Sınır illeri savaşa karşı -(TAMAMI)

Türkiye’nin sınır illerinden savaşa karşı sesler yükseliyor. AKP’nin Suriye konusundaki politikalarına her kesimden büyük tepki var

Sınır illeri savaşa karşı -(TAMAMI)
29 Ağustos 2013 Perşembe 18:01

AKP’nin Suriye konusundaki savaş politikasına ve bir ABD müdahalesine Antakya sokaklarında vatandaşların büyük tepkisi var. Vatandaşlar AKP’nin Suriye konusundaki savaş politikasındaki tutumunu son derece yanlış ve iki halkın birbirine kırdırılması anlamına geldiğini söylüyorlar. Vatandaşların tepkileri şöyle:

Fuat Ocak: “Neden Müslüman Müslümanın kanına girmekte, neden Müslüman Müslümanı öldürmektedir. Büyüklerimiz bunun bir cevabını vermelidir.”

Nadir Akyürek: “Hem biz merkezde bulunuyoruz. Bizi savaş etkileyecektir. Suriyeliler vatanlarına dönsün hem biz hem onlar rahat etsin. Ben savaşı istemiyorum.”

Refik Sürmeli: “Nasıl Azerbeycan için iki devlet bir milletiz deniliyor, biz de Suriye için diyoruz, iki devlet tek milletiz diyoruz. Kesinlikle bu savaş politikası yanlıştır. Esnaf olarak mağdur olduk. İki veya üç sene önce çok güzel işlerimiz vardı. Yevmiye ile çalışıyoruz. Zorla ekmeğimizi kazanıyoruz. ABD 15 bin kilometreden gelip, hakimiyet kurmaya çalışmaktadır. Bunu onaylamıyoruz. Biz halk olarak savaşı kabul etmiyoruz. İnşallah olmayacaktır. Bunların güçleri yetmiyecektir. Erdoğan’ın bu politikası kesinlikle yanlıştır. Halkı düşünüyorsa bu politikadan vazgeçsin. Bir parça petrol ve rant için masum insanların kanına giriyorlar. Bir halk olarak artık, oradaki kadınları, çocukları düşünelim ve savaşa karşı çıkalım diyorum.”

‘Yüzüne bakabileceğimiz komşumuz kalmadı’

AKP Hükümeti’nin Suriye’ye karşı savaş politikalasını Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Ali Yeral da değerlendirdi. Yeral, komşularımız içinde yüzüne bakabileceğimiz kimsenin kalmadığını, Rusya, İran, Irak ve son günlerdeki Suriye ile savaş haline girilmesinin anlaşılmaz olduğunun altını söyledi.

Yeral değerlendirmesinde, “Savaş tezkeresinden bahsediliyor, Suriye’nin istilasından bahsediliyor. Hem biz Alevi, hem Sünni kardeşlerimizin, hem de Hıristiyan, Ermeni vatandaşlarımızın, öz akrabaları bulunmaktadır. Komşu ve kardeş Suriye’ye bölünmüş ailelere ne diye savaş açacağız? Kimin hatırına, Amerika’nın gül hatırı için mi savaş ilan ediyoruz? Büyük İsrail Siyonistler için mi, kardeş ülkeyi, amcaoğullarımızı bombalayacağız” dedi.

31 Ağustos’ta ‘Savaşa Hayır’

İşçi Partisi Hatay il başkanı Bülent Sakuçoğlu, hükümetin son günlerde savaş kışkırtıcılığı yaptığının altını çizerek şunları söyledi. “Son günlerde hükümet ve emperyalist güçlerin savaş kışkırtıcılığı ve müdahaleyi dillendirmeleri, Antakya’da Savaşa karşı Kardeşlik Platformu gerekli çalışmaları yapmaktadır. Gençlerimiz bildiri dağıtmakta, afişler asmakta ve halktan büyük destek görmektedir.

Olumlu tepkiler almaktayız. Ayrıca 31 Ağustos Cumartesi günü Saat: 17.00’de Atatürk parkında “Suriye’ye savaşa hayır” kitlesel basın açıklaması Antakya halkı ile gerçekleştirilecektir. Olası bir savaşın bölgeyi kan gölüne ve göz yaşına boğacağını halka anlatacağız. Tüm Hatay halkını bu kitlesel basın açıklamasına katılmasını bekliyoruz” dedi.

‘Emperyalist savaşa hayır’

Emekli-Sen İskenderun Şube yönetimi adına Halit Katkat 1 Eylül Dünya Barış günü ile ilgili AKP’nin Suriye’ye savaş açmasına karşı olduklarını ve emperyalizmin uğruna savaşa halkın sürüklenmesini doğru bulmadıklarını belirten bir açıklama yaptı. Katkat, Suriye’nin Büyük Ortadoğu Projesinin uygulanmasına karşı direndiği için Suriye’ye saldırıldığını ifade etti.

‘Sanık ilan ettiler’

Katkat açıklamasında, “Emperyalist merkezler ile içinde Türkiye’nin de bulunduğu bölgedeki işbirlikçileri, katliamı aydınlatmak ve gerçek faillerini ortaya çıkarmak için, uluslar arası hukuk mekanizmaları işletilip, kimin yaptığı belirlenmeden, peşin hükümle Suriye yönetimini sanık ilan ettiler ve Suriye’ye saldırı planlarını yüksek sesle seslendirmeye başladılar.

Kimseyi kandıramazsınız, amacı Büyük Ortadoğu Projesinin uygulanmasına engel çıkaran Suriye yönetimini bertaraf etmek ve yerine kukla yönetim kurmaktır” dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.