Sporumuzun beyefendisi

Bütün renkler yasta!

Sporumuzun beyefendisi
15 Ağustos 2014 Cuma 09:06

Türk futbolu, Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’yı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyor. Seba’nın büyüklüğünü, birbirine son derece düşman olan camiaların, bu haberden sonra bir araya gelmesinden de anlayabiliyoruz

Süleyman Seba, Beşiktaş tarihininin en önemli başkanlarından, Türk sporunun en değerli yöneticilerinden biriydi. Sergilediği seviyeli duruş ve aldığı mantıklı kararlarla bu ünvanı çoktan hak etmişti. Beşiktaş başkanlığı serüvenine 1984 yılında başlayan Seba, âşık olduğu Siyah-Beyazlı ekiple, 5 Süper Lig, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 4 Türkiye Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası kaldırdı 16 yıllık başkanlık döneminde. Bu kupaların haricinde, Seba’nın döneminde kulüp, başarıyı gelenekselleştirmiş ve her daim şampiyonluk mücadelesi içinde olmuştur. 16 yıllık bu süreç içinde Beşiktaş’ın şampiyonluk mücadelesinde olmadığı sezon, yok denecek kadar azdır.

FARK YARATTI

Ancak, bu üstün başarılar bile Süleyman Seba’yı anlatmaktan çok uzaktır. Seba, öncelikle beyefendiliği şiar edinmiş, centilmenliğin ülke futbolunda hüküm sürmesine çalışmış bir spor adamıydı. Günümüzde takımların arasındaki gerginliğe, yöneticilerin yaptığı birbirinden gereksiz açıklamalara ve sataşmalara baktığımız zaman, Seba’nın değeri çok daha net anlaşılacaktır. Her büyük takımın şampiyonluğunda rakibi tarafından şaibe arandığı şu günlerde, Seba’nın 1987 yılında sarf ettiği “Şerefli ikincilik” kavramı son derece değerli ve önemlidir. Seba, bu sözü sarf ederek, çok büyük bir olgunluk göstermiştir ve rakiplerine bakmak yerine, “Biz nasıl daha iyi oluruz?” sorusunu sorarak eşi benzeri Türk sporunda sık görülmeyen bir ilkeliliğe imza atmıştır.

ÖZKAYNAK DÖNEMİ

Seba, ilkeli yöneticilik yapmasının yanı sıra, Türk spor tarihinin en başarılı yöneticilerindendir. Bugünlerden bütün Türk kulüplerinin muzdarip olduğu altyapıdan oyuncu yetiştirememe sorununu Beşiktaş adına bir dönem için bitirmeyi başarmış ve Beşiktaş, neredeyse bütün ilk 11’ini altyapıdan almaya başlamıştır. İlk dönemlerde Ziya Doğan ve Samet Aybaba gibi altyapıdan yetişmiş veya çok genç yaşta takıma transfer edilmiş oyuncuları cesaretlendiren Seba, daha sonra ise, Türk futbol tarihine damga vurmuş bir kadroyu Gordon Milne’in de yardımıyla sahalara kazandırmıştır. Altyapılara verilen önem ve efsane altyapı hocası Serpil Hamdi Tüzün’ün desteğiyle, halen tezahüratlara konu olan, Beşiktaş taraftarının asla ve asla unutmadığı Metin-Ali-Feyyaz üçlüsü, orta sahanın dinamosu Rıza Çalımbay, defansın bel kemiği Gökhan Keskin ve Ulvi Güveneroğlu gibi isimler altyapıdan takıma kazandırılmıştı. Bu kadro, halen Beşiktaş tarihinin en iyisi olarak gösterilir ve üç tanesi üst üste olmak üzere 5 senede 4 şampiyonluk kazanmıştır. Bu ülkenin yetiştirdiği en büyük yıldızlardan biri olan Sergen Yalçın da Seba döneminde altyapıdan takıma gelmiştir.

FUTBOLCULUK KARİYERİ

Süleyman Seba, aynı zamanda başarılı bir futbolcudur. Futbolculuk döneminin tamamını Beşiktaş’ta geçiren Süleyman Seba, 1946-54 yılları arasında Siyah-Beyazlı kulüpte forma giymiş ve 184 maçta 44 golün altına imzasını atmıştır. Ayrıca, yıkılan İnönü Stadyumu’nda atılan ilk golün sahibi de Süleyman Seba’dır.

MEMUR BAŞKAN

Bu günlerde gördüğümüz iş adamı, müteahhit başkanlar, yani, bankalarda milyon dolarları olan başkanların aksine Seba’nın Beşiktaş başkanı olduğu dönemde cebinde birikmiş beş kuruş parası yoktu. En nihayetinde Süleyman Seba, Beşiktaş’ta futbol oynamış, bu renklere gönül vermiş bir memurdu. 1963 yılında Beşiktaş’ta yöneticilik yapmıştı ve başkan olmayı aklının ucundan bile geçirmiyordu. Ama, bir başka efsane ‘Baba’ Hakkı Yeten, aslında kulübü ona emanet etmişti. Baba Hakkı’nın yanında Beşiktaş’ı daha da iyi tanıyan ve özümseyen Seba’dan 1984 yılında başkan olması istendi. Seba da, Beşiktaş’ın yardımına her zaman koşacağı için bu teklifi kabul etti. 16 yılın sonunda ise Seba’nın hiçbir şeyi yokken başkanı olduğu Beşiktaş’ın başta Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı, Kamp Tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli Tesisleri, Beşiktaş Koleji olmak üzere sayısız somut geleceği vardı. Bütün spor yöneticilerinin örnek alması gereken başlıca isim olarak, hayata gözlerini yumdu ve bütün futbol kamuoyunu üzüntüye boğdu. Ama, Seba gibiler hiçbir zaman gerçekten ölmez. Türk futbolu onu asla unutmayacak, onun asla bizi unutmadığı gibi...

‘SEBA DURUŞU, BEŞİKTAŞ DURUŞUDUR’

Hayatını kaybeden Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba için Beşiktaş Jimnastik Kulübü Nevzat Demir Tesisleri’nde saygı duruşu ve anma töreni yapıldı. Bahsi geçen törene; İkinci Başkan ve Futbol Şubesi Başkanı Ahmet Nur Çebi, teknik heyet, futbolcular ve tüm tesis çalışanları katıldı. Çebi futbolculara, “Beşiktaşımız’ın elinde olan her şey, tesisler dahil, özellikle Beşiktaş duruşu dediğimiz kişilikli duruş şeklinin de gerçek sahibi kendisidir. Kendisinin bu kulüpte çok hakkı var. Dolayısıyla ona çok borcumuz var çocuklar... Bu borcumuzu çalışarak ve başarılı olarak ödemek zorundayız. Hep beraber birlik ve beraberliğimizi ona gösterdiğimiz takdirde, o bizi görecektir. Başarılı olduğumuz takdirde ancak orada o şekilde rahat edecektir. Mekanı cennet olsun. Sizlerden çok çalışmanızı ve başarılı olmanızı istiyorum. Hepimizin başı sağolsun...” dedi.

MEHMET ÖZDİLEK: ÇOK ÖZEL BİR ADAMDI

Beşiktaş’ın unutulmaz 10 numaralarından Mehmet Özdilek de Süleyman Seba’nın vefatıyla ilgili duygularını Aydınlık okurlarına şu ifadelerle paylaştı: ‘’Ben yurtdışındaydım dün geldim. Bu haberle yıkıldık hepimiz. Son sürecini yakından takip eden bir insan olarak çok üzüntülüyüm. Hayatımın hemen hemen 3’te 2’lik bölümde var olan çok çok değerli başkan demeyeceğim ailemizin en değerli bireyini kaybettik. Benin için çok özel bir adamdı dolayısıyla aileden birini kaybetmiş kadar çok üzüntülüyüm. Tüm futbol ailesine baş sağlığı diliyorum.’’

‘BEŞİKTAŞ İÇİN HERŞEYİ YAPARDI’

Beşiktaş’ın efsane isimlerinden Rıza Çalımbay, Süleyman Seba’nın vefatının ardından Aydınlık’a şöyle konuştu: “Öncelikle çok üzgünüz. Herkesin örnek alması gerken birisiydi. Ben hayatımda 6 şampiyonluk yaşadım, bunun 5’inde Süleyman Seba ile birlikteydik. Bu sebeple benim için ayrı bir yeri vardır. Disiplinli, insana değer veren, saygı gösteren ve saygı duyulan bir insandı. Süleyman Seba ile şampiyonluklar da kaçırdık. İyi, kötü günlerimiz oldu. Ancak kesin olan birşey vardı ki; o da başarıydı.” Süleyman Seba ile 1986 yılında yaşadığı bir olayı unutmadığını belirten deneyimli teknik adam, Seba’nın Beşiktaş için yapmayacağı şey olmadığını belirterek, “1986 yılında şampiyonluk maçına çıkarken, Trabzon’a gitmemiz gerekiyordu. Başkan o döneme kadar hiç uçağa binmemişti. Sevmiyordu. Ancak söz konusu Beşiktaş olunca uçağa da bindi. Başkan’ın bu tavrı beni etklemişti. Bu durum gösteriyor ki O’nun Beşiktaş için yapmayacağı şey yoktu” dedi.

MİLNE, SEBA İÇİN İSTANBUL’DA

Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın 16 yıllık başkanlık döneminde 6.5 yıl çalışan ve Siyah-Beyazlı camiaya 3 şampiyonluk yaşatan efsane teknik direktör Gordon Milne, dün gece cenaze için İstanbul’a geldi. Bugün yapılacak cenaze törenine katılacak olan İngiliz hoca, daha sonra yeniden İngiltere’ye dönecek. Gordon Milne, vefat haberini dönemin yöneticisi Erhan Solu’dan öğrenmişti. İngiliz çalıştırıcı, “Türkiye, muhteşem bir insanını kaybetti. Acım çok büyük” ifadelerini kullandı.

STADIN İSMİ DEĞİŞEBİLİR

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Süleyman Seba’nın vefatı hakkında D Smart’a yaptığı açıklamada Seba’nın adının yeni stada verilebileceğini söyledi. Fikret Orman, “Vodafone ile konuşacağız. Bu stada Süleyman Seba’nın adını vermek istiyoruz. Yönetim Kurulu’nda da konuşacağız, isteğimiz bu yönde. Süleyman Seba’nın ismi ile yanyana olmak her sponsora katkı sağlar.” Beşiktaş ile sponsor Vodafone arasına yapılan anlaşmada Siyah-Beyazlı kulübün ismi değiştirmesi şeklinde bir madde yok. Bu nedenle siyah beyazlı kulüp yeni bir yol geliştirdi. Yapılacak olan Beşiktaş Üniversitesi’nin adı ‘Beşiktaş Kabataş Süleyman Seba Üniversitesi’ olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.