Soma'da iş cinayeti

Genelkurmay'dan kurtarma timi Genelkurmay Başkanlığı, 15 uzmandan oluşan bir arama kurtarma ekibini Soma'ya yönlendirdi. Gül'den seferberlik talimatı Cumhurbaşkanı Abdullah...

Soma'da iş cinayeti
13 Mayıs 2014 Salı 14:47

somaiscinayeti34

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Soma kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı en az 200-300 işçinin madende mahsur kaldığını açıkladı. Atçı hastaneye 10 işçinin kaldırıldığını bunlardan üçünün öldüğünü duyurdu.

Soma'daki bir kömür ocağında meydana gelen patlama nedeniyle çok sayıda işçi yerin 2 kilometre altında mahsur kaldı.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 10 işçiden üçünün hayatını kaybettiğini söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkiisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

yildizisci201

İŞTE TAYYİP ERDOĞAN’IN KAÇIŞ GÖRÜNTÜLERİ

TAYYİP ERDOĞAN KORKUDAN PLAKASINI SÖKTÜ KAÇTI

TAYYİP ERDOĞAN SOMA’DAN KAÇTI

BU TEKME HEPİMİZE!

TAYYİP ERDOĞAN YURTTAŞI YUMRUKLADI! İŞTE O ANLAR

TGB ACİL YARDIM HEYETİ SOMA'DA!

TAYYİP ERDOĞAN: ÖLEN İŞÇİ SAYISI 232'YE YÜKSELDİ

İŞÇİ, SOMA İÇİN SOKAĞA ÇIKIYOR

SOMA'DAKİ İŞÇİDEN ÇARPICI AÇIKLAMA

500 İŞÇİ 20 GÜN YAŞARMIŞ!

MADEN ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

ZONGULDAK'TA MADEN GÖÇTÜ

ANKARA'DA SOMA PROTESTOSUNA POLİS SALDIRISI

BAŞBAKANLIK ULUSAL YAS İLAN ETTİ

MADENCİ CAN DERDİNDE TRT YEMEK DERDİNDE

KEMAL YILDIZ 15 YAŞINDA MADENDE

KILIÇDAROĞLU'NDAN SOMA AÇIKLAMASI

SOMA'DAKİ İŞÇİDEN ÇARPICI AÇIKLAMA

MERAK EDİLEN SORU ‘İÇERİDE KAÇ KİŞİ VAR?’

MADEN FACİASI GAZETE MANŞETLERİNE BÖYLE YANSIDI

18 SAAT SONRA GELEN UMUT

ÖLÜM MADENİNDEN BÖYLE KURTULDULAR

SOMA’DAKİ MADEN FACİASINDA YANIT BEKLEYEN SORULAR!

ORHAN KURAL: KARBONMONOKSİTTEN ÖLÜM GÜZEL ÖLÜMDÜR

SİYASETÇİ VE ÜNLÜLERDEN SOMA FACİASI İÇİN AKP'YE TEPKİ!

SOMA'DAKİ YANGINLA İLGİLİ ÖNEMLİ İDDİA

MADENCİ MADENDE MAHSUR TAYYİP ŞOV PEŞİNDE

MADEN FACİASINI DUYDU, KONSERİ YARIDA KESTİ!

AKP’Lİ BURHAN KUZU’DAN ŞOK TWEETLER

METİN FEYZİOĞLU'NDAN SOMA AÇIKLAMASI

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN: SOMA’DA 157 ÖLÜ VAR

TGB, SOMA İÇİN NÖBETTE

AFAD ÖLÜLERİ Mİ KAÇIRIYOR?

ŞAMİL TAYYAR’DAN ÇILDIRTAN AÇIKLAMA!

KURTULAN İŞÇİ: İÇERDE SAĞ YOK 

AKP Milletvekili'nden açıklama

AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise önce NTV'ye yaptığı açıklamada yangında ölen işçi sayısının 20 olduğunu öne sürdü. Muzaffer Yurttaş daha sonra Ulusal Kanal'a yaptığı açıklamada, 20 ölü açıklamasının yanlış olduğunu söyledi. Yurttaş, 4 ölü ve biri ağır olmak üzere 17 yaralı olduğunu söyledi.

Temiz hava veriliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu an ölen işçi sayısı hakkında kesin bir rakam veremeyeceklerini, Soma'ya giderek olay yerinde incelemeye yapacağını belirti. Bakan Yıldız ayrıca göçüğün altına temiz hava verildiğini söyledi.

Maden-İş'ten 5 ölü açıklaması

Maden İşçileri Sendikası(Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul ise yangında ölen işçi sayısını 5 olarak açıkladı. Nurettin Akçul, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Bilinen ölü sayısı 5 şu ana kadar. Yer altında yüzün üzerinde arkadaşımız var. Vardiya değişimi sırasında oluyor olay. Elektrik trafosu patlaması, bu yangına sebep olmuştur. Göçük vardır. Durum iç açıcı değil.Bütün tedbirler alınmış durumda. Ambulanslar oraya yığılmış durumda. Yerin altı tabi göremiyorsunuz, sonucunu hakikaten merak ediyoruz.

Şu anda yer üstünden olduğu kısım, 200 metrenin altında ama iki kilometre falan yol yürüyüp öyle yürüyorlar. 1-2 kilometre arasındaki arkadaşlar yer altındalar. Haberalınamayan arkadaşlarımızda onlar. Ülkemiz dünya birincisi bu konuda. Her ne kadar da bunları dillendirsek de alınan tedbirler buna yetmiyor. Bir trafo nelere mal oluyor. Özellikle bu firma bu konuda çok duyarlı bir firmaydı. Ben de çok üzgünüm bu manada. Kesin bilgilere sahip olmadığımız için bir şey diyemiyorum."

AKP'li Yurttaş önergeyi reddetmişti

Soma'da 300 işçinin mahsur kaldığı ve ard arda ölüm haberlerinin geldiği kazada 4 işçinin hayatını kaybettiği, 17 işçinin yaralandığı haberini AKP'nin Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş verdi. Oysa Yurttaş çok değil iki hafta önce TBMM'de yaptığı konuşmada Soma'da maden kazalarıyla ilgili araştırma önergesine karşı çıkmıştı. 29 Nisan'daki o konuşmasında AKP'li Yurttaş, "Soma'daki firmalar, iş kazalarını önlemek için mevzuatın istediği tüm önlemleri almasına rağmen işin doğası gereği tehlikeli ve ağır işlerde zaman zaman istenmeyen kazalar olmaktadır" ifadesini kullanmıştı.

TBMM Twitter hesabından önergeyi böyle duyurulmuştu:

tbmm-tweet

Genelkurmay'dan kurtarma timi

Genelkurmay Başkanlığı, 15 uzmandan oluşan bir arama kurtarma ekibini Soma'ya yönlendirdi.

Gül'den seferberlik talimatı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ile yangın hakkında görüşüt. Abdullah Gül, Abdurrahman Savaş'a devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

İşletmenin açıklaması

Manisa Soma'da gerçekleşen elim kazayla ilgili Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, patlamaya ilişkin inceleme ve araştırma yapıldığı belirtilerek, "Manisa Soma'da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz" ifadelerine yer verildi.

Futbol kulüplerinden açıklamalar

Galatasaray Kulübü, Soma'daki bir kömür ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden yurttaşlarımız için başsağlığı mesajı yayınladı.

Mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Soma'daki bir kömür ocağında meydana gelen patlama nedeniyle 3 yurttaşımızın hayatını kaybettiğini, çok sayıda yurttaşımızın da madende mahsur kaldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Müessif kazada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kurtarma çalışmalarının sevindirici haberlerle tamamlanmasını yürekten temenni ediyoruz."

Fenerbahçe Kulübü, de Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasıyla ilgili "Milletimizin başı sağolsun" başlıklı mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonrasında bazı madencilerimizin hayatını kaybettiğini ve bazılarının ise mahsur kaldığı haberini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Şehit olan madencilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerken, mahsur durumda bulunan madencilerimizin ise bir an önce sağ salim kurtulmasını temenni ederiz."

AFAD'dan açıklama

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD), faciayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada facia sonucu 17 işçinin hayatını kaybettiği, 11 işçinin yaralandığı, 200'ün üzerinde işçinin de madende mahsur kaldığı belirtildi.

Şahin Mengü'den değerlendirme

Eski CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Manisa'nın Soma ilçesindeki madende yaşanan facia ile ilgili Aydınlık'a değerlendirmelerde bulundu. Şahin Mengü, yaşanan facianın özelleştirme politikalarının sonucu olduğunu söyledi. Mengü, "Türk madencisinin çalışma koşullarını en acı bir şekilde ortaya koyan bir olay. Türk işçisini özelleştirmeye terk edenler bunun sorumlusudur. Ölü sayısının artması olası. Bir insan olarak, eski bir Manisa milletvekili olarak üzgünüm" şeklinde konuştu.

Çalışmalara ara verildi

Soma'da arama ve kurtarma çalışmaları sürerken zaman zaman korbondioksit oranın yükselmesi ve bazı yerlerde duman yükselmesi yüzünden ekipler dışarı çıkarıldı.

Madendeki dumanı tahliye etmek için oksijen verilirken, kurtarma çalışmalarına 02.30 sularında ara verildi. Oksijen seviyesinin yükselmesinin ardından ekiplerin yeniden madene gireceği bildirildi.

Çalışmalar tekrar başladı

Bir saatlik aranın ardından 03.30'da arama-kurtarma çalışmalarına yeniden başlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.