‘SİLİVRİ HUKUKU’ - 4 -(TAMAMI)

Soruşturmaları savcılık değil, emniyet içindeki ‘F Tipi yapılanma’ yürütüyor!

‘SİLİVRİ HUKUKU’ - 4 -(TAMAMI)
01 Ağustos 2013 Perşembe 17:17

“Ergenekon soruşturması “ Cumhuriyet Savcılığı’nca değil, Emniyet içindeki “F tipi” yapılanma tarafından yürütülmüştür. Savcılık tarafından yapılması gereken işlemler Emniyetçe yapılmıştır. Savcılığın, hatta mahkemenin karar ve yazıları doğrudan Emniyet tarafından yazılmış ve Savcılığa fakslanarak imzalatılmıştır. Bunun dava dosyasında çokça örneği vardır.

Örneğin, İşçi Partisi Genel Merkezi’nde park halinde bulunan otomobilde arama ve el koyma işlemi yapılması istemiyle Savcılıkça Nöbetçi Hakimliğe verilen 21 Mart 2003 tarihli dilekçe saat 14.07’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde hazırlanmış, Müdürlüğün 636 28 71 nolu faksından Savcılığa gönderilmiş ve aynı gün Savcı Zekeriya Öz tarafından imzalanarak Nöbetçi Hakimliğe verilmiştir (Ek-1).

Gözaltına alınan Doğu Perinçek ve arkadaşlarının avukatları ile görüşmelerinin kısıtlanmasına ilişkin Nöbetçi Hakimliğe verilecek 21 Mart 2013 günlü dilekçe de, İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde hazırlanarak, Müdürlüğün aynı numaralı faksından saat 11.12’de Savcılığa fakslanmış, Savcı Zekeriya Öz tarafından imzalanarak Nöbetçi Hakimliğe verilmiştir (Ek-2).

Keza, Doğu Perinçek’in gözaltı süresinin uzatılmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 23 Mart 2008 tarihli kararı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde hazırlanmış, saat 22.21’de Müdürlüğün faksından Savcılığa gönderilmiş ve aynı gün Savcı Zekeriya Öz tarafından imzalanarak Emniyet’e iletilmiştir (Ek-3).

Savcının soruları Emniyet’te hazırlanıyor

“Ergenekon soruşturması “nda, Savcılık sorgusunda savcıların sanıklara sorduğu sorular dahi doğrudan Emniyet’te hazırlanmıştır.

Bunun canlı tanıklarından biri de benim. “Ergenekon soruşturması” kapsamında gözaltına alınan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, aynı zamanda avukat olduğu için Emniyet’te sorgulanamadı. Buna rağmen, 4 gün Emniyet’te tutulan Nusret Senem, dördüncü gün Beşiktaş’a, Özel Görevli Savcılığa getirildi. Burada uzun süre bekletilmemiz üzerine, sorgulamayı yapacak olan özel görevli Savcı Zekeriya Öz’ün odasına girdim; “Savcı bey, bir saattir neden bekliyoruz?” diye sordum. Savcının cevabı; “Avukat bey, Emniyet’ten soruları bekliyorum” oldu. Gerçekten, kısa bir süre sonra bir Emniyet görevlisi zarf içinde CD’ye kayıtlı soruları getirdi. Emniyet’ten gönderilen bu CD bilgisayara takıldı ve müvekkile buradan okunarak sorular yöneltildi.

Özetle; “Ergenekon”, “Balyoz”, vb. adlarla sürdürülen davalar, Cumhuriyet makamları tarafından yürütülen soruşturmalar ve kovuşturmalar değil, Emniyet içindeki “F tipi” yapılanma tarafından düzenlenen tertiplerin yargı üzerinden sürdürülmesidir.

İşte, bütün bu kanunsuzlukları haykırmak için 5 Ağustos’ta Silivri’deyiz.

 

EK-1

EK-2

EK-3


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.