl hayata geçirileceği ve tespit edilen yol haritasının nasıl uyğulanacağı konuları ele alındı. Forumda ayrıca anayasada, siyasi partiler ve seçim yasalarında yapılacak düzelenlemeler de masaya yatırıldı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya göre, forumda dile getirilen görüşler, satır başlarıyla şöyle:

Suriye’nin 2 seçeneği

Değişim ve Kurtuluş Halk Cephesi Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve forumun resmi sözcüsü Adil Naise açılış oturumundaki konuşmasında, yaşanan süreçte Suriye’nin ciddi bir yol ayırımında olduğunu savundu.

Naise’ye göre Suriye’nin önünde iki yol var. Birincisi tekfirci (kendisi gibi düşünmeyen herkesi kafir ilan etme), radikal ve karanlık düşünceli bir Suriye. İkincisi ise düşünce ve ifade özgürlüğünün yanı sıra demokrasi ve adaletin hüküm sürdüğü çok partili siyasi sisteme sahip bir Suriye.

Naise, demokratik Suriye’ye giden yolun diyalog ve tartışmadan geçtiğini, bunun için dış müdahaleye karşı çıkılması ve şiddete son verilmesi gerektiğini söyledi.

Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar; ülkedeki krizi çözmenin tek yolu olarak ulusal diyaloğu gösterdi. Haydar; ulusal diyalogla Suriyelilerin birleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Haydar, temelsiz bahanelerle, gerçek dışı gerekçelerle diyalogu reddeden ve hayali zaferler peşinde koşanların ülkede daha fazla kan akıtılmasından sorumlu olduğunu ifade etti.

Diyalogun gaye değil de bir vesile olduğuna dikkat çeken Haydar; ulusal çatı altında tüm konuların bu diyalogda ele alınabileceğini, hiç bir önkoşulun bulunmadığını kaydetti.

Bakan Haydar’a göre, bazı devletler Suriye’deki krizi kendi sistemlerini pekiştirmek ve ajandalarını hayata geçirmek için kullanıyor. Buna karşılık, Suriyeliler de ulusal çıkarları her şeyin üstünde tutmaları gerekiyor.

Bakan Haydar Türkiye, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’de akan kandan sorumlu olduklarını, buna karşılık Rusya, Çin ve BRICS Grubu devletlerin Suriye halkının haklarını gerçekten savunduklarını savundu.

Komünistlerden destek

Suriye Komünist Partisi Genel Sekreteri Ammar Bekdaş çok sayıda siyasi partiyi çatısı altında toplayan Ulusal İlerici Cephe adına yaptığı konuşmada; ulusal diyalogun oldukça zengin konuları içerdiğini ifade etti.

Bekdaş; vatan geleceği, selameti ve güvenliğinin tüm Suriyeliler açısından en önemli şey olması gereğine dikkat çekerken, ulusal egemenlik, bağımsızlık ve onurun yanında ulusal bütünlük ve beraberliğin kırmızı çizgi teşkil etmesi gerektiğini ekledi.

Suriye’nin tüm bu süre içinde maruz kaldığı yıkım ve terör eylemlerine kanun egemenliği ile karşı koyulması gereğini belirten Bekdaş; cephe içindeki partiler arasındaki ittifakın kayda değer sonuçlar verdiğini söyledi.

Baas Partisi’nin görüşü

Sosyalist Arap el-Baas Partisi Merkez Komite Üyesi Halil Meşhediye parti adına yaptığı konuşmada bölge ülkelerini, “Suriye’deki kriz devam ederse bölge ülkelerine olumsuz ve tehlikeli yansımaları olur” diye uyardı.

Meşhediye Suriye’ye silah ve milis akışına son verilmesi gereğine dikkat çekerek, krizin Suriyeliler tarafından ulusal ilke ve temeller altında çözülmesi önemini belirtti.

Bağımsız ulusalcılar

Halk Meclisi üyesi Milletvekili Muhammed Hayr el-Nadir bağımsız ulusalcı şahsiyetler adına yaptığı konuşmada, “Suriye, dünyanın sömürücü ve hegemonyacı güçleri tarafından başlatılan azgın ve kudurmuş bir savaşla karşı karşıya olduğunu” savundu.

Nadir, Suriye’nin parçalanmasının amaçlandığını, Suriye parçalanırsa bölgedeki tüm devletlerin bundan etkileneceğini söyledi.

Suriye’nin savaş planlarına karşı mücadelesinde azimli ve kararlı olduğunu belirten Nadir; halkın vatanı hedef alan bu planların iç yüzünü idrak edip orduyla el ele verdiğini ve Suriye’yi savunduğunu belirtti.

Gençlik Partisi

Adalet ve Kalkınma İçin Ulusal Gençlik Partisi Genel Sekreteri Pervin İbrahim, muhalif Ulusal Demokratlar Kitlesi adına yaptığı konuşmada; toplumun muhtelif kesimleri ve bileşenleri arasında ulusal diyalogun önemine dikkat çekerek, açık ve dürüst bir diyalogla krizin son bulabileceğine vurgu yaptı.

Pervin İbrahim; diyalogda en önemli koşulun eşitlik, karşılıklı saygı, dürüstlük ve şeffaflık olduğunu söyledi. Muhalif Barışçı Değişim Koalisyonu adına konuşan Fatih Camus; “ulusalcı muhalefetin diyalogu reddettiği” iddialarını çürütmek için grubunun foruma katıldığını söyledi.

Büyükelçiler de konuştu

Rusya Federasyonun Şam Büyükelçisi Uzmatullah Kulmuhammetov; forumun kapsamlı ulusal diyalog yönünde önemli bir adım teşkil ettiğini belirtti. Rus Büyükelçi, diyaloğun kapsamı ne kadar geniş olursa, çözüme katkısının da o kadar büyük olacağına işaret etti. İran’ın Şam Büyükelçisi Yardımcısı konuşmasında; halkların kendi sorunlarını dış müdahale olmaksızın kendi elleriyle çözmeleriyle vatanlarını daha iyi bir şekilde koruyabileceklerini, egemenliklerini pekiştireceklerini ve selamete ulaşabileceklerini söyledi.

Forumda konuşma yapan katılımcılar; sağlanan geniş katılıma dikkat çektiler.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.