‘Sayıştay’ı Hükümetin kontrolüne alacaklar’ -(TAMAMI)

AKP’nin değiştirmek istediği Sayıştay Kanunu’nun görüşmeleri kamuoyundaki tepkiler ve ‘İngiltere modeli’ önerisi nedeniyle ertelendi. Yapılmak istenen değişikiliğin asıl amacını açıklayan...

‘Sayıştay’ı Hükümetin kontrolüne alacaklar’ -(TAMAMI)
05 Mayıs 2013 Pazar 22:50

AKP’nin değiştirmek istediği Sayıştay Kanunu’nun görüşmeleri kamuoyundaki tepkiler ve ‘İngiltere modeli’ önerisi nedeniyle ertelendi. Yapılmak istenen değişikiliğin asıl amacını açıklayan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AKP Hükümeti’nin Sayıştay’ı kendi kontrolüne almak istediğini savundu

AKP’nin Sayıştay Kanunu değişikliği teklifi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Kamuoyunda oluşan tepkiler nedeniyle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki teklifin görüşülmesi geçen hafta ertelendi. AKP’li vekillerin önerisiyle hazırlanan kanun teklifiyle ilgili bir açıklama yapan CHP’nin Maliye kökenli TBMM Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, görüşmelerin ertelenmesinin ardındaki amacı açıkladı.

İngiltere modelindeki Sayıştay ofis tipi

“İngiltere modeli daha iyi, ona benzer bir model kuralım” önerisi sonrasında Başbakan Erdoğan’ın “konuyu inceleyin” talimatı üzerine ertelemenin yapıldığını ve bu konuda basında haberler çıktığını kaydeden Hamzaçebi, yanlış üzerine yanlış yapıldığını söyledi. Bütün demokratik ülkelerin ortak kurumu olan Sayıştay’ların ülkelerin kendi hukuk ve yargı sistemlerine göre yapılandıklarını vurgulayan Hamzaçebi, “Bu nedenle İngiltere Sayıştay’ı ile Türkiye Sayıştay’ı birbirine benzemezler. Çünkü İngiltere ve Türkiye’nin hukuk-yargı sistemleri birbirinden farklıdır. Hukuk ve yargı sistemlerindeki farklılıklara paralel olarak dünyada ‘mahkeme tipi’ ve ‘ofis tipi’ olmak üzere iki tür Sayıştay vardır. Türkiye Sayıştay’ı mahkeme tipi, İngiltere Sayıştay’ı ise ofis tipi sayıştaylardandır” dedi.

Hesap mahkemesi özelliği kaldırılacak

Anayasaya göre Sayıştay’ın sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağladığını ifade eden Hamzaçebi, “Örneğin denetim sonucunda kanunlara aykırı bir ödemenin tespiti halinde Sayıştay bu ödemeyi ilgililer adına borç çıkartarak tahsilini ister. Bu nedenle bizim Sayıştay’ımız bir hesap mahkemesidir” ifadelerini kullandı.

İngiltere Sayıştay’ının ise, ofis tipi Sayıştay olması nedeniyle hesap mahkemesi özelliğine sahip olmadığını belirten Hamzaçebi, şöyle konuştu: “Ofis tipi Sayıştaylar sadece parlamentoya rapor verirler. İngiltere Sayıştay’ı kanunlara göre fazla ödeme yapıldığını tespit ederse bunu sadece parlamentoya bildirir, ilgililer adına borç çıkartarak tahsilini isteyemez. Fazla ödemenin tahsiline ancak parlamento karar verir. İki ülkenin Sayıştaylarının farklı olmasının nedeni hukuk-yargı sistemlerinin farklı olmasıdır. İngiltere’de yargı birliği ilkesi vardır. Yani adli yargı-idari yargı ayrımı yoktur. Yine ülkemizde Yargıtay-Danıştay ayrımı ve buna paralel olarak da kamu hukuku-özel hukuk ayrımı vardır. Bu nedenle bizim Sayıştayımız Anayasanın ‘yargı’ başlıklı bölümünde yer alır.

Başbakan’ın ilgisini çekiyor

Öyle anlaşılıyor ki İngiltere Sayıştay’ının ilgililer adına borç çıkaramaması Sayın Başbakan’ın ilgisini çekiyor. Ancak oradaki Sayıştay da parlamentoya rapor veriyor. AKP’nin TBMM’de bekleyen kanun teklifinin temel özelliği ise Sayıştay’ı hükümetin kontrolüne almak ve onun TBMM’ye rapor vermesini önlemektir. Bu durumda İngiltere Sayıştay’ının örnek alınması demek Sayıştay’ın mevcut olan borç çıkarma yetkisinin de elinden alınmasından başka bir şey değildir.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.