Sizi millet süpürüyor

Türkiye'yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından vatandaşlar Türkiye çapında tepkilerini göstermek için sokağa döküldü. İstiklal Caddesi'nde toplanan binlerce kişi "Hırsız var" sloganıyla AKP'ye tepkisi gösterdi....

Sizi millet süpürüyor
28 Aralık 2013 Cumartesi 16:04

milletsupur

Türkiye'yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından vatandaşlar Türkiye çapında tepkilerini göstermek için sokağa döküldü. İstiklal Caddesi'nde toplanan binlerce kişi "Hırsız var" sloganıyla AKP'ye tepkisi gösterdi. Polis sert müdahalede bulunduğu direniş gece geç saatlere kadar devam etti.

Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine İstiklal Caddesi'nde biraraya gelen binler, Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Fransız Konsolosluğu önünde toplanan kitlenin Taksim'e çıkmasına izin verilmedi. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'na girişler kapatıldı. Yurttaşlar, Taksim Meydanı'na çıkmak için direnince polisin sert müdahalesine maruz kaldı. TOMA'dan sıkılan tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombasıyla İstiklal Caddesi adeta savaş alanına döndü. Bazı gruplar ise polise havai fişek atarak karşılık verdi. Polisin plastik mermi sıktığı sırada bir genç kalabalığın içinde öne çıkarak "Tayyip'in oğluna sık" diyerek tepki gösterdi.

Müdahalenin ardından İstiklal Caddesi'ndeki ara sokaklara dağılan vatandaşlara TOMA'larla içine gaz karıştırılan tazyikli su sıkıldı. Yurttaşlar sık sık "Dik dur eğilme hırsızlar seninle", "Güle güle Tayyip", "Her yer Taksim her yer direniş", "Faşizme karşı omuz omuza" "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk" sloganları attı. İstiklal Caddesi'nin her noktasında "Hırsız var" diye sesleri yankılandı. Cadde üzerinde sık aralıklarla barikat kuruldu.

Polisin yürüyüşü engellemesi üzerine Taksim Dayanışması'ndan bir yetkili polis amiri ile konuştu. Polis amiri valiliğin emri nedeniyle yürüyüşün yapılamayacağını söyledi. Temsilci ise "Demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Bunun için kimse ile pazarlık yapmayacağız. Yolsuzluğa dün de karşı çıktık. Yarın da karşı çıkacağız" dedi.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hasan Kılıç Baro'ya bildirilen gözaltı sayısı 31 kişi olduğunu açıkladı. Sivil polislerin yerlerdeki gaz fişeklerini toplaması dikkat çekti.

'AKP ve Cemaat aynı BOP'un soyu'

İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyeleri İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı önünde AKP ve Cemaati protesto etti. AKP merkezli yolsuzluk soruşturmasına ithafen ellerinde dolarlı ayakkabı kutuları taşıyan kitle, taşıdıkları süpürgelerle de hem AKP'yi hem de Cemaati 'süpüreceklerini' haykırdı.

'Hükümet istifa', 'Her yer rüşvet her yer yolsuzluk', 'Güle güle Tayyip', 'Fethullahçı çete dağıtılacak', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' gibi sloganların ağırlıkta atıldığı eylemde, İstiklal Caddesi boyunca yankılanan 'Hırsız var' çığlıklarına da eşlik edildi.

İşçi Partisi (İP) adına açıklama yapan İstanbul İl Başkanı Osman Bilge Kuruca, "Bütün halkımızı iktidara karşı, Fethullahçı Gladyo'ya karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Mahallelerindeki halkımızı, işçilerimizi, öğrencilerimizi hükümete karşı ve Gladyo'ya karşı harekete geçmeye, göreve çağırıyoruz" dedi.

'AKP Türk halkına operasyon yaptı'

TGB Genel Sekreteri Mustafa Sevim de yaptığı açıklamada, "AKP yolsuzluğun dibine kadar batmıştır. F tipi cemaat AKP'den daha da yolsuzdur. Yine F tipi cemaat Amerika'ya göbekten bağlıdır ve devlete operasyon yapmaktadır. Ama AKP, Amerika'ya daha da çok bağlıdır. AKP, Türk milletine, Türk ordusuna ve Türk halkına operasyon yapmıştır. Yapmaya da devam etmektedir. Kısacası; ikisi de aynı BOP'un soyudur" diye konuştu.

ABD'nin tüm unsurlarının ülkeden silininceye kadar mücadele edileceğini vurgulayan Sevim, şöyle devam etti: "Haziran ayında 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' demiştik. Yolun yarısına geldik bile. Yıkıldılar, çöktüler, birbirlerine girdiler. Nasıl bir gemi batarken önce fareler terk ederse, şu anda farelerin hepsi bu BOP gemisini terk etmiş durumdalar. Geri kalan yarısında ise bize düşen şey, Türk milletini iktidara getirmektir. Daha çok mücadele ederek, bu sülükleri yurdumuzdan atacağız."

Binlerce Ankaralı AKP il binasına yürüdü

Binlerce Ankaralı, büyük rüşvet operasyonu ile yolsuzlukları ortaya çıkan hükümeti istifaya çağırdı. Ankaralılar "3 bakan yetmez hükümet istifa" sloganı attı.

Ankaralılar, hükümeti protesto etmek için İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği ve Türkiye Liseliler Birliği'nin çağrısıyla Güvenpark'ta toplandı. "Hükümet İstifa" pankartı açan binlerce kişi AKP İl Başkanlığı binasına yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık "Hükümet istifa", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Hırsız var" sloganları attı. Meşrutiyet Caddesi üzerine gelindiğinde ayakkabı kutularını yola koyan esnaf da "Bizim kutularımız boş" diyerek eyleme destek verdi.

Başbakan'ın istifa dilekçesi

AKP il binası önüne gelindiğinde çevik kuvvet ve TOMA'larla kitlenin önünü kesti. Tayyip Erdoğan imzalı istifa dilekçesini AKP il binası önüne bırakmak isteyen TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'i polis engelledi. Bunun üzerine Cengiz, Erdoğan imzalı istifa dilekçesini TOMA'ya astı.

İstifa dilekçesinde ise şu ifadeler yer aldı: "Ben Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. ABD'nin Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren, mazlum milletleri yıkıma götürmek, birbirine düşürmek için uyguladığı planların taşeronluğunu üstlendim. Suriye halkına zulmeden teröristlere Türkiye'nin ev sahipliği yapmasını sağladım. TSK'ya ve Türkiye'nin milli kuvvetlerine karşı yürütülen Ergenekon tertibinin savcılığını üstlendim. Abdullah Gül ve F tipi Gladyo'yla birlikte çalıştım. Türkiye emekçilerinin haklarının bir bir ellerinden alınmasını, kölelik düzenine mahkum olmalarını ben sağladım. Hakkını arayan emekçiye, öğretmene, mühendise, gazeteciye, öğrenciye açıktan savaş ilan ettim. Haziran'da haklı taleplerle ayağa kalkan halka karşı polise müdahale talimatını ben verdim. İnsanların ölmesinde sorumluluk sahibiyim. Hepsi emperyalist merkez ABD'nin bana verdiği görevleri yerine getirebilmek içindi. İşlediğim tüm bu suçlar karşısında yürüttüğüm TC Başbakanlık görevinden istifa ediyorum."

İzmir AKP'ye yürüdü

Halk yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna tepki göstermek için İzmir'de de sokağa döküldü. 'Bakanlar yetmez hükümet istifa' sloganları atan yurttaşlar ellerinde bayraklarla AKP Konak İlçe Binası'na yürüdü.

İzmir, Alsancak'ta toplanan binlerce kişi 17 Aralık'ta başlayan ve yankıları süren yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna karşı hükümeti protesto etti. Eyleme, sendikalar, partiler, sivil toplum kuruluşları ve öğrenci örgütleri destek verdi. Ellerinde bayraklarla AKP Konak İlçe Binası'nın bulunduğu Basmane Meydanı'na doğru yürümeye başlayan yurttaşlar, 'Hırsız var', 'Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk', 'Üç bakan yetmez, Tayyip istifa', 'Gaz yedik, jop yedik, haram yemedik' sloganları attı. Kitle Halk Bankası önünde de tepkilerini gösterdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.