ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜYÜZ -(TAMAMI)

Tasfiye halindeki Özel Görevli Mahkemenin verdiği kararın, toplum nazarında hiçbir anlam taşımadığına işaret eden yurtseverler, milletin hükmünü tertiplerin en başında verdiğini ve mafya-gladyo-tarikat...

ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜYÜZ -(TAMAMI)
06 Ağustos 2013 Salı 20:33

Tasfiye halindeki Özel Görevli Mahkemenin verdiği kararın, toplum nazarında hiçbir anlam taşımadığına işaret eden yurtseverler, milletin hükmünü tertiplerin en başında verdiğini ve mafya-gladyo-tarikat iktidarının bu halk tarafından yıkılacağını vurguladı. Aydınlık, tertiplerle hedef alınan yurtsever güçlere ‘bundan sonra’sını sordu...

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, TESUD Genel Başkanı Erdoğan Karakuş, Vardiya Bizde Platformu’ndan Nilgül Doğan önümüzdeki dönemde neler yapacaklarını şöyle açıkladılar.

‘İşçi Partisi görev başında’

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey: Genel Başkanından üyelerine kadar İşçi Partisi tam kadro görevlerinin başındadır. Türkiye, millet ve demokrasi düşmanlarını teslim alıp hesap soruncaya kadar, Gladyo’ya tek bir üyemizi teslim etmiyoruz. İşçi Partisi’nin milletimize, öncülerimize çağrısı şudur: Halk ayaklanmasını, Milli Hükümet hedefine taşıyalım! Bunun için yaşamın her alanında iktidar olalım! Atatürk’ün Meclisini kuralım! Bugün 5 Ağustos öncesine göre daha güçlüyüz. Milletimizin bütün gücünü birleştireceğiz. Yapacağız, BOP Eşbaşkanlığı’nı yıkacak, Milli Hükümeti kuracağız! Atatürk Cumhuriyetini yeniden inşa edeceğiz!

‘Mücadele büyüyecek’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Mahkeme eliyle yapılan darbenin üstesinden gelebilmenin yolu demokratik güçlerin bu darbeye birlikte direnmesidir. Önümüzdeki dönemde sadece hukuk ekseninde değil, siyaset ekseninde de bu oyunu boşa çıkaracağız. Bunun için atılması gereken en temel adım demokratik güçlerin bir araya gelmesi. Çünkü şu ortaya çıkmıştır ki, bu kirli ittifakın parçası olmayan herkes hedeftedir. Dolayısıyla birleşmek de kaçınılmaz hale gelmiştir. ‘Yurttaşların Silivri’ye gitmesine izin verilmez ise Silivri Türkiye’ye yayılır’ demiştik, öyle de oldu, her yer Silivri oldu. Önümüzdeki süreçte özgürlük ve adalet talebi daha büyük eylemlerle dile getirilecek. Örgütlü ve organize bir biçimde bu mücadeleyi millet kazanacaktır.

‘Hareketler birleşmeli’

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan: Yapılması gereken ilk şey, bu iktidara karşı birleşmek. Mevcut sesim sistemi ve mevzuat yapısıyla, yapılacak hiçbir seçim sağlıklı sonuç ortaya çıkarmayacağından, kimse bu koşullarda yapılacak bir seçim üzerine plan yapmamalı. Anayasa uzlaşma masası da derhal dağıtılmalı. Bugün tek eksiğimiz, ayağa kalkan halkın örgütlülüğü ve hızla bu eksiği gidereceğiz. Sonbaharda mücadele süreci çok daha büyük olacak.

‘Ayaklar altında kalacaklar’

TGB Genel Başkan Yardımcısı Erdem Özdemir: Yurtseverliği mahkum ettirmeyeceğiz. Diktatörlüğünüzün sonu geldi. Yurtseverliği mahkum etmeye çalışanlar Türk Milleti’nin ayakları altında kalacaklardır. Yurtseverlere verilen müebbet cezasının Türk gençliği ve Türk halkı nezdinde hiçbir hükmü yoktur.

‘Mücadeleye devam’

TESUD Genel Başkanı E. Hv. Korg. Erdoğan Karakuş: Bütün bu tertiplerin, bir Amerikan planı olan Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası olduğunu, bütün milletimize, ama özellikle de bu iktidara oy veren, hukuk sürecinin işlediğini düşünenlere çok iyi anlatmalıyız. Halk hareketinin yükseleceği bir sonbahar geliyor. İktidar, desteğini ve dengesini hızla yitiriyor. Bizler de bütün gücümüzle, bu iktidarın gerçek yüzünü, hangi planları uyguladıklarını, bu halkın gözleri önüne sermeliyiz. Mücadele büyüyecek ve halkın gücüyle kazanacağız.

‘Hükümet gitmeden, su durulmaz’

Vardiya Bizde Platformu Sözcüsü Nilgül Doğan: Karşı tarafın acımasızlığı, mücadele azmimizi de ateşledi. Şimdi, sokakta yürürken beni tanıyan insanlar yanıma gelip ‘şimdi görevimiz ne, ne yapmalıyız?’ diye sormaya başladı. Halk ayağa kalktı ve bu hükümet gitmedikçe, su durulmayacak. Şimdi görevimiz nerede bir toplumsal hareket varsa, o mücadeleye destek ver güç katma zamanı. Sandık hesapları yaparak, ‘oyları bölmeyelim’ diye kitleleri doğru taleplerden uzaklaştırma girişimleri de engellenmeli. Doğruyu en güçlü şekilde dile getiren çizgide omuz omuza olunmalı.

Yargıçlar Sendikası: Türk yargısı sınıfta kalmıştır

Ergenekon davası kararı yargı çevrelerinde tepkiyle karşılandı. Yargıçlar Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “En başından sonu belli Silivri yargılamaları anahtar teslimi olarak sona erdirilmiş” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada şunlar vurgulandı: “Dün Türk yargısı kötü bir sınav vermiş ve ne yazıkki sınıfta kalmıştır. En başından sonu belli Silivri yargılamaları anahtar teslimi olarak sona erdirilmiş, her biri şaibeli deliller ile hükümler kurulmuştur. Bugün hukuk adına savunulma olanağı bulunmayacak biçimde yaratılan koşullarda, toplumdan kaçırılarak, usul hukuku ilkeleri de ihlal edilerek, insanların içindeki adalet duygusunu yokeden bir karara imza atılmıştır.

Hukuk ihlallerinin içinden adalet çıkarmanın güçlüğünü izaha imkan yoktur. Türk hukuk tarihi bu günü anmayacak fakat unutmayacaktır da. Üzgünüz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.