Silah ihracı TÜİK belgesinde

Türkiye'nin Suriye'deki terör gruplarına bomba kapsamında olan harp mühimmatı gönderdiği ortaya çıktı. Gümrük Bakanlığı gönderilenlerin spor amaçlı av tüfeği aksam ve parçaları olduğunu savunmuştu AKP iktidarı...

Silah ihracı TÜİK belgesinde
03 Mayıs 2014 Cumartesi 10:32

tuik

Türkiye'nin Suriye'deki terör gruplarına bomba kapsamında olan harp mühimmatı gönderdiği ortaya çıktı. Gümrük Bakanlığı gönderilenlerin spor amaçlı av tüfeği aksam ve parçaları olduğunu savunmuştu

AKP iktidarı döneminde Suriye'deki terör gruplarına silah ve mühimmat gönderildiği haberleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle resmen kanıtlanmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı Suriye ile ticaret kalemlerini gösteren belgeye göre Türkiye, Suriye'ye 2013 yılının Aralık ayında "Bomba, torpil, mayın, mermi vb. harp mühimmatı, aksam, parçası" statüsünde toplam 53.214 bin dolarlık malzeme gönderdi. Böylece hükümet yetkililerinin her fırsatta yalanladığı "Suriye'ye silah gönderiliyor" haberleri bizzat devlet kurumlarının kayıtlarıyla teyit edilmiş oldu.

Bakanlık yalan söylüyor

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış, 15 Aralık tarihindeki Birleşmiş Milletler ve TÜİK verilerine dayandırarak yaptığı haberde, silah ambargosu uygulayan Türkiye'nin, Suriye'ye silah sattığını ortaya çıkarmıştı. Haberden sonra açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, haberin doğru olmadığını belirterek, "Haberdeki mesnetsiz iddianın aksine; 2013 yılında Türkiye'den Suriye'ye silah ve mühimmat olarak addedilebilecek 9301 (harp silahları), 9302 (revolver ve tabancalar), 9304 (havalı ve gazlı tüfek ve tabancalar), 9305 (9301 ila 9304 arasında sınıflandırılan silahların aksam ve parçaları) ve 9306 (bombalar, mermiler gibi harp mühimmatı) tarife pozisyonunda ihraç edilen herhangi bir eşya bulunmamaktadır. (...) Suriye'ye ihraç edilen spor amaçlı kullanıma uygun yivsiz av tüfeği ve kurusıkı tabanca cinsi eşyalar, söz konusu haberlerde iddia edildiği şekilde harp silahı değildir" denilmişti.

TÜİK'n dış ticaret verileri, Bakanlığı yalanlıyor. Ürün kodu 8912 olan "Bomba, torpil, mayın, mermi vb. harp mühimmatı, aksam, parçası" statüsünde Suriye'ye mal satıldığını açık açık belirtiyor.

Bombalar teröristlere gidiyor

Bu malzemeler Suriye Devleti tarafından satın alınmıyor. Hem Ankara'daki kaynaklarımız hem de Suriye Devleti, kendi kontrollerinde olan bölgelerde Türkiye ile hiçbir ticari ilişkilerinin olmadığını söyledi. Bomba statüsündeki bu mallar muhalif grupların elinde olan Türkiye-Suriye sınır kapılarından geçirilerek, tampon bölgede yine bu terörist muhalif gruplarına satılıyor. Bir nevi AKP iktidarı silah ambargosunu muhalifler lehine deliyor.

2014 yılında da bomba gitti

Yine TÜİK verilerine göre AKP, 2014 yılında da muhalifleri silahlandırmayı sürdürüyor. Ocak, Şubat ve Mart aylarında 93 kodunda "Silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuvarı" alanında toplam 115.749 bin dolar malzeme satılmış. Bu satılan malzemelerin 67.375 bin doları 8912 kodlu "Bomba, torpil, mayın, mermi vb. harp mühimmatı" statüsünde. TÜİK verilerine göre, 8912 kodlu malların 38.617 bin doları Ocak'ta, 28.758 bin doları da Şubat ayında satıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.