Şeker özelleştirmesi kaldığı yerden devam -(TAMAMI)

‘T.C. Şeker Kurumu’ gidiyor. ŞPDDK geliyor

Şeker özelleştirmesi kaldığı yerden devam -(TAMAMI)
10 Nisan 2013 Çarşamba 09:01

Hükümet, şeker piyasasının sağlıklı ve düzenli işlemesi, piyasa faaliyetlerinin yönlendirilmesi iddiasıyla hazırladığı yeni Şeker Kanunu Tasarısı’nı, TBMM Başkanlığı’na gönderildi. 2011 yılından bu yana üzerinde çalışılan düzenleme, devletin şeker politikasını da baştan sona değiştirmeyi öngörüyor.

Yabancıların ‘şekerde daha fazla serbestlik’ baskısı

En kapsamlı değişim ise, kurumsal kimlik konusunda yapıldı. Düzenlemeye göre, adının başında “T.C.” ibareleri yer alsa da, yabancıların Türkiye’deki şeker piyasasına girip tutunmalarını sağlamak amacıyla 2001 yılında kurulan Şeker Kurumu’na yeni dönemde ihtiyaç kalmadı. Tasarıyla, bu kurumun yerine ŞPDDK (Şeker Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu) oluşturulması öngörülüyor. Uzmanlara göre, “şeker piyasasında artık yabancı ve özel sektörün tutunma sorunu” yok, şeker pazarının ‘’bütünüyle ele geçirilebilmesi” sorunu var. İşte bu nedenle şeker piyasası yeni düzenleme uyarınca, üst kurul sistemiyle sadece denetlenecek. Özel sektörün, özellikle de yabancıların, şeker pazarını serbestçe ele geçirebilmek bu düzenlemeyi uzun süredir dayattıkları biliniyordu.

Fiyatlar, bütünüyle spekülatif hale getiriliyor

Şeker Kanunu tasarısına göre, şeker pancarı fiyatları her yıl şeker fabrikası işletenlerle üreticiler ya da temsilcileri arasında varılan mutabakata göre belirlenecek. Şeker satış fiyatlarını ise, fabrika işleten gerçek ve tüzel kişiler istedikleri gibi belirleyebilecek. Kurum, fiyat belirleme sürecinde ya da piyasada oluşan fiyatları vatandaş lehine iyileştirme yönünde hiçbir müdahalede bulunamayacak. Şeker piyasası uzmanlarına göre bu durum piyasayı tamamıyla spekülasyona açık hale getirecek, tüketici mağdur edilecek.

85 yeni memur ve uzman kadrosu

ŞPDDK’da, biri başkan ve biri başkanvekili olarak beş üyeden oluşacak kurul; düzenleme ve ilgili diğer mevzuatın uygulanmasını sağlayacak, uygulamayı denetleyecek ve sonuçlandıracak. Kurumun hizmet birimlerinden olan Tahsis ve İzinler Dairesi Başkanlığı şeker kotalarının tespit, tahsis, transfer ve iptaline ilişkin gerekli çalışmaları yapacak. Kuruma, başlangıç aşamasında 85 yeni memur ve uzman kadrosu ihdas edildi.

Özelleştirmeye kalınan yerden devam edilecek

Düzenlemede, kamuya ait şeker fabrikalarının elde kalan kısmının da hızla özelleştirileceğine işaret ediliyor. Başbakan ve bakanlarla yapılan görüşmeler ve edilen ricalar sonrası özelleştirme tehdidini, bir süreliğine başlarından savan işçiler, TBMM’ye sevk edilen tasarının gerekçesinde, özelleştirmeye devam edileceğine dair ifadeleri görünce hayal kırıklığına uğradı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.