'Soykırım' siyasi hedefler için kullanıldı

Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne ait 'Uluslararası Hukuk Dergisi' AİHM'nin Ermeni Soykırımı ile ilgili kararı için 'Mahkeme haklıdır' dedi Dünyaca bilimsel çalışmalarıyla bilinen Cambridge Üniversitesi...

'Soykırım' siyasi hedefler için kullanıldı
29 Aralık 2013 Pazar 09:57

perincek

Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne ait 'Uluslararası Hukuk Dergisi' AİHM'nin Ermeni Soykırımı ile ilgili kararı için 'Mahkeme haklıdır' dedi

Dünyaca bilimsel çalışmalarıyla bilinen Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin yayın organlarından "Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk Dergisi" AİHM'nin İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek lehine verdiği kararla ilgili bir yazı yayımladı.

Derginin resmi internet sitesinde yer alan haberde, kararın İsviçre kurumlarının "tek fikir diktatörlüğü" yaratan yaklaşımının sorunlu olduğu vurgulandı. Üç ayda bir yayımlanan dergi, yıllık özel sayısıyla önceki yargı yılında alınan kararları eleştirel bir şekilde değerlendirerek okurlara sunuyor.

'Soykırım siyaset silahı olarak kullanıldı'

"Perinçek-İsviçre Davası'nda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı: Soykırım kavramını hukukla sınırlama" başlıklı makalede davanın özetine yer verildi.

Yazının "Yorumlar" başlıklı sonuç bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

'İsviçre'nin yaklaşımı sorunluydu'

"Mahkemenin (AİHM) kararı son derece haklıdır. İsviçre kurumlarının 'tek fikir diktatörlüğü' yaratan yaklaşımı gerçekten sorunluydu. Tek bir fikri diğer tüm fikirlerin üzerine yerleştiren, farklı fikirleri suç ilan eden ve her türlü tartışmayı önleyen bir sistemdi. Mahkemenin doğru bir şekilde hatırlattığı gibi, rahatsız eden veya şoke edici fikirler de yasaların tam korumasını hak ediyor.

Temelsiz, uygunsuz ya da değersiz saysak bile fikirler tartışma konusu olmalıdır, kör bir baskı uygulamasına maruz kalmamalıdır.

Gerçekten, Mahkeme'nin devamlı vurguladığı gibi, 'Bu, çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gereğidir. Bunlar olmaksızın 'demokratik toplum' olamaz.' Mahkeme bize aynı zamanda 'soykırım kavramını hukukla sınırlama' gerekliliğini hatırlatmıştır.

'Soykırım' kavramı, farklı hedeflere hizmet amacıyla ve bir propaganda ve siyaset silahı olarak kullanılmıştır. Kötüye kullanılmış, istismar edilmiş ve lekelenmiştir.

Unutulmamalıdır ki, 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ile tanımlanan soykırım suçu 'bir milli, etnik, ırki veya dini bir grubu, tümüyle veya kısmen yok etme niyeti' gerektirmektedir.

'Nefret söylemi oluşturulmamalı'

Bir suçun boyutu ya da iğrençliği, onun soykırım oluşturduğunu kanıtlamaya yeterli değildir. Soykırıma dair hukuki tespit bundan bağımsız yapılmalıdır.

Ermeni halkı tarafından acı bir şekilde yaşanan ve 'Büyük Suç' olarak adlandırılan olaylar soykırım olabilir. Bu tespiti yine de bir mahkeme yapmalıdır. Bu durumda dahi, bu tespitin geçerliliği hakkında fikir ayrılıkları hoşgörülebilmelidir. Sınır, nefret söylemi oluşturulmamalıdır. Soykırım, her şeyin ötesinde hukuki bir yorumdur."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.