SUÇ İTİRAFI NOTADA

Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde, ABD’li mevkidaşı Colin Powell ile vardığı mutabakatın ifşa olmasıyla AKP hükümetinin TBMM’nin onayı olmadan yabancı askerlerin...

SUÇ İTİRAFI NOTADA
15 Eylül 2013 Pazar 11:22

sucunitirafi

Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde, ABD’li mevkidaşı Colin Powell ile vardığı mutabakatın ifşa olmasıyla AKP hükümetinin TBMM’nin onayı olmadan yabancı askerlerin Türkiye’den geçişine izin vermiş olduğu da ortaya çıktı. Anayasa’nın 92. maddesinin açıkça ihlali olan bu durum, söz konusu mutabakatın teati edilmesi için Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne gönderdiği “nota”da yer alan tutanaklarda yer aldı.

Mazur görünme çabası

2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgali öncesinde AKP hükümeti ile ABD arasındaki pazarlıkların hangi boyutta olduğunu gösteriyor. “Mutabakatın teati edildiği nota”da yer alan ve Gül ile Powell arasında yapılan görüşmeleri kayda geçiren tutanaklar, AKP hükümetinin Anayasa’yı da ihlal ettiğini gösterdi. Tutanaklara göre Powell’ın eleştirilerine yanıt vermekte zorlanan Gül’ün, ABD’nin kendilerini mazur görmesi için dile getirdiği ve tezkerenin geçmemesinde iki tarafın da hatalı olduğu yönündeki ifade TBMM’nin saygınlığının yok sayıldığınını ortaya koyarken, “NILE timlerinin geçirilmesine izin verilmesi ve sağlanan diğer kolaylıklar Türkiye’nin iyi niyetini gösterir” yönündeki sözleri de Anayasa’nın açıkça ihlal edildiğinin itirafı. Çünkü, Anayasa’nın 92 maddesinde, “Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi TBMM’nindir” deniyor. Yine de tutanaklar, NILE timlerinin TBMM kararı olmadan Türkiye’den Irak’a geçtiğini gösteriyor.

Anayasa ihlali

Konuyu Aydınlık için değerlendiren dış polikita uzmanı Prof. Hüseyin Pazarcı, “Arama kurtarma grupları bunlar anlaşılan, yani asker demektir, geçirmişler. Hiçbir şekilde geçirmemesi lazım, Meclis’ten kendisine onay verilinceye kadar. Asker gönderdiklerinin teyidi var. O bir itiraf şeklinde kabul edilebilir, bu belgelerin aslı olduğu gerçekse tabii” dedi. Pazarcı, “Anayasa’ya aykırılık dolayısıyla, sorumlulularının soruşturulması, kovuşturulması ve gerektiğinde yargılanmaya kadar gitmesi olayıdır” dedi. Sürecin de Anayasa Mahkemesi nezninde işlemesi gerektiğine işaret eden Pazarcı, Cumhuriyet Başsavcılığının dava açabileceğini de dile getirdi.

Türkiye’yi dikkate almadı

Tutanaklarda dikkat çeken bir başka nokta ise, Gül’ün Türkiye’nin hassasiyetlerini, “ABD basınının Türkiye’yi küçük düşürücü hareketlerinden Türk halkı büyük rahatsızlık duymaktadır. Türkiye’nin başkalarının toprağında gözü yoktur. Kerkük ve Musul konusunda kamuoyu hassastır. Musul ve Kerkük’ün güvenliği hususunda ABD’nin verdiği söze güveniyoruz. Peşmergelerin girişebilecekleri eylemler demografik yapıda değişikliğe yol açabilir, dikkatli olunması gerekir. Irak’ta Lübnanlaşma ve Filistinleşme tehlikesi göz ardı edilmemelidir” ifadeleri oldu.

BAHADIR SELİM DİLEK


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.