SİLİVRİ’YE GAZETECİ AKINI -(TAMAMI)

Gazeteciler tarihe tanıklık edecek

SİLİVRİ’YE GAZETECİ AKINI -(TAMAMI)
28 Temmuz 2013 Pazar 18:03

Gazeteci yazarlar,Silivri’deki tarihi 5 Ağustos Ergenekon karar duruşması için vatandaşları da destek olmaya çağırdı. Çıkacak kararın, yeni dönem için başlangıç olacağını vurguladılar

Türkiye’nin önemli gazetecileri ve köşe yazarları Ergenekon davasının karar duruşmasının görüleceği 5 Ağustos’ta Silivri’de olacaklarını açıkladı. Aydınlık’a konuşan gazeteciler tüm yurttaşları tarihe tanıklık etmeye çağırdı. Ayşenur Arslan “Gidebilenlerin tarihe tanık olmasını dilerim. Gidemeyenlerin ise tüm dikkati ile orayı takip etmesini istiyorum” derken gazeteci Can Ataklı, Ergenekon’un bir intikam davası olduğunu söyledi. Gazetecilerin yaptığı açıklamalar şöyle:

Hukukla ilgisi yok

Ali Sirmen: Ergenekon davasının hukuki analizini yapmak mümkün değil. Çünkü bu davanın hukukla uzaktan yakından ilgisi yok. Demokrasilerde özel yetkili mahkemeler ve olağanüstü mahkemelere yer yoktur. Oysa bu davada her ikisi de mevcut. Hukukun normlarının, hukukun ilkeleriyle bağdaşmadığı yerlerde hukuk zulme dönüşür. 5 Ağustos’ta biz orada olacağız.

Cüneyt Ülsever: Benim bir umudum yok. Bu hukuki bir dava değil, siyasi bir dava. Herkesin hakkında ne karara varılacağı belli. Umarım benim düşündüğüm gibi olmaz. Moral bozmak istemem fakat umudum yok. Bu davanın hukuk, vicdan ve akılla ilgisi yok. 5 Ağustos’ta insanlar ne kadar çok. Silivri’de toplanırsa, kamuoyundan etkilenmeyecek insan tanımıyorum. Karşılarında ne kadar çok insan görürlerse o kadar etkili olacaktır.

Tavır konulmalı

Melih Aşık: Adaletin gerçekleşmesini bekliyorum. Adalette uygun kararlar bekliyorum. İnşallah boşuna beklemiyorumdur. 5 Ağustos’ta karar verilmiş olacak ama insanların bir tavır koyması gerekli.

Tufan Türenç: Ben şahsen pek umutlu değilim. Bu bir hukuk mahkemesi değil, hukuka göre karar vermez. Siyasi, yukarıdan gelen bir emirle verilecek karar. Fakat ben bu kararın geçerli olmadığı kanaatindeyim. Vicdan ve hukuka aykırı. Yine de inanıyorum ki, bu belayı Türkiye bir şekilde aşacak. Çağrım siyasi iktidara olacak. Siyasi iktidar, Türkiye’yi bu anormal durumdan kurtarmalı. Çünkü artık dünyada demokratik bir ülke olarak görülmüyoruz. Bu hukuksuz durumdan bir an önce kurtarmalı, başta Özel Yetkili Mahkemelere bir son verilmeli.

Yeni döneme başlangıç

Emin Çölaşan: Adaletin, hak ve hukukun çiğnendiği bir yargı sürecinde mahkeme karar verecek. Bu kararın hukuka uygun olmadığını ve tek yanlı verildiğini 5 Ağustos’ta göreceğiz.

Mustafa Mutlu: 5 Ağustos Cumhuriyet tarihinin en önemli kavşaklarından biridir.Yıllardır yargılama usüllerine uyduğu söylenemeyecek olan mahkeme, son kararıını verecek. Ancak bu karar yeni bir döneme başlangıç olacak. Mahkemeden çıkacak olan bu karar sadece yargılananları değil, bu ülkenin geleceğinden kaygılı olan herkesi ilgilendiriyor. Bu nedenle, ülkenin geleceği konusunda kaygılı herkesi 5 Ağustos’ta Silivri’ye bekliyorum.

Dikkatle izlenmeli

Ayşenur Arslan: 5 Ağustos tarihi bir dönem. Gidebilenlerin tarihe tanık olmasını dilerim. Gidemeyenlerin ise tüm dikkati ile orayı takip etmesini istiyorum. Davanın ciddiyetle ele alınması gerekir. Yargıdan bunu beklemek elbette çok zor. Yine de umutluyuz. Adaletin yerini bulmasını bekliyorum.

Herkes orada olmalı

Can Ataklı: Tehlike olarak görülen bir süreç. Başından beri hukuki eksiklikler, yalan belgeler olmasına rağmen mahkeme tüm bunları dikkate almadı. Bence dava Yargıtay’a atanır. Çünkü bu bir intikam davası. İnanan kim varsa orada olmalı.

Yalnız bırakmayacağız

Alev Coşkun: Ergenekon davasının kararının verileceği gündür. Silivri’de 5 yıldır tutuklu olan aydınlarımız var. Arkadaşlarımızı 5 Ağustuos’ta yalnız bırakmayacağız.

Ümit Zileli: 5 Ağustos, orada halkın bir araya geleceği gündür. Arkadaşlarımızın, dostlarımızın gururunu paylaşacağız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.