SBS’de puanlar iptal,1.2 milyon mağdur

Uğur Dershaneleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da mahkemenin kararının çok geç alınmış bir karar olduğu vurgulanarak “Bu durum yüz binlerce öğrencinin okulunun değişmesine ve ciddi mağduriyetlere neden olacaktır” denildi....

SBS’de puanlar  iptal,1.2 milyon mağdur
16 Ocak 2014 Perşembe 02:25

sbsiptal

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 8 Haziran 2013 tarihinde yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerleştirmesinin yürütmesini durdurdu. 1 milyon 112 bin 604 adayın sınav sonucu yeniden değerlendirilecek. MEB’in karara itiraz edeceği öğrenildi.
Milli Eğitim Bakanlığı, SBS’de Almanca ve İngilizce testlerinin cevap anahtarlarının karıştığını kabul etmiş, 718 öğrencinin puanının yanlış hesaplandığı ortaya çıkmıştı. CHP Milletvekili Aydın Ayaydın, puanlamanın sıralamayı değiştireceği gerekçesiyle sınavın iptali için dava açtı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, kararında şu ifadelere yer verdi: “8 Haziran 2013 tarihinde yapılan ve sonuçları doğru hesaplanmayan Seviye Belirleme Sınavı’na katılan 1 milyon 112 bin 604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere, 10 Ocak 2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”
‘MEB de yargı da suçlu’
CHP Milletvekili Aydın Ayaydın, yaptığı değerlendirmede MEB’in 718 öğrencinin puanlarını yeniden değerlendirdiğini, ancak sıralamanın değiştiğini söyledi. Ayaydın, “Karara göre kayıtlar geçerli olmayan sonuçlara göre yapıldı. Bazı öğrenciler istemediği okullara yerleştirildi. Bazıları eski sonuçlara göre değerlendirme yapıldığı için yerleşemedi. Bakanlık kadar kararı geç veren İdari Mahkeme de suçludur” diye konuştu.
Eğitim-İş: Bakan istifa etmeli
Kararı değerlendiren Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, Milli Eğitim Bakanının istifa etmesi gerektiğini söyledi.  Demir, “12 yıllık süreçte MEB’in ne kadar beceriksiz, bilgisiz, liyakatsiz, bilimsel çağdaş, pedagojik eğitimden  eğitimden uzak kişiler tarafından yönetildiği ortaya çıktı. 12 yıllık süreçte MEB doğru dürüst hiçbir sınav ve yerleştirme yapamadı. Sınavlarındaki şaibe gibi, yerleştirmelerin,de şaibeli olduğu yargı kararı ile belirlenmiştir. Bu nedenle bu mağduriyeti yaratan MEB bürok-
ratları ve Milli Eğitim Bakanı istifa etmelidir” dedi.
6 ay sonra karar verilmesinin mağduriyetlere sebep olacağına işaret eden Demir şunları söyledi: “Temmuz ayında yapılan sınavla ilgili yüksek mahkeme en geç bir ay içinde karar verebilirdi. Aradan 6 ay geçmiş siz şimdi bir karar veriyorsunuz. Yargıda bu konuda daha dikkatli olmalı. Bu durumda iki türlü mağduriyet doğabilir. Tercih ettikleri yerlere yerleşen öğrenciler vardır. O öğrenciler mağdur edilmemeli. Bir diğer mağduriyet bazı öğrencilerde hak ettikleri halde yerleşememiştir. Eğitim-İş olarak konun takipçisi olacağız.”
Dershaneler tepkili
Uğur Dershaneleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da mahkemenin kararının çok geç alınmış bir karar olduğu vurgulanarak “Bu durum yüz binlerce öğrencinin okulunun değişmesine ve ciddi mağduriyetlere neden olacaktır” denildi. Ayrıca öğrenci ve velilere dava sonuçlanana kadar herhangi bir işlemde bulunmamaları önerildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.